Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Shqipėria, tregti energjie nė rajon

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Darius
vip
vip
avatar

Male
Postime : 119
Age : 38
Vendodhja Vendodhja : Shqiperi
Emploi : http://shpirtilir.com
Loisirs : http://shpirtilir.com
Anėtarėsuar : 03/03/2011

MesazhTitulli: Shqipėria, tregti energjie nė rajon    Thu Mar 03, 2011 10:54 pmMė sė fundi, pas disa vitesh punė Shqipėria ėshtė bėrė pjesė e sistemit elektroenergjetik nė rajon. Operatori i Sistemit tė Transmetimit ka pėrfunduar ndėrtimin e linjės 400 kilovolt qė mundėon lidhjen me Malin e zi dhe Greqinė. Pėr Alsat, drejtues tė OST-sė thonė se tanimė nuk mungojnė kapacitetet pėr import dhe eksport energjie.

"Pėrfundimi i linjės 400 kv Elbasan -Tiranė, sė bashku me projektin tjetėr 400 kv Tiranė- Podgoricė, do tė thotė qė rrjeti 400 kilovolt i sistemit energjitik nė Shqipėri mbyllet nė unazė me rrjetin 400 kilovolt ndėrkombėtar tė rajonit tė Ballkanit. Situata qė ne kemi nevojė tė marrim energji elektrike nė fuqi tė mėdha, kjo tani ėshtė e mundur pa kufizime nga rrjeti dhe duke garantuar njėkohėsisht sigurinė e rrjetit elektrik", tha Ylli Demiraj, drejtori i Planifikimit dhe Zhvillimit, OST.

Brenda kėtij gjashtėmujori pritet tė mbyllet dhe tenderi pėr njė linjė shkėmbimi me Kosovėn. "Jemi nė fazėn e hapjes sė tenderit pėr ndėrtimin e linjės 400 kilovolt, Tiranė-Kosova B, cka pėrbėn njė lidhje tė fuqishme midis dy sistemeve tona tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės dhe njė shkėmbim tė energjisė elektrike duke bėrė dhe optimizimin e burimeve tona, pasi burimet tona janė hidrike, ndėrsa burimet e Kosovės janė termike", vijon Demiraj.

Ndėrtimi i linjės 400 kilovolt me Malin e Zi kushtoi 33 milionė euro dhe financua nga KFW, po kėshtu dhe linja me Kosovėn do tė financohet nga i njėjti donator.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://shpirtilir.com
 
Shqipėria, tregti energjie nė rajon
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: