Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share
 

 Zenia e Diellit (Eklipsi)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
ONUFRI

Male
Postime : 1579
Age : 35
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

Zenia e Diellit (Eklipsi)  Empty
MesazhTitulli: Zenia e Diellit (Eklipsi)    Zenia e Diellit (Eklipsi)  Icon_minitimeFri Dec 02, 2011 11:13 pm

Zenja e plote e Diellit Eklipset e Diellit ndodhin ne fazen e Henes se re, nuk ndodhin edo muaj, por eklipsi mund te paraqitet vetem kur Hena e re gjendet afer ekliptikes qe do te thote afer nyjave te rruges se Henes. Gjate njė viti rregullisht kemi nga 2 zenie te Diellit, mund te kemi 3 dhe 4, por, ne qofte se zenia e pare ndodh ne fillim te janarit, atehere mund te kemi 5 zenie. Nga pikat e ndryshme te siperfaqes se Tokes eklipsi i Diellit shihet ndryshe dhe nuk fillon ne te njejten kohė.

Rreth vitit 2500 p.e.sone Babilonasit pėr te paren here kishin gjetur ciklin (babi. sharu) e zenies se diellit dhe te henes. Ndersa ne Siri rreth vitit 1223 p.e.sone pershkruhet gjeresisht zenia e diellit (5 mars). Po njė pershkrim te tille te plote na lene edhe babilonasit, por disa qindra vite me vone, me 763 p.e.sone (15 qershor). Pershkrimi i sakte i zenies se diellit nga greket e lashte vije pake me vone, dyqind vite me vone, kur me 585 p.e.sone Talasi i Miletit beri parallogaritjen pėr daten 25 maj.

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Zenia e Diellit (Eklipsi)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkencat Natyrore :: Fizika & Astronomia-
Kėrce tek: