Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Makina qė drejtohet me anė tė syve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Makina qė drejtohet me anė tė syve   Sun Aug 01, 2010 10:08 pmNė Gjermani shkencėtarėt thonė se kanė zhvilluar teknologjinė me tė
cilėn drejtuesi i njė automjeti mund ta drejtojė atė nga vendi i
pasagjerit, pa prekur timonin dhe vetėm me anė tė shikimit.

Raul Rohas, kėrkues nė fushėn e inteligjencės artificiale nė
Universitetin e Berlinit, ka thėnė se kjo teknologji e re komandon
makinėn bazuar nė lėvizjen e syve tė shoferit. Makina e cila quhet
“Dogde caravan” ėshtė testuar fillimisht nė ish-aeroportin e Berlinit.

Pasi ėshtė montuar i gjithė sistemi elektronik i komandimit, dhe
personi i vetėm qė ndodhet nė makinė ėshtė ulur nė vendin e parė tė
pasagjerit, rrjeti elektronik u vu nė punė. Rezultati ishte lėvizja e
timonit sikur tė ishte prekur nga duar imagjinare, makina drejtohej
varėsisht nga drejtimet ku shikonte pasagjeri nė vendin e parė.

Kjo teknologji e quajtur “eyeDriver”, mundėson drejtimin e mjetit me
njė shpejtėsi deri nė 50 kilometra nė orė. Nė raste tė caktuara kur
personi mund tė shikojė jashtė rrugės apo vėmendja e tij tė tėrhiqet
nga diēka tjetėr, pėrshembull njė vajzė e bukur qė kalon nė trotuar,
shkencėtarėt thanė se automjeti ėshtė i pajisur me njė zgjidhje edhe
pėr kėtė. Zgjidhja ėshtė sistemi GPS i montuar nė makinė sė bashku me
njė set kamerash dhe vėzhguesish lazer qė nuk lejojnė lėvizjen e
makinės “nė korsi tė gabuar”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Makina qė drejtohet me anė tė syve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: