Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Zėnia e Hėnės (Eklips)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
ONUFRI

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Zėnia e Hėnės (Eklips)   Fri Dec 02, 2011 11:14 pm

Toka e ndriēuar nga Dielli hijen e saj e hedh nė anėn e kundėrt. Pasi diametri i Diellit ėshtė shumė herė mė i madh se i Tokės, gjerėsia e hijes konike nė largėsinė e hėnės nga Toka ėshtė 2,6 herė mė e madhe se diametri i hėnės. Kur Hėna hyn nė hijen e Tokės, atėherė nuk mund tė ndriēohet nga Dielli dhe paraqitet eklipsi i saj.

Eklipset e Hėnės ndodhin vetėm kur Hėna ėshtė e plotė, pra kur ajo gjendet nė opozitė me diellin. Gjatė kohės sė eklipsit tė plotė hėna nuk humb tėrėsisht, por do tė ndriēojė shumė dobėt. Ky ndriēim paraqitet nga thyerja e rrezeve tė Diellit nė atmosferė tokėsore. Eklipsi i hėnės shihet nga e tėrė hemisfera e Tokės, e cila nė atė kohė ėshtė e kthyer kah Hėna.

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Zėnia e Hėnės (Eklips)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkencat Natyrore :: Fizika & Astronomia-
Kėrce tek: