Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

  Prodhimet bio, bie oferta nė treg

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Darius
vip
vip
avatar

Male
Postime : 119
Age : 38
Vendodhja Vendodhja : Shqiperi
Emploi : http://shpirtilir.com
Loisirs : http://shpirtilir.com
Anėtarėsuar : 03/03/2011

MesazhTitulli: Prodhimet bio, bie oferta nė treg   Thu Mar 03, 2011 10:56 pmKėrkesa nė rajon pėr prodhime bio dhe cilėsore ka sjellė efekte negative pėr konsumatorėt shqiptarė. Njohės tė sektorit tė bujqėsisė dhe tregjeve shpjegojnė se fermerėt shqitarė po eksportojnė pjesėn mė tė madhe tė prodhimit sezonal duke shkaktuar kėshtu rėnie tė ofertės nė tregje. Pėr Alsat, presidenti i Kėshillit tė Agrobiznesi shpjegon situatėn aktuale.

“Pėr produket vendore, tani kemi lakėr, spinaq, pras, karrota, disa artikuj tė tjerė tė cilėt janė tė kėsaj periudhe, ka njė rritje nė treg rreth 30% pėr vetė faktin se eksportojmė rreth 60 ton nė ditė nė Mal tė Zi, nė Hungari dhe nė Gjermani. Kjo do tė vazhdojė edhe gjatė muajit shkurt” thotė Enver Ferizaj.

Shumė ferma kanė kontrata pėr eksport, ēka do tė thotė qė tregjet do tė vijojnė tė mbajnė kėtė nivel ēmimesh.
“Edhe muaji mars do tė jetė nė kėto parametra. Nuk pres ndonjė rritje ēmimesh. Nga muaji prill e andej dalin prodhimet e pranverės dhe natyrisht qė ēmimet bien nė treg. Nuk mund tė ankohemi pėr prodhimet vendore pėr arsye se kanė pasur ēmime tė pranueshme nga konsumatori, por ka paur edhe rritje nga viti nė vit pėr shkak tė kėrkesės qė kemi pasur nė eksport” thotė Ferizaj.

Vitet e fundit investimet dhe prodhimi bujqėsor kanė ardhur nė rritje. Gjatė 2010-ės u prodhuan rreth 100 mije ton perime, 15 mijė ton fruta dhe rreth 20 mijė ton ulli. Rritje ka pasur dhe nė eksportet e prodhimeve bujqėsore, bimėve mjekėsore dhe produkteve tė peshkut tė pėrpunuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://shpirtilir.com
 
Prodhimet bio, bie oferta nė treg
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: