Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Fizika bėrthamore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
ONUFRI

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Fizika bėrthamore   Fri Dec 02, 2011 11:19 pm

Fizika bėrthamore apo Fizika nuklerare ėshtė pjesa e fizikes e cila merret me fizikėn e madhėsive tė imta atomike.

Bekeri nė vitin 1896 duke punuar me kriprat e uranit zbuloi qė emetojnė
grimcaapo rrezatim, i cili vepron nė pllakėn fotografike.

Maria dhe Pjer Kiri duke bėrė eksperimente treguan se me
radioaktivitet nuk karakterizohet vetėm urani, por veti radioktive kanė
edhe toriumi dhe komponimet e tij. Radioaktiviteti natyror vėrehet tek
elementet e rėnda qė kanė bėrtham jo stabile, por kjo dukuri ėshtė
vėrejtur edhe tek elementet e lehta.

Radioaktiviteti ėshtė proces spontan i zbėrthimit ose
dezintegrimit tė bėrthamave atomike. Si pasojė e zbėrthimit tė tillė
elementi kalon nė njė element tjetėr me atė rast emiton grimva alfa,
beta ose gama

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Fizika bėrthamore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkencat Natyrore :: Fizika & Astronomia-
Kėrce tek: