Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 7 Gjėra qė nuk duhet ti bėni nė Facebook

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: 7 Gjėra qė nuk duhet ti bėni nė Facebook   Sun Aug 01, 2010 10:02 pmSė pari ju nuk duhet tė pėrdorni njė fjalėkalim tė butė. Duhet tė
shmangni emra apo fjalė tė cilat mund tė gjenden lehtė nė fjalor,
pėrveē kur ato i kombinoni nė numra nė fund, nė mes apo edhe mė
simbole. Njė fjalėkalim duhet tė ketė sė paku tetė karaktere. Njė
teknikė e mirė ėshtė tė fusėsh numra dhe simbole midis fjalėve, siē
ėshtė pėr shėmbull ky variant: hO27usEs!.

Sė dyti ju nuk duhet tė lini nė profilin tuaj ditėlindjen e plotė. Ky
element mund tė shfrytėzohet nga njėrėz tė cilėt duan tė marrin tė
dhėnat tuaja pėr ti pėrdorur mė pas nė mėnyrė tė alternuar pėr tė patur
akses nė llogarinė bankare apo kartat e kreditit. Nėse ju e keni
pėrfshirė datėlindjen e plotė ateherė shkoni tek profile, klikoni mbi
“edit information”. Tek opsionet vendosni qė tė duket vetėm muaji apo
dita dhe jo e gjithė datėlindja.

Sė treti duhet tė menaxhoni me kujdes privatėsinė e profilit tuaj.
Pėr gjithēka nė profiling tuaj nė FB ju mund tė limitoni aksesin vetėm
tek miqtė apo miqtė e miqve. Njė regjim strikt duhet pėrdorur pėr
fotot, ditėlindjen, pikėpamjen fetare, informacionet familjare mes
gjėrave tė tjera. Ju mund ti jepni vetėm grupeve tė njohura akses tek
fotot dhe mund tė bllokoni persona tė veēantė qė ti shohin ato.

Sė katėrti mos lejoni qė tė vendosni emrat e fėmijėve tuaj nė fotot
e ndryshme. Nėse dikush tjetėr e bėn kėtė mund ta fshini me “remove
tag”. Nėse fėmija juaj nuk ėshtė nė FB dhe dikush e pėrfshin emrin e
tij i kėrkoni personit qė ta heqė.

Sė pesti mos tregoni faktin se nuk jeni nė shtėpi dhe se ajo ėshtė
bosh. Prisni derisa tė ktheheni pėr tu treguar miqve se si kaluat me
pushime.

Sė gjashti keni parasysh opsionin e makinės kėrkuese. Pėr tė
ndihmuar qė tė huajt tė mos kenė akses mbi faqen tuaj, shkoni tek
menuja “Search” tek “FB privacy” dhe selektoni “Only Friends for FB
search results”. Sigurohuni se kutia pėr kėrkimin publik nuk ėshtė e
klikuar.

Sė shtati evitoni tė vegjlit tė pėrdorin FB pa mbikėqyrje. Limiti i
FB ėshtė mosha 13 vjeē por fėmijė edhe mė tė rinj duket se e pėrdorin
atė. Nėse keni njė fėmijė tė vogėl aponjė adoleshent nė BF, mėnyra mė e
mirė pėr ta mbikėqyrur ėshtė ta keni mik. Pėrdorni adresėn tuaj tė
e-mailit si kontakt pėr llogarinė e tij nė FB nė mėnyrė qė tė merrni
informacionet e nevojshme rreth aktivitetit tė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
7 Gjėra qė nuk duhet ti bėni nė Facebook
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: