Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Njė kamerė nė vend tė syrit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Njė kamerė nė vend tė syrit   Sun Aug 01, 2010 9:49 pmNje kanadez ambicioz nderroi syrin e tij artificial me kamerėn-sy,
shpikjen e tij, ndėrsa pamjet qė ai sheh, do t’i shohin edhe
shfrytėzuesit e internetit nėpėrmjet nje video-linku te posacem.
Regjisori nga Toronto, Rob Spence (36 vjeē), ka humbur syrin kur
ishte ende adoleshent nė fermėn e gjyshit tė tij. Kohė mė parė vendosi
ta punojė njė kamerė nė miniaturė pėr ta vendosur nė gropėzėn e syrit.
Prototipin qė e ka punuar vitin e kaluar, revista “Time” e shpalli si
inovacionin mė tė mirė nė 2009-n, ndėrsa ai ia vendosi emrin “Eyeborg”.
Tashme nė vend tė syrit ka kamerėn pa tel, e cila punon me bateri,
nuk ėshtė e lidhur me tru dhe nuk i ndihmon atij tė shoh mė mirė, por
xhiron tė gjitha qė ai i sheh. Po ashtu pėrmban edhe njė transmetues pa
tel, nėpėrmjet tė tė cilit xhirimet mund t’i emitojė nė kohė reale nė
internet.
Momentalisht modeli qė ka transplantuar nė sy ka rezolucion tė
vogėl, ndėrsa transmetuesi ka ende valė tė dobėta sa qė Spence
detyrohet ta mbaj antenėn afėr pėr tė pasur sinjal. Por versioni mė i
mirė ėshtė nė punim e sipėr, dhe ka edhe njė thjerrėz me ngjyrė tė
kuqe, si nė filmin “Terminator”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Njė kamerė nė vend tė syrit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: