Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Degėt e Astronomisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
ONUFRI

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Degėt e Astronomisė   Fri Dec 02, 2011 11:12 pm

Astrometria: Mat vendosjen dhe zhvendosjen e objekteve (sendeve) qiellore. Nevojitet te pėrcaktoje sistemin e pėrdorur te vend-ndodhjes dhe lėvizje-matjen e objekteve ne galaksinė tone.

Kozmologjia: Studimi i gjithėsisė ne teresi dhe zhvillimin e saj.

Astronomia galaktikore: Ishte studimi i ndėrtimtarisė dhe pėrbėrėsve te galaktikės sonė. Tani pėrfshin studimin e galaktikave te tjera qe mund te vezhgohen ne (me) hollėsi.

Astronomia Tejgalaktikore: Studimi i objekteve (kryesisht galaksive) jashtė galaksise sonė.

Formimi dhe zhvillimi i galaktikave: Studimi i formimit te galaksive, dhe zhvillimit te tyre ne gjendjen e vezhguar te tashme.

Shkenca planetare: Studimi i planetėve te sistemet diellor ėshtė (ne kohet e fundit), nganjehere i menduar njė disipline e ndryshme; e quajtur gjithashtu planetologji.
Astronomia yjore: Studimi i yjeve ne pergjithesi.

Zhvillimi i yjeve: Studimi dhe zhvillimi i yjeve nga formimi i tyre deri ne fundin e tyre si mbetje yjore.

Formimi i yjeve: Studimi i kushteve dhe proceseve (ecurive) qe kane ēuar ne formimin e yjeve ne brendesine e reve te gazta, dhe vete ecurinė e formimit.

Gjithashtu, ka edhe disiplina te tjera qe mund te mendohen pjese e astronomise, ose janė shkenca nderdisiplinore ne lidhje me astronomine si:

Arkeoastronomia
Astrobiologjia
Astrokimia
Shkencat planetare
Kosmologjia

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Degėt e Astronomisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkencat Natyrore :: Fizika & Astronomia-
Kėrce tek: