Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Artin E Kam Si Nje Misjon Shpirteror

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
avatar

Male
Postime : 570
Age : 30
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

MesazhTitulli: Artin E Kam Si Nje Misjon Shpirteror   Sat Jun 19, 2010 10:58 am

Intervistė ekskluzive me aktoren e njohur Luiza Xhuvani dhėnė “Albania Press” Ėshtė
njė nga aktoret mė tė mira tė Shqipėrisė. Me njė pamje tė brishtė, por
me njė talent dhe fuqi shpirtėrore tė fortė! jemi mėsuar ta shikojmė
protagoniste nė shumė filma, teatėr dhe nė kinema. Luiza sot ka njė rol
shumė tė vėshtirė, rolin e njė politikaneje, kėtė herė protagoniste nė
zgjedhje.
E zgjedhur nė krah tė Edi Ramės nė rrethin e Sarandės, nė qytetin ky
hodhi hapat e para tė jetės sė saj, ajo pėrpiqet tė vendosė pak ngjyrė
nė politikėn e errėt shqiptare. Nė qytetin ku ėndėrroi se njė ditė do
tė bėhet njė aktore dhe do t’i ngelet kohės, pikėrisht aty fillon tė
ėndėrrojė njė Shqipėri tjetėr, me optimizėm, dashuri njerėzore,
tolerancė dhe vėllazėrim. Me tė drejtė ajo mund tė quhet njė femėr
dinjitoze dhe njė privilegj qė ajo do tė jetė nė tė ardhmen, pjesė e
politikės shqiptare. Ne kishim mundėsinė ta takonim nė njė vizitė tė
shkurtėr qė ajo bėri nė Greqi, pėr t’u njohur nga afėr me problemet e
emigrantėve. Ajo flet hapur jo vetėm pėr zgjedhjet, por edhe pėr rolet
e tjera qė Luiza ka nė jetė.
Pse vendosėt tė angazhoheni me politikėn? Unė
mendoj se pikėrisht njerėzit e pėrkushtuar nė profesionin e tyre, kanė
tė drejtėn, kurajėn pėr tė marre pjesė nė politikė, nė sensin qė unė e
shoh politikėn, jo si njė privilegj, por si njė kontribut shoqėror.
Shembujt tregojnė se pikėrisht ata politikanė, tė cilėt kanė pasur
reputacion profesional, dinjitet moral dhe njerėzor, kanė dhe
kredibilitet politik. Tjetėr gjė qė mė shtyu, ishte vakumi i madh i
politikave kulturore, kryesisht teatėr.Rikthimi nė Sarandė pėr
zgjedhje ishte njė rastėsi apo njė dėshirė? Ėshtė pėrgjegjėsia pėr
qytetin tim tė lindjes, tė cilin e dua, do ta dua dhe tė kontribuoj,
sepse dua pėrgjithmonė tė jetė njė perlė e Shqipėrisė dhe jo njė pikė
loti e Shqipėrisė. Ēfarė pėrmban programi juaj politik nė lidhje me
emigrantėt? Shqipėria ėshtė njė nga vendet me nivelin mė tė lartė tė
emigracionit nė botė.
Synimi ynė ėshtė qė tė sigurojmė njė
politikė aktive nė mbėshtetje tė emigrantėve shqiptarė, pasi kjo do tė
ndihmojė jo vetėm tek emigrantėt nė veēanti, por edhe nė interes tė
vendit. Pėr kėtė duhet njė qeverisje serioze, e vetmja alternative
ėshtė Partia Socialiste.Ju bėjmė thirrje shqiptarėve, qė mė 28
qershor tė votojnė ndryshimin e vendit tonė tė pėrbashkėt. Kjo ėshtė
hera e fundit qė politika shqiptare bėn thirrje. Nė zgjedhjet e
ardhshme shqiptarėt do tė kenė mundėsi tė votojnė nė konsullatat tona
jashtė vendit.

____________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
Artin E Kam Si Nje Misjon Shpirteror
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: