Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Filozofia Kineze: Tao Te King 4(pjesa 4)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Filozofia Kineze: Tao Te King 4(pjesa 4)   Mon Dec 05, 2011 4:52 pm


Gjashtėdhjetė e njė

Njė vend i madh ėshtė si tokė e ulėt .

Ėshtė trualli takues i universit ,

Nėna e universit .

Femra mund mashkullin me qetėsi ,

Shtrirė nė qetėsi .

Si rrjedhim nėse njė fshat i madh i lė vendin njė fshati mė tė vogėl ,

Do e pushtojė fshatin mė tė vogėl .

Dhe nėse njė fshat i vogėl i nėnshtrohet njė fshati mė tė madh ,

Mund tė pushtojė fshatin e madh .

Kėshtu ato qė do pushtonin duhet tė dorėzohen ,

Dhe ato qė pushtojnė tė bėjnė kėshtu sepse dorėzohen .

Njė komb i madh ka nevojė pėr mė shumė njerėz ;

Njė fshat i vogėl ka nevojė tė shėrbejė .

Secili merr atė qė do .

Ėshtė e pėrshtatshme pėr njė komb tė madh tė dorėzohet .Gjashtėdhjetė e dy

Tao ėshtė burimi i tė dhjetėmijė gjėrave .

Ėshtė thesari i njeriut tė mirė , dhe strehimi i tė keqit .

Fjalėt e ėmbla mund tė blejnė nderin ;

Veprat e mira mund tė fitojnė respekt .

Nėse dikush ėshtė i keq , mos e braktis .

Kėshtu ditėn kur perandori kurorėzohet ,

Ose tre nėpunėsit e shtetit vihen nė detyrė ,

Mos dėrgo dhuratė nefriti dhe njė skuadėr me katėr kuaj ,

Por rri i qetė dhe ofro Tao-nė .

Pse e pėlqejnė Tao-nė tė gjithė nė fillim ?

Mos ėshtė se gjen ēfarė kėrkon dhe falesh kur bėn gabim ?

Si rrjedhim kjo ėshtė pasuria mė e madhe nė univers .Gjashtėdhjetė e tre

Praktiko mosveprimin .

Puno pa vepruar .

Shijo tė pashijsmen .

Lartėso tė voglėn , rrit tė paktėn .

Shpėrble hidhėrim me kujdes .

Shiko thjeshtėsi nė tė komplikuarėn .

Arrij madhėshti nė gjėra tė vogla .

Nė univers gjėrat e vėshtira janė bėrė sikur tė ishin tė thjeshta .

Nė univers veprime tė mėdha janė bėrė nga punė tė vogla .

I mėncuri nuk pėrpiqet tė bėjė ndonjė gjė shumė tė madhe ,

Dhe kėshtu arriti madhėshti .

Premtime tė lehta bėhen pėr besime tė vogla .

T’i marrėsh gjėrat lehtė arrin nė vėshtirėsi tė mėdha ,

Ai kurrė nuk i provon .

Gjashtėdhjetė e katėr

Paqja ruhet lehtė ;

Problemet tė mėndin para se tė fillojnė .

E brishta thyhet lehtė ;

E vogla shpėrndahet lehtė .

Pėrballu me tė para se tė ndodhi .

Vėri gjėrat nė rregull para se tė ketė konfuzion .

Njė pemė e madhe sa njė pėrqafim njeriu del nga njė filiz i vogėl ;

Njė tarracė nėntė kate e lartė fillon me njė pirg dheu ;

Njė udhėtim prej njėmijė miljesh fillon nga njė hap i vetėm .

Ai qė shtiret mund qėllimin e tij ;

Ai qė kapet (pas diēkaje) humbet .

I mėnēuri nuk shtiret , kėshtu nuk e mundin .

Ai nuk kapet dhe si rrjedhojė nuk humbet .

Njerėzit zakonisht dėshtojnė kur janė nė prag tė suksesit .

Kėshtu kujdesu pėr fundin aq sa edhe pėr fillimin ;

Pastaj nuk do ketė dėshtim .

Si rrjedhojė i mėnēuri kėrkon liri nga dėshira .

Ai nuk grumbullon gjėra tė ēmuara .

Ai mėson tė mos mbahet nė ide .

Ai e kthen njeriun te ajo ēfarė ka humbur .

Ai ndihmon tė dhjetėmijė gjėrat tė gjejnė natyrėn e tyre tė vėrtetė ,

Por pėrmbahet nga veprimi .Gjashtėdhjetė e pesė

Nė fillim ato qė njihnin Tao-nė nuk u pėrpoqėn tė ndriēonin tjerėt ,

Por e mbajtėn tė fshehur .

Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė drejtosh ?

Sepse njerėzit janė shumė tė zgjuar .

Drejtuesit qė pėrpiqen tė pėrdorin zgjuarsinė

Mashtrojnė vendin .

Ata qė drejtojnė pa zgjuarsi

Janė bekim pėr vendin .

Janė tė dyja alternativat .

T’i kuptosh ėshtė Virtyti Primar .

Virtyti Primar ėshtė thellė dhe larg .

Drejton gjithēka pas

Drejt njėshmėrisė sė madhe .Gjashtėdhjetė e gjashtė

Pse ėshtė deti mbret i tė njėqind rrjedhave ?

Sepse shtrihet poshtė tyre .

Rrjedhimisht ėshtė mbreti i tė njėqind rrjedhave .

Nėse i mėnēuri do drejtonte njerėzit , ai duhet tė shėrbejė me pėrulje .

Nėse do i drejtonte , do i ndiqte nga pas .

Nė kėtė mėnyrė kur i mėnēuri drejton , njerėzit nuk do ndjehen tė shtypur ;

Kur qėndron para tyre , nuk do lėndohen .

E gjithė bota do e mbėshtesė dhe nuk do jenė tė mėrzitur prej tij .

Sepse ai nuk konkuron ,

Nuk gjen konkurencė .

Gjashtėdhjetė e shtatė

ēdonjeri poshtė qiellit thotė qė Tao i im ėshtė i madh dhe pėrtej krahasimit .

Sepse ėshtė i madh , duket ndryshe .

Nėse nuk do ishte ndryshe , do zhdukej kohė mė parė .

Kam tre thesare qė mbaj dhe ruaj .

E para ėshtė mėshira ; e dyta ekonomia ;

E treta ėshtė tė guxosh tė mos jesh para tjerėve .

Nga mėshira vjen kurajoja ; nga ekonomia vjen bujaria ;

Nga pėrulėsia vjen udhėheqja .

Ditėt e sotme njeriu shmang mėshirėn , por pėrpiqet tė jetė trim ;

Braktisin ekonominė , por pėrpiqen tė jenė bujarė ;

Nuk besojnė nė pėrulėsi , por gjithmonė pėrpiqen tė jenė tė parėt .

Kjo ėshtė vdekje e sigurtė .

Mėshira sjell fitore nė betejė dhe forcė nė mbrojtje .

Ėshtė qėillimi prej tė cilit qielli ruan dhe vigjilon .

Gjashtėdhjetė e tetė

Njė ushtarė i mirė nuk ėshtė i dhunshėm .

Njė luftues i mirė nuk ėshtė i inatosur .

Njė fitues i mirė nuk ėshtė hakmarrės .

Njė punonjės i mirė ėshtė i pėrulur .

Kjo njihet si Virtyti i mos luftuarit .

Kjo njihet si aftėsi pėrballjeje me njerėz .

Kjo qė nga kohėt e lashta ėshtė njohur si bashkimi i fundit me qiellin .

Gjashtėdhjetė e nėntė

Ka nje thėnie mes ushtarėsh ;

Nuk guxoj tė bėj lėvizjen e parė , por mė mirė do luaja rolin e tė ftuarit ;

Nuk guxoj tė avancoj njė inc por mė mirė tė zmbrapsem njė kėmbė .

Kjo quhet tė marshosh pa u dukur qė lėviz ,

Tė pėrveshėsh mėngėt pa treguar krahun ,

Tė zėsh armikun pa sulmuar ,

Tė jesh i armatosur pa municione .

S’ka katastrofė mė tė madhe se tė nėnvlerėsosh armikun .

Duke nėnvlerėsuar armikun , gati humba ēfarė vlerėsoj .

Kėshtu kur merr pjesė nė betejė ,

Do fitojė vartėsi .

Shtatėdhjetė

Fjalėt e mia janė tė thjeshta pėr tu kuptuar dhe tė thjeshta pėr tu kryer ,

Prapė asnjeri poshtė qiellit nuk i di ose nuk i praktikon .

Fjalėt e mia kanė fillesa tė lashta .

Veprimet e mia janė tė disiplinuara .

Sepse njerėzit nuk kuptojnė , nuk dinė rreth meje .

Ata qė mė njohin janė tė paktė ,

Ato qė mė fyejnė janė tė nderuar .

Rrjedhimisht i mėnēuri vishet me rroba tė ashpra dhe mban xhavahirin nė zemėr .

Shtatėdhjetė e njė

Duke ditur se injoranca ėshtė fuqi .

Duke injoruar se dituria ėshtė sėmundje .

Nėse dikush ėshtė i sėmurė nga sėmundja , atėherė tjetri nuk ėshtė .

I mėnēuri nuk ėshtė sepse e ka vdekje sėmundjen .

Prandaj nuk ėshtė i sėmurė .Shtatėdhjetė e dy

Kur njeriu ka mungesė ndjenje frike , do ketė shkatėrrim .

Mos u futni me forcė nė shtėpitė e tyre .

Mos i ngacmoni nė punė .

Nėse nuk ndėrhyni , nuk do lodhen nga ty .

Kėshtu i mėnēuri e njeh veten por nuk shfaqet ,

Ka vetrrespekt por nuk ėshtė arrogant .

Lė atė dhe zgjedh ktė .

Shtatėdhjetė e tre

Njė trim dhe gjaknxehtė do vriste ose do vritej .

Njė trim dhe i qetė do e ruante gjithmonė jetėn .

Nga kėto dyja kush ėshtė e mirė dhe kush ėshtė lėnduese ?

Disa gjėra nuk favorizohen nga natyra . Kushedi pse ?

Edhe vetė i mėncēuri ėshtė i pasigurtė pėr kėtė .

Tao i qiellit nuk lufton dhe prapė mund .

Nuk flet dhe nuk pėrgjigjet .

Nuk pyet dhe prapė ėshtė i furnizuar me ēfarė i duhen .

Duket se nuk ka qėllim dhe prapė qėllimi pėrmbushet .

Rrjeta e qiellit lėshohėt gjėrėsisht .

Edhe pse rrjetat a tij janė tė kalueshme , asgjė nuk i shpėton .Shtatėdhjetė e katėr

Nėse njerėzit nuk kanė frikė tė vdesin ,

Nuk ėshtė e dobishme t’i kėrcėnosh me vdekje .

Nėse njerėzit jetojnė me frikėn konstante tė vdekjes ,

Dhe nėse thyen ligjin do tė thotė se dikush do vritet ,

Kush do guxojė ta thyejė atė ?

Ka gjithmonė njė xhelat zyrtar .

Nėse mundohesh tia zėsh vendin ,

Ėshtė si tė pėrpiqesh tė jesh marangoz mjeshtėr dhe tė presėsh drunj .

Nėse pėrpiqesh tė presėsh drunj si mjeshtėr , vetėm do vrasėsh duart .Shtatėdhjetė e pesė

Pse njerėzit vdesin nga uria ?

Sepse drejtuesit shpenzojnė para nė taksa .

Si rrjedhim njerėz vdesin nga uria .

Pse ka njerėz rebelė ?

Sepse drejtuesit ndėrhyjnė shumė .

Ja pse janė rebelė .

Pse mendojnė njerėzit shumė pak rreth vdekjes ?

Sepse drejtuesit pretendojnė shumė nga jeta .

Si rrjedhim njerėzit e marrin jetėn lehtėsisht .

Tė kesh pak me ēfarė tė mbijetosh , dikush di mė mirė se sa ta mbivlerėsosh jetėn .Shtatėdhjetė e gjashtė

Njeriu lindet i butė dhe i dobėt .

Nė vdekjen e tij ėshtė i ashpėr dhe i ngrirė .

Bimėt jeshile janė tė njoma dhe tė mbushura me lėng .

Nė vdekjen e tyre janė tė fishkura dhe tė thara .

Si rrjedhim mpirja dhe palėvizshmėria janė ndjekėse tė vdekjes .

E buta dhe e epshmja janė ndjekėse tė jetės .

Kėshtu njė ushtri pa fleksibilitet nuk fiton kurrė njė betejė .

Njė pemė e papėrkulshme thyhet lehtė .

E ashpra dhe e forta do bjeri .

E buta dhe e dobėta do e mundi .

Shtatėdhjetė e shtatė

Tao i qiellit ėshtė si pėrkulja e njė harku .

E larta ulet dhe e ulėta ngrihet .

Nėse filli ėshtė shumė i gjatė , shkurtohet ;

Nėse s’ka mjaftueshėm , zgjatet .

Tao i qiellit ėshtė tė marrėsh nga ata qė kanė me tepri dhe tu japėsh atyre qė nuk kanė mjaftueshėm .

Udha e njeriut ėshtė e ndryshme .

Ai merr nga ata qė nuk kanė mjaftueshėm dhe u jep atyre qė kanė me tepri .

Cili njeri ka mė se mjaftueshėm dhe i jep botės ?

Vetėm njeriu i Tao-sė .

Kėshtu i menēuri punon pa ēmim .

Ai arrin ēfarė duhet arritur pa u futur nė hollėsi .

Ai nuk pėrpiqet tė tregojė diturinė e tij .Shtatėdhjetė e tetė

Poshtė qiellit s’ka asgjė mė tė brishtė dhe tėė epshme se ujin .

Prapė pėr tė sulmuar tė qėndrueshmin dhe tė fortin , s’ka asgjė mė tė mirė ;

S’ka barazi .

I dobėti mund tė mposhtė tė fortin ;

I shkathėti mund tė mposhtė tė mpirin .

Poshtė qiellit tė gjithė e dinė ,

Pėrsėri asnjeri nuk e vė nė praktikė .

Kėshtu i mėnēuri thotė :

Ai qė merr pėrsipėr poshtėrimin e njerėzve ėshtė i pėrshtatshėm pėr t’i drejtuar .

Ai qė merr pėrsipėr katastrofėn e vendit meriton tė bėhet mbret i universit .

E vėrteta gjithmonė duket paradoksale .

Shtatėdhjetė e nėntė

Pas njė grindjeje tė hidhur , pak zemėrim duhet tė ngelė .

ēfarė mund tė bėhet pėr tė ?

Kėshtu i menēuri mban gjysmėn e tij tė ujdisė

Por nuk kėrkon taksa .

Njė njeri me Virtyte pėrfundon pjesėn e tij ,

Por njė njeri pa Virtyte kėrkon nga tjerėt tė pėrmushin detyrimet e tyre .

Tao i qiellit ėshtė i paanshėm .

Rri me njerėz tė mirė gjatė gjithė kohės .Tetėdhjetė

Njė vend i vogėl ka pak njerėz .

Edhe pse ka makineri qė punojnė dhjetė deri nė njėqind herė mė shpejt se njė njeri , nuk nevojiten .

Njerėzit e marrin vdekjen seriozisht dhe nuk udhėtojnė larg .

Edhe pse kanė varka dhe vagonė , asnjeri nuk i pėrdor .

Edhe pse kanė armatura dhe municione , asnjeri nuk i ekspozon .

Njeriu kthehet te lidhja e litarėve nė vend tė shkrimit .

Ushqimi i tyre ėshtė i dukshėm dhe i mirė , rrobat fine por tė thjeshta , shtėpitė tė sigurta ;

Janė tė lumtur nė udhėt e tyre .

Edhe pse jetojnė brenda rrezes sė shikimit tė komshinjve ,

Dhe gjela kėndues e qenj lehės dėgjohen gjatė rrugės ,

Prapė lėnė njėri-tjetrin nė paqe ndėrsa rriten dhe vdesin .Tetėdhjetė e njė

Fjalėt e vėrteta nuk janė tė bukura .

Fjalėt e bukura nuk janė tė vėrteta .

Njerėzit e mirė nuk zihen .

Ata qė zihen nuk janė tė mirė .

Ata qė dinė nuk janė tė mėsuar .

Tė mėsuarit nuk dinė .

I mėnēuri nuk pėrpiqet asnjėherė tė ruajė gjėrat .

Sa mė shumė bėn pėr tjerėt , aq mė shumė begati ka .

Tao i qiellit ėshtė i mrehtė por nuk lėndon .

Tao i tė mėnēurve ėshtė punė pa mundim .

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Filozofia Kineze: Tao Te King 4(pjesa 4)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Filozofia-
Kėrce tek: