Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Gjeografia e Arabisė Saudite

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Gjeografia e Arabisė Saudite    Mon Dec 05, 2011 3:40 pm

Arabia Saudite ėshtė shteti mė i madh i regjionit tė Azisė Jugperėndimore. Me 2,1 milion km2, ajo pėfshin afro 80% tė Gadishullit tė Arabisė. Asnjė shtet i kėtij regjoni nuk ka njė fizionomi specifike, siē ka Arabia Saudite. Ajo nė pjesėn mė tė madhe ėshtė shtet shkretinor. Nė strukturėn gjeologjike Gadishulli i Arbisė ėshtė i ngjashėm me kontinentrin e Afrikės. Zatėn, deri nė periudhėn e terciarit, Gadishulli i Arabisė ka qenė pjesė tokėsore e kontinentit tė afrikės. Lėvizjet tektonike nė terciar shkaktuan ērregullime nė relievin e saj, duke formuar grebenin mė tė madh nė Detin e Kuq, e me kėtė bėhet bashkimi i Gadishullit tė Arabisė me kontinentin e Azisė.

Relievi
Nė aspektin relievor, Arbinė Saudite e karakterizojnė rrafshnaltat si formė dhe kategori morfologjike. Arabia Saudite ėshtė e tėra njė rrafshnaltė, skaji perėndimor i sė cilės ėshtė i ngritur, kurse nė drejtim tė lindjes ajo ulet gradualisht. Pjesa veriore dhe e brendshme e saj karaktyerizohet me njė reliev tė rrafshėt me lėkundje tė vogla tė lartėsive. Nė formimin e relievit bien nė sy dy elemente mė tė rėndėsishme : ēarjet dhe zhvendosjet vertikale, tė cilat shprehen plotėsisht nė bregdetin e detit tė kuq, dhe alterimi fizik, pėrhapja e tė cilit ėshtė nė brendėsinė e shtetit.
Klima
Klima aride ėshtė manifestuar nė pėrhapjen e sipėrfaqeve tė mėdha tė shkretirave. Nė veri shtrihet shkretira Nefudi i Madh e, midis Riadit, kryeqendrės sė Arabisė Saudite dhe tė bregdetit tė Gjirit Persik, shkretira Nefudi i Vogėl. Ndėr shkretirat mė tė mėdha , jo vetėm nė Arabinė Saudite por edhe nė botė ėshtė shkretira Rub-el-hali, e cila shtrihet nė jug tė vedit. Vetėm kjo pėrfshinė njė teritor prej 650.000km2. Mbizotėrimi i klimės shkretinore pėrkujton Saharėn nė kontinentin e Afrikės. Temperaturat janė tė larta gjat tėrė vitit. Nė Riad, nė lartėsinė prej 577 m, temperature mesatre vjetore ėshtė 24,6 ŗC, ajo e muajit mė tė ftohtė e janarit 14,4ŗ C dhe e muajit mė tė nxetė 33,8ŗ C, ndėrsa nė lokalitetin Xhida, nė Detin e Kuq, temperatura mesatare vjetore ėshtė 28,3 C, e muajit mė tė ftohtė tė janarit 23,9 ŗC dhe e muajit mė tė nxehtė e korrikut 31,7 C..

Reshjet janė tė pakta dhe tė rralla. Ato nuk janė mė tė mėdha se 100 mm nė vit e nė shkretira kalojnė vite e nuk bie pika shiut.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Gjeografia e Arabisė Saudite
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkencat Natyrore :: Gjeografia & Gjeologjia-
Kėrce tek: