Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Filozofia Kineze: Tao Te King 3(pjesa 3)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Filozofia Kineze: Tao Te King 3(pjesa 3)   Mon Dec 05, 2011 4:53 pm

Nxėnėsi i zgjuar dėgjon pėr Tao-nė dhe e praktikon me zellshmėri .

Nxėnėsi mesatar dėgjon pėr Tao-nė dhe mendon pėr tė herė pas here .

Nxėnėsi budalla dėgjon pėr Tao-nė dhe qesh me zė .

Po tė mos kishte tė qeshura , Tao nuk do ishte ai qė ėshtė .

Kėshtu thuhet :

Udha e ndritshme duket e errėt ;

Ecja pėrpara duket si tėrheqje ;

Udha e thjeshtė duket e vėshtirė ;

Virtyti mė i lartė duket bosh ;

Dėlirėsia e madhe duket e fėlliqur ;

Njė pasuri virtytesh duket e pamjaftueshme ;

Fuqia e virtytit duket e brishtė ;

Virtyti i vėrtetė duket joreal ;

Katrori perfekt nuk ka kėnde ;

Talentet e mėdha arrihen lehtė ;

Notat mė tė larta janė tė vėshtira pėr tu dėgjuar ;

Trajta perfekte nuk ka formė ;

Tao ėshtė i fshehur dhe pa emėr .

Tao i vetėm ushqen dhe plotėson gjithēka .

Dyzet e dy

Tao lindi njėshin .

Njėshi lindi dyshin .

Dyshi lindi treshin .

Dhe treshi lindi tė dhjetėmijė gjėrat .

Tė dhjetėmijė gjėrat mbajnė jin-in dhe pėrqafojnė jang-un .

Ato arrijnė harmoninė duke kombinuar kėto forca .

Njeriu urren tė jetė “jetim” , “i ve” ose “i pavlerė,”

Por kėshtu vetpėrshkruhen mbretėrit dhe zotėrit .

Sepse dikush fiton duke humbur

Dhe humb duke fituar .
Atė ēfarė tė tjerėt mėsojnė , e mėsoj edhe unė gjithashtu ; kjo ėshtė :

“Njė njeri i dhunshėm do vdesė nga njė vdekje e dhunshme!”

Ky do jetė thelbi i mėsimit tim .

Dyzet e tre

Gjėja mė e butė nė univers

Mund gjėnė mė tė ashpėr po nė univers .

Ajo pa lėndė mund tė hyjė aty ku nuk ka vend .

Kėshtu njoh vlerėn e mosveprimit .

Tė mėsosh pa fjalė dhe tė punosh pa vepruar

Kuptohet vetėm nga tė paktė .Dyzete katėrFama apo vetja : Kush ka mė shumė rėndėsi ?

Vetja apo pasuria : Kush ėshtė mė i ēmuar ?

Fitimi apo humbja : Kush ėshtė mė i dhimbshėm ?

Ai qė lidhet shumė me gjėrat materiale do vuajė shumė .

Ai qė do ruajė shumė do vuajė humbje tė rėnda .

Njė njeri i kėnaqur nuk zhgėnjehet kurrė .

Ai qė di kur tė ndalojė nuk e gjen veten nė telashe .

Do qėndrojė gjithmonė i sigurt .

Dyzet e pesė

Pėrsosmėria e madhe duket joperfekte ,

Pėrsėri nuk i mbijeton dobishmėrisė sė saj .

Bollshmėria duket boshe ,

Prapė nuk harxhohet .

Drejtshmėria e madhe duket e pėrdredhur .

Inteligjenca e lartė duket budallallėk .

Elokuenca e madhe duket e ngathėt .

Lėvizja mund tė ftohtin .

Palėvizshmėria mund nxehtėsinė .

Palėvizshmėria dhe qetėsia vėnė rregull nė univers .

Dyzet e gjashtė

Kur Tao ėshtė i pranishėm nė univers ,

Kuajt transportojnė pleh .

Kur Tao mungon nė univers ,

Kuajt e luftės mbarėshtrohen jahtė qytetit .

S’ka mėkat mė te madh se dėshirimi ,

Mallkim mė tė madh se pakėnaqsia ,

Fatkeqėsi mė tė madhe se dėshira pėr tė pasur diēka vetėm pėr vete .

Rrjedhimisht ai qė e di kufirin do ketė gjithmonė mjaftueshėm .Dyzet e shtatė

Pa dalur jashtė , mund tė njohėsh tė gjithė botėn .

Pa shikuar pėrtej dritares , mund tė shikosh udhėt e Parajsės .

Sa mė larg tė shkosh , aq mė pak do njohėsh .

Kėshtu i mėnēuri di pa udhėtuar ;

Shqyrton pa shikuar ;

Punon pa vepruar .

Dyzet e tetė

Nė ndjekje tė mėsimit , ēdo ditė dicka pėrfitohet .

Nė ndjekje tė Tao-sė , ēdo ditė dicka lėshohet .

Pak e mė pak veprohet

Derisa tė arrihet mosveprimi .

Kur asgjė s’ėshtė bėrė , asgjė nuk ka ngelur pėr tu bėrė .

Bota drejtohet duke lejuar gjėrat tė marrin drejtimin e tyre .

Nuk drejtohet duke ndėrhyrė .Dyzet e nėntėI mėnēuri nuk ka njė mendje tė tijėn .

Ai ėshtė nė dijeni tė nevojave tė tė tjerėve .

Jam i mirė ndaj njerėzve qė janė tė mirė .

Jam i mirė gjithashtu ndaj njerėzve qė nuk janė tė mirė .

Sepse Virtyti ėshtė mirėsi .

Kam besim te njerėzit qė janė tė devotshėm .

Kam besim gjithashtu te njerėzit qė nuk janė tė devotshėm .

Sepse Virtyti ėshtė devotshmėri .

I mėnēuri ėshtė i turpshėm dhe i pėrulur – Botės i duket konfuz .

Tjerėt e shikojnė dhe e dėgjojnė .

Ai sillet si njė fėmijė i vogėl .

PesėdhjetėMes lindjes dhe vdekjes ,

Tre nė dhjetė janė ndjekės tė jetės ,

Tre nė dhjetė janė ndjekės tė vdekjes ,

Dhe njerėzit qė kalojnė nga lindja nė vdekje janė po tre nė dhjetė .

Pse ndodh kėshtu ?

Sepse jetojnė nė nivelin trashanik .

Ai qė di tė jetojė mund tė ecė kudo .

Pa frikėn e rinocerontėve ose tigrave .

Nuk do tė plagoset nė betejė .

Sepse nė tė rinocerontėt s’gjejnė vend pėr tė ngulur bririn e tyre ,

Tigrat s’gjejnė vend pėr tė pėrdorur kthetrat e tyre ,

Dhe armėt s’gjejnė vend tė shpojnė .

Pse ndodh kjo ?

Sepse ai s’ka vend ku tė depėrtojė vdekja .

Pesėdhjetė e njė

Tė gjitha gjėrat lindin nga Tao .

Ato ushqehen nga Virtytet .

Marrin trajtė nga materia .

Formohen nga mjedisi .

Kėshtu tė dhjetėmijė gjėrat respektojnė Tao-nė dhe nderojnė Virtytin .

Respekti ndaj Tao-sė dhe nderi ndaj Virtytit nuk kėrkohen ,

Por janė nė natyrėn e gjėrave .

Kėshtu gjithēka lind nga Tao .

Nga Virtytet ushqehen ,

Zhvillohen , Kujdesen ,

Strehohen , Qetėsohen ,

Rriten dhe Mbrohen .

Duke krijuar pa pretenduar ,

Duke vepruar pa u ēmuar (pėr punėn e kryer) ,

Duke udhėhequr pa ndėrhyrė ,

Ky ėshtė Virtyt Primar .

Pesėdhjetė e dy

Fillimi i universit

Ėshtė nėna e gjithēkaje .

Duke njohur nėnėn , njihen dhe bijtė .

Duke njohur tė bijtė , prapė duke mbajtur kontakte me nėnėn ,

Sjell liri nga frika e vdekjes .

Mbaje gojėn mbyllur ,

Ruaj shqisat ,

Dhe jeta ėshtė gjithmonė plot .

Hape gojėn ,

Ji gjithmonė i zėnė ,

Dhe jeta ėshtė pėrtej shpresės .

Duke parė qė e vogla gjendet brenda ;

Dorėzimi ndaj forcės ėshtė fuqi .

Pėrdorimi i dritės sė jashtme , kthimi brenda ,

Dhe nė kėtė mėnyrė ruaju nga lėndimi .

Kjo ėshtė tė mėsosh qėndrueshmėrinė .

Pesėdhjetė e tre

Edhe po tė kem vetem njė shqisė tė vogėl

Do eci nė udhėn kryesore dhe frika ime e vetme do jetė tė gaboj rrugė .

T’i mbahesh udhės kryesore ėshtė e thjeshtė ,

Por njerėzit pėlqejnė tė devijojnė .

Kur oborri stoliset me shkėlqim ,

Fushat janė plot me bimė ,

Dhe hambarėt janė tė thjeshtė .

Disa veshin rroba madhėshtore ,

Mbajnė shpata tė mprehta ,

Dhe vetkėnaqen me ushqime dhe pije ;

Zotėrojnė mė shumė se mund tė pėrdorin .

Janė manjatė grabitės .

Kjo sigurisht nuk ėshtė udha e Tao-sė .

Pesėdhjetė e katėr

ēfarė ėshtė themeluar fort nuk mund tė ērrėnjoset .

ēfarė ėshtė mbėrthyer fort nuk mund tė vidhet .

Do nderohet nga brezi nė brez .

Kultivo Virtytin nė vetvete ,

Dhe virtyti do jetė i vėrtetė .

Kultivoje nė familje ,

Dhe Virtyti do jetė me bollėk .

Kultivoje nė fshat ,

Dhe Virtyti do rritet .

Kultivoje nė komb ,

Dhe Virtyti do jetė i begatshėm .

Kultivoje nė univers ,

Dhe Virtyti do jetė kudo .

Kėshtu shikoje trupin si trup ;

Shikoje familjen si familje ;

Shikoje fshatin si fshat ;

Shikoje kombin si komb ;

Shikoje universin si univers .

Nga e di se universi ėshtė kėshtu ?

Duke shikuar !

Pesėdhjetė e pesė

Ai qė ėshtė i mbushur me Virtyte ėshtė si njė fėmijė i porsalindur .

Grenzat dhe gjarpėrinjtė nuk do e pickojnė ;

Bishat e egra nuk do sulen mbi tė ;

Ai nuk do sulmohet nga zogjtė e gjahut .

Kockat e tij janė tė brishtė , muskujt e tij tė dobėt ,

Por kapja e tij ėshtė e fortė .

Ai nuk ka provuar bashkimin e mashkullit me femrėn , por ėshtė i tėrė .

Burrėria e tij ėshtė e fortė .

Ai bėrtet gjith ditėn pa u ngjirur .

Kjo ėshtė harmoni perfekte .

Duke ditur qė harmonia ėshtė qėndrueshmėri .

Duke ditur se qėndrueshmėria ėshtė ndricim .

Nuk ėshtė veprim i mėncur tė nxitosh .

Tė kontrollosh frymėn shkakton sforcim .

Nėse shumė energji pėrdoret , lodhja pason .

Kjo nuk ėshtė udha e Tao-sė .

ēdo gjė kundėr Tao-sė nuk zgjat shumė .

Pesėdhjetė e gjashtė

Ata qė dinė nuk flasin .

Ata qė flasin nuk dinė .

Mbaje gojėn tė mbyllur .

Ruaj shqisat .

Zbut mprehtėsinė .

Thjeshtoji problemet .

Fshih shkėlqimin .

Bėhu njėsh me pluhurin e Tokės .

Ky ėshtė bashkim primar .

Ai qė ka arritur kėtė gjendje

Ėshtė i shkujdesur me miqtė dh armiqtė ,

Me tė mirė dhe lėndim , me nder dhe turp .

Kjo rrjedhimisht ėshtė gjendja mė e lartė e njeriut .

Pesėdhjetė e shtatė

Udhėhiq njė komb me drejtėsi .

Bėj luftė me lėvizje surprizė .

Bėhu mjeshtėr i universit pa luftė .

Nga e di se ėshtė kėshtu ?

Prej kėsaj!

Sa mė shumė ligje dhe kufizime tė ketė ,

Aq mė te varfėr bėhen njerėzit .

Sa mė tė mrehta tė jenė armėt e njeriut ,

Aq mė shumė probleme do ketė nė tokė .

Sa mė krijues dhe tė zgjuar janė njerėzit ,

Aq mė shumė gjėra tė ēuditshme ndodhin .

Sa mė shumė ligje dhe rregulla tė ketė ,

Aq mė shumė hajdutė dhe grabitės do ekzistojnė .

Kėshtu i mėnēuri thotė ;

Nuk ndėrmarr asnjė veprim dhe njerėzit janė tė reformuar .

Shijoj paqen dhe njerėzit bėhen tė ndershėm .

Nuk bėj asgjė dhe njerėzit pasurohen .

Nuk kam dėshira dhe njerėzit kthehen tek e mira dhe jeta e thjeshtė .Pesėdhjetė e tetė

Kur vendi drejtohet me njė dorė tė lehtė

Njerėzit janė tė thjeshtė .

Kur vendi drejtohet me rreptėsi ,

Njerėzit janė dinakė .

Lumturia ėshtė e rrėnjosur nė mjerim .

Mjerimi rri nė pritė poshtė lumturisė .

Kush di ēfarė mban e ardhmja ?

Nuk ka ndershmėri .

Ndershmėria bėhet e pandershme .

Mirėsia bėhet dinakėri .

Magjepsja e njeriut zgjat pėr njė kohė tė gjatė .

Rrjedhimisht i mėnēuri ėshtė mendjemprehtė por jo prerės ,

I mprehtė por jo thumbues ,

I drejtė por jo i pakufizuar ,

I ndritshėm por jo verbues .

Pesėdhjetė e nėntė

Tė kujdesėsh pėr tjerėt dhe tė shėrbesh qiellin ,

S’ka asgjė si pėrdorja e kufizimit .

Kufizimi fillon me heqjen dorė nga idetė vetjake .

Kjo varet nga Virtytet e mbledhura nė tė shkuarėn .

Nėse ka njė rezervė tė mirė Virtytesh , atėherė asgjė s’ėshtė e pamundur .

Nėse asgjė s’ėshtė e pamundur , atėherė nuk ka kufinj .

Nėse dikush nuk njeh kufinj , atėherė ai ėshtė i pėrshtatshėm pėr udhėheqės .

Principi nėnė i udhėheqjes mban mirė pėr njė kohė tė gjatė .

Kjo quhet tė kesh rrėnjė tė thella dhe themel tė qėndrueshėm ,

Tao i jetės sė gjatė dhe vizionit tė pėrjetshėm .Gjashtėdhjetė

Tė drejtosh vendin ėshtė si tė gatosh njė peshk tė vogėl .

Afroju university me Tao-nė ,

Dhe i ligu nuk ėshtė i fuqishėm ,

Por fuqia e tij nuk do pėrdoret pėr tė lėnduar tjerėt .

Jo vetėm qė s’do lėndojė tjerėt ,

Por vetė i mėnēuri do jetė i mbrojtur .

Ato nuk lėndojnė njėri-tjetrin ,

Dhe Virtyti tek secili freskon tė dy .

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Filozofia Kineze: Tao Te King 3(pjesa 3)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Filozofia-
Kėrce tek: