Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Bankat, abuzime me klientėt e tyre nė treg

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Darius
vip
vip
avatar

Male
Postime : 119
Age : 38
Vendodhja Vendodhja : Shqiperi
Emploi : http://shpirtilir.com
Loisirs : http://shpirtilir.com
Anėtarėsuar : 03/03/2011

MesazhTitulli: Bankat, abuzime me klientėt e tyre nė treg    Thu Mar 03, 2011 10:57 pm



Bankat e nivelit tė dytė nė vend abuzojnė me klientėt e tyre, duke i ngarkuar me pagesa abuzive dhe tė kota. Autoriteti i Konkurencės, pas njė monitorimi mbi njė vit tė tregut bankar ka arritur nė pėrfundimin se nė kėtė treg ka keq funksionime.

Autoriteti i Konkurencės njofton se nga monitorimi i kryer pėr shėrbimet e bankave rezulton se ka njė mungesė tė theskuar transparence. Veē kėsaj, bankat e nivelit tė dytė aplikojnė tarifa tė ndryshme pėr tė njėjtin shėrbim, por mbi tė gjitha bankat qė operojnė nė Shqipėri aplikojnė tarifa mė tė larta tė shėrbimeve bankare si komisioni pėr mbylljen e njė llogarie rrjedhėse, mirėmbajtje llogarie apo pajisje me kartat plastike, kjo krahasuar me bankat homologe ne rajon.

Njė tjetėr shkelje ndaj klientėve ėshtė vendosja e komisioneve pėr shėrbimet e ndryshme nė monedhė jo tė njejtė me atė qė pėrdor klienti. Nė disa raste ėshtė vėnė re se bankat nuk i njoftojnė klientėt kur ndryshojnė kushtet e punės pėr kontratat e shėrbimeve, nė mėnyrė tė veēantė kur rriten komisionet e llogarive rrjedhėse apo kartave tė debitit/kreditit, duke mos zbatuar rregulloret dhe ligjet nė fuqi.

Autoriteti i Konkurencės, pas rezultateve tė monitorimit i rekomandon Bankės sė Shqipėrisė, qė tė pėrmirėsojė instrumentet pėr tė forcuar zbatimin e kuadrit ligjor dhe tė marrė masa pėr rritjen e transparencės. Njė tjetėr rekomandim ėshtė ai qė do t`i bėhet Komisionit tė Mbrojtjes Konsumatore pėr ngritjen e njė strukture tė veēantė pėr mbrojtjen e konsumatorėve nga abuzimet e mundshme tė sistemit bankar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://shpirtilir.com
 
Bankat, abuzime me klientėt e tyre nė treg
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: