Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 KESH, importi i shtrenjtė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: KESH, importi i shtrenjtė   Fri Dec 02, 2011 11:54 pm

Drejtori i Pėrgjithshėm i Korporatės Elektroenergjetike Shqiptare, Ėngjėll Zeqo thotė se kriza e energjisė, qė ka prekur rajonin, po rrit me shpejtėsi cmimet nė treg.


“I gjithė rajoni ėshtė nė njė krizė prodhimi pėr shkak tė thatėsirės. Situata ėshtė e vėshtirė nė tė gjithė Europėn dhe duke qenė e tillė raporti ofertė-kėrkesė bėn edhe ndryshimin e cmimit. Duke qenė edhe njė kėrkesė shumė e madhe ka cuar nė rritjen e cmimit, pasi gjithė vendet e rajonit po importojnė”, tha Zeqo.

Kreu i KESH-it thotė se kjo nuk e rrezikon furnizimin me energji tė vendit, por sjell rritje tė faturės qė Shqipėria duhet tė paguajė pėr importin.
“Kjo ėshtė e garantuar me kontratėn qė ne kemi dhe nuk pėrbėn ndonjė rrezik pėr pjesėn e energjisė. Kontratat janė shumė tė besueshme, tė garantuara dhe pjesa e prodhimit tė energjisė garantohet prej prodhimeve tė tjera alternative”, tha Zeqo.

Qeveria u detyrua tė jepte mbėshtetjen e parė financiare pėr Korporatėn, e cila gjithsesi mjafton vetėm pėr tė mbyllur faturat e kėtij fundviti.

“Ne kemi mbėshtetje pėr faturat nga qeveria pėr pagesėn e faturave tė importit, qė i takojnė muajve nentor-dhjetor. Fatura shkon rreth 5-6 miliardė lekė”, sqaron Zeqo.

Por kriza nuk pėrfundon me fundin e vitit. Pasiguritė mė tė mėdha lidhen me vitin tjetėr, ku nėse thatėsira vazhdon KESH-it do t’i nevojiten tė tjera financime tė mėdha.

“Nėse do tė marrim kėtė nivel cmimesh, nėse do tė marrim maksimumin e mundshėm tė importit, qė ne duhet tė bėjmė, kjo kalon nė njė faturė mbi 100 milionė euro. Ka dy mundėsi pėr tė siguruar, nėpėrmjet pagesave tė CEZ-it dhe mbėshtetjes se qeverisė pėr pagesat e kėtyre faturave”, tha kreu i KESH.

Shqipėria ėshtė duke importuar sasi rekord energji deri nė 17 milionė kilovat orė nė ditė, pėr tė plotėsuar nevojat e tregut vendas. Rezervat hidrike janė nė pikat mė tė ulėta, rreth 259 metėr nė Fierzė, pranė nivelit ku hidrocentrali nuk prodhon mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
KESH, importi i shtrenjtė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: