Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 BB: Shqipėria, borxhin mė tė lartė publik nė rajon

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: BB: Shqipėria, borxhin mė tė lartė publik nė rajon   Wed Nov 16, 2011 7:40 pm

Shqipėria ka borxhin mė tė lartė publik krahasuar me vendet e tjera tė Ballkanit Perėndimor. Ky konkluzion ėshtė publikuar nė raportin e Bankės Botėrore lidhur me zhvillimet ekonomike tė Europės Juglindore. Vendet e rajonit tė cilat u janė nėnshtruar analizės, janė Shqipėria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia. Vendi ynė ėshtė afėr nivelit tė borxhit prej 60 pėrqind tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto.

Krye-ekonomisti i Bankės Botėrore pėr Ballkanin Perėndimor, Ron Hood, pėrmes njė videokonference nga Beogradi, tha se "parashikimet tona pėr rritjen ekonomike nė kėtė rajon janė prej 2.5 pėrqind nė vitin 2011 dhe 2.1 pėrqind nė 2012". Ndėr tė tjera, nė raportin e bėrė publik nga Banka Botėrore, thuhej se vendet kanė pasur progres nė rritjen e PPB-sė deri nė vitin 2008 dhe se gjatė vitit 2009 e mė tej ėshtė ndjerė rėnie.

Nė raport theksohet se borxhi i huaj pėr kėto vende ėshtė rritur ndjeshėm, janė rritur kreditė me probleme dhe se janė dobėsuar investimet e huaja direkte. Niveli i lartė i borxhit publik tė Shqipėrisė ka ngjallur debate edhe gjatė diskutimit tė projektbuxhetit tė vitit 2012, nė Komisionin parlamentar tė Ekonomisė. Pėrfaqėsuesit e opozitės kanė kėrkuar marrjen e masave pėr mbajtjen nėn kontroll tė deficitit buxhetor dhe borxhit publik, ndėrsa qeveria ka dhėnė garanci se ajo po e manaxhon nė mėnyrė efektive nivelin aktual tė borxhit.
Burimi: Scan-Tv
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
BB: Shqipėria, borxhin mė tė lartė publik nė rajon
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: