Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Roubini: Italia rrezikon tė pėrjashtohet nga Eurozona

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Roubini: Italia rrezikon tė pėrjashtohet nga Eurozona   Wed Nov 16, 2011 7:42 pm

Njė nga ekonomistėt mė nė zė tė botė, Nouriel Roubin, tha pėr Reuters se paketa e emergjencės fiskale e ekonomisė sė tretė nė Eurozonė, ka shumė gjasa tė dėshtojė nė synimin pėr tė ruajtur koston e borxhit nė tregje nė nivele tė pranueshme. Bazuar nė kėtė skenar, Rubini parashikon qė Italia tė pėrballet me riskun e falimentit dhe daljes nga Eurozona nė rast se nuk ndėrmerr veprime mė agresive. Nuriel Rubini ėshtė bėrė i famshėm pėr shkak tė parashikimit tė krizės bankare tė viteve 2008-09 dhe tė recesionit global qė pasoi atė. Parashikimet e drejta i dhanė pseudonimin "Doktor Mallkimi”.

Nė intervistėn pėr Reuters ai tha gjithashtu se Greqia, Portugalia dhe Spanja aktualisht pėrballen me rrezikun pėr t’u pėrjashtuar nga unioni monetar. "Besoj se nė 12 muajt e ardhshėm ka shumė gjasa qė “plani A pėr Italinė” tė mos funksionojė. Edhe nėn drejtimin e qeverisė sė re reforma strukturore dhe shtrėngimi fiskal do tė pėrkeqėsojnė recesionin," tha Roubini. Ai cilėsoi si njė shaka tė madhe Fondin e Stabilitetit Financiar nė Europė, tė krijuar nė Qershorin e 2010 pėr tė ndihmuar financiarisht vendet me probleme. Tė njėjtin pėrcaktim qesharak ai bėri edhe pėr mekanizmin e veēantė brenda kėtij fondi tė propozuar nė muajin e kaluar dhe qė synon tė rrisė vlerėn e fondit nė 1 trilion euro. Ndėrsa pėr Fondin Monetar Ndėrkombėtar, Rubini tha se mund tė mos jetė nė gjendje tė japė ndihmėn e nevojshme financiare "nė njė moment nėse do tė bashkohen tė gjitha paratė e Fondit Monetar Ndėrkombėtar me paratė e Europės, ato nuk janė tė mjaftueshme dhe tregjet janė duke pritur pėrdorimin e artilerisė sė rėndė, pėr pasojė Italia do tė detyrohet tė realizojė ristrukturim tė borxhit.

Madje ajo mund tė detyrohet tė largohet nga Eurozona," tha Roubini. Ai argumentoi se nė momentin kur Italia tė pėrjashtohet nga tregjet, do tė jetė shumė e vėshtirė tė rifitojė besimin e tregjeve. “Dhe nuk ka burime tė mjaftueshme zyrtare pėr paratė sepse ka nevojė pėr tė paktėn 1 trilionė euro, dhe para reale, jo para fallco, jo para qesharake pėr tė ndihmuar Italinė dhe Spanjėn," tha Rubini. Ndėrsa pėr Greqinė ai parashikon dalje tė sigurt nga Eurozona nė 12 deri 18 muajt e ardhshėm. Portugalia pėr Rubinin ėshtė nė tė njėjtin thes me Greqinė. Ai tha se kėto dy ekonomi janė shumė tė vogla dhe nė rast se Eurozona mbron Italinė dhe Spanjėn, largimi i Greqisė dhe Portugalisė nė njė formė gjysmė tė ērregullt ėshtė njė veprim i lehtė. Ndėrsa largimi i Italisė apo Spanjės pėr Rubinin do tė prodhojė shpėrbėrje tė pashmangshme tė Eurozonės.
Burimi: Scan-Tv
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Roubini: Italia rrezikon tė pėrjashtohet nga Eurozona
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: