Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Komisioni i Ekonomisė miraton ligjin e ri tė bankave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Komisioni i Ekonomisė miraton ligjin e ri tė bankave   Wed Nov 16, 2011 7:44 pm

Komisioni i Ekonomisė miratoi pasditen e djeshme amendamentet e reja nė ligjin pėr Bankat nė Republikėn e Shqipėrisė. Ndryshimet kryesore qė i janė bėrė ligjit janė kthimi i bankės sė huaj nga degė nė filial, dhe krijimi i “bankės urė”, nė rast se ndodhet nė kushtet e falimentit.

Pėrsa i pėrket ndryshimit tė parė, ajo parashikon se njė bankė e huaj, e cila ushtron veprimtari nė territorin e Shqipėrisė nėpėrmjet degės sė saj, mund tė shndėrrojė degėn e saj nė njė filial, nė formėn e shoqėrisė aksionere nėpėrmjet regjistrimit tė kapitalit tė dhuruar nė aksione tė nėnshkruara nga banka e huaj.

Ndėrkohė, ndryshimi i dytė i referohet sigurisė financiare tė bankave ku parashikohet procesi i shkrirjes sė bankės dhe krijimin e njė subjekti tė ri, tė quajtur “bankė urė”, e cila ushtron funksione tė njėjta si bankat e tjera tė nivelit tė dytė, por qė administrohet tėrėsisht nga Banka e Shqipėrisė.

Ky ndryshim nė projektligj ka qenė edhe njė kėrkesė e Bashkimit Evropian, ku edhe aplikohet, pėr t’i paraprirė rreziqeve tė mundshme qė mund mund tė prekin systemet bankare nė kushtet e presionit ekonomik. Pas miratimit nė Komisionin e Ekonomisė, kėto ndryshime ligjore pritet tė marrin votėn parlamentare.
Burimi: Scan-Tv
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Komisioni i Ekonomisė miraton ligjin e ri tė bankave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: