Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Filozofia Kineze: Tao Te King 2(pjesa 2)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Filozofia Kineze: Tao Te King 2(pjesa 2)   Mon Dec 05, 2011 4:53 pm


Njėzet e njė

Virtyti mė i lartė ėshtė tė ndjekėsh Tao-nė dhe vetėm Tao-nė .

Tao ėshtė i pakapshėm dhe i paprekshėm .

O , ėshtė i paprekshėm dhe i pakapshėm , dhe prapė brenda ėshtė imazh .

O , ėshtė i pakapshėm dhe i paprekshėm , dhe prapė brenda ėshtė formė .

O , ėshtė i turbullt dhe i errėt , dhe prapė brenda ėshtė thelb .

Ky thelb ėshtė shumė i vėrtetė , dhe atje ka besim .

Qė nga fillimi deri tani emir i tij nuk ėshtė harruar asnjėherė .

Kėshtu pėrceptoj krijimin .

Nga i di mėnyrat e krijimit ?

Prej kėsaj .Njėzet e dy

Prodhoj dhe mund ;

Pėrkulem dhe drejtohem ;

Boshatisem dhe mbushem ;

Lodhem dhe bėhem i ri ;

Kam pak dhe fitoj ;

Kam shumė dhe bėhem konfuz ;

Si rrjedhim i dituri pėrqafon njėshin

Dhe jap shembull pėr tė gjithė .

Pa vėnė nė demostrim ,

Ndriēojnė pėrpara .

Pa justifikuar veten ,

Dallohen .

Pa u mburrur ,

Marrin miratimin .

Pa u lavdėruar ,

Nuk ngurrojnė asnjėherė .

Nuk grinden ,

Kėshtu asnjė nuk grindet me to .

Si rrjedhim tė lashtėt thonė , “Prodhoj dhe mund .”

Mos ėshtė njė thėnie boshe ?

Tė jesh vėrtėt i tėri ,

Dhe tė gjitha gjėrat do vinė tek ti .Njėzet e tre

Tė flasėsh pak ėshtė natyrale .

Erėrat e larta nuk zgjasin gjithė mėngjesin .

Shiu i rėndė nuk zgjat gjithėditėn .

Pse ndodh kjo ? Qielli dhe Toka !

Nėse Qielli dhe Toka nuk i pėrjetėsojnė gjėrat ,

Si ėshtė e mundur pėr njėriun ?

Ai qė ndjek Tao-nė

Ėshtė njė me Tao-nė .

Ai qė ka virtyte ,

Provon virtyte .

Ai qė humb udhėn

Ėshtė i humbur .

Kur je njė me Tao-nė ,

Tao tė mirpret .

Kur je njė me Virtytin ,

Virtyte gjendet gjithmonė aty .

Kur je njė me humbjet ,

Humbja ėshtė provuar me vullnet .

Ai qė nuk beson mjaftueshėm

Nuk do tė besohet .
Njėzet e katėr

Ai qė rri nė majė tė gishtave nuk ėshtė i qėndrueshėm .

Ai qė ecėn me hapa tė mėdha nuk mban dot ritmin .

Ai qė bėn njė shfaqje nuk ėshtė i ndriēuar .

Ai qė vetquhet i drejtė nuk ėshtė i respektuar .

Ai qė mburret nuk arrin asgje .

Ai qė lavdėrohet nuk qėndron .

Sipas ndjekėsve tė Tao-sė , “ Ky ėshtė ushqim i tepėrt dhe bagazh i panevojshėm .”

Ato nuk sjellin lumturi .

Si rrjedhojė ndjekėsit e Tao-sė i shmangin ato .

Njėzet e pesė

Dicka e formuar nė mėnyrė misterioze ,

Lindur para Qiellit dhe Tokės .

Nė heshtje dhe nė boshllėk ,

Duke qėndruar vetėm dhe pandryshuar ,

Gjithmonė i pranishėm dhe nė lėvizje .

Ndoshta ėshtė nėna e dhjetėmijė gjėrave .

Nuk ia di emrin

E thėrras Tao .

Nė mungesė tė njė fjale mė tė mirė , e quaj madhėshtor .

Duke qėnė i madh , rrjedh

Rrjedh shumė larg .

Meqėnėse ka shkuar larg , kthehet .

Prandaj , “ Tao ėshtė madhėshtor ;

Qielli ėshtė madhėshtor ;

Toka ėshtė madhėshtore ;

Mbreti ėshtė madhėshtor gjithashtu .”

Kėto janė katėr fuqitė e mėdha tė Universit ,

Dhe mbreti ėshtė njė prej tyre .

Njeriu ndjek Tokėn .

Toka ndjek Qiellin .

Parajsa ndjek Tao-nė .

Tao ndjek ēka ėshtė natyrale .Njėzet e gjashtė

E rėndė ėshtė udha e dritės .

Heshtja ėshtė zoti i shqetėsimit .

Kėshtu i menēuri , duke udhėtuar gjith ditėn ,

Nuk e humb vėmėndjen ndaj bagazheve tė tij .

Megjithėse ka gjėra tė bukura pėr tu parė ,

Ai qėndron i paprekur dhe i qetė .

Pse duhet qė zoti i dhjetėmijė karrocave tė sillet si mendjelehtė nė publik ?

Tė jesh mendjelehtė do tė thotė tė humbėsh rrėnjėt .

Tė jesh i shqetėsuar do tė thotė tė humbėsh kontrollin .

Njėzet e shtatė

Njė kėmbėsor i mirė nuk lė gjurmė ;

Njė folės i mirė nuk bėn gabime ;

Njė llogaritės i mirė nuk ka nevojė pėr kopje .

Njė derė e mirė nuk ka nevojė pėr kyē ,

Akoma asnjėri nuk e hap atė dot .

Njė lidhės i mirė nuk kėrkon nyje ,

Akoma asnjėri nuk e zgjidh dot .

Si rrjedhojė i menēuri pėrkujdeset pėr tė gjithė

Dhe nuk braktis asnjė .

Kujdeset pėr tė gjitha gjėrat

Dhe nuk braktis asgjė .

Kjo quhet “ tė ndjekėsh dritėn .”

ēfarė ėshtė njė njeri i mirė ?

Njė mėsues i njė njeriu tė keq .

ēfarė ėshtė njė njeri i keq ?

Pėrgjegjėsia e njė njeriu tė mirė .

Nė qoftė se mėsuesi nuk respektohet ,

Dhe nxėnėsi nuk kihet kujdes ,

Kofuzion do lindi , sidoqoftė njėri ėshtė i zgjuar .

Ky ėshtė thelbi i misterit .

Njėzet e tetė

Tė dish forcėn e njė burri ,

Por tė kesh kujdesin e njė gruaje !

Bėhu rrjedhja e universit !

Duke qėnė rrjedhja e universit ,

Gjithmonė i vėrtetė dhe i patundur ,

Bėhu si njė fėmijė i vogėl edhe njė herė .

Njih tė bardhėn ,

Por mbaj tė zezėn !

Bėhu shembull pėr botėn !

Duke qėnė shembull pėr botėn ,

Gjithmon i vėrtetė dhe i patundur ,

Kthehu te e pafundmja .

Njih nderin ,

Prapė mbaj pėrulėsi .

Bėhu lugina e universit!

Duke qėnė lugina e universit ,

Gjithmonė i vėrtetė dhe mendjemprehtė ,

Kthehu nė gjėndjen e trungut tė pagdhėndur .

Kur trungu ėshtė skalitur , bėhet i dobishėm .

Kur i menēuri e pėrdor , ai bėhet drejtuesi .

Kėshtu , “ Njė rrobaqepės i mirė pret pak .”

Njėzet e nėntė

Mendon se mund tė kontrollosh universin dhe ta pėrmirsosh ?

S’besoj se bėhet .

Universi ėshtė i shenjtė .

Nuk mund ta pėrmirsosh .

Nė qoftė se pėrpiqesh ta ndryshosh , do e shkatėrrosh .

Nė qoftė se pėrpiqesh ta mbash , do e humbėsh .

Kėshtu ndonjėherė gjėrat janė pėrpara dhe herė tjera jan pas ;

Ndonjėherė tė marrėsh frymė ėshtė e vėshtirė , herė tjera vjen lehtėsisht ;

Ndonjėherė ka forcė dhe herė tjera dobėsi ,

Ndonjėherė dikush ėshtė lart dhe herė tjera poshtė .

Rrjedhimisht i urti shmang ekstremet , tepritė dhe kėnaqėsitė .

Tridhjetė

Kushdo qė kėshillon njė drejtues nė udhėn e Tao-sė ,

Kėshilloje tė mos pėrdori forcė pėr tė pushtuar universin .

Sepse kjo do shkaktojė vetėm qėndresė .

Shkurret me gjėmba dalin kudo ku ka kaluar ushtria .

Vite tė varfra pasojnė nė gjurmėt e njė lufte tė madhe .

Bėj vetėm ēfarė nevojitet tė bėhet .

Kurr mos pėrfito nga pushteti .

Arrij rezultate ,

Por kurr lavdi nė to .

Arrij rezultate ,

Por kurr mburrje .

Arrij rezultate ,

Por kurr mos ji krenar .

Arrij rezultate ,

Sepse kjo ėshtė udha natyrale .

Arrij rezultate ,

Por jo pėrmes dhunės .

Fuqia shoqėrohet nga humbja e forcės .

Kjo nuk ėshtė udha e Tao-sė .

Ai qė shkon kundėr Tao-sė herėt i vjen fundi .Tridhjetė e njė

Armėt e mira janė vegla frike , tė gjitha krijesat i urrejnė .

Rrjedhimisht ndjekėsit e Tao-sė nuk i pėrdorin kurr .

Njeriu i zgjuar preferon tė majtėn .

Njeriu i luftės preferon tė djathtėn .

Armėt janė vegla frike , nuk janė vegla tė njė tė zgjuari .

Ai i pėrdor vetėm kur nuk ka tjetėr zgjidhje .

Paqja dhe qetėsia janė tė dashura pėr zemrėn e tij .

Dhe fitorja s’ėshtė shkak pėr gėzim .

Nėse gėzohesh pėr fitoren , kėnaqesh nė vrasje ;

Nėse kėnaqesh nė vrasje , nuk mund tė plotėsohesh .

Nė raste gėzimi pėrparėsi i jepet tė majtėve ,

Nė raste trishtimi tė djathtėve .

Nė ushtri gjenerali qėndron majtas ,

Kryekomandanti nė tė djathtė .

Kjo do tė thotė se lufta drejtohet si funeral .

Kur shumė njerėz vriten ,

Duhen vajtuar nė hidhėrim tė ēiltėr .

Ja pse njė fitim duhet tė shikohet si njė funeral .Tridhjetė e dy

Tao ėshtė pėrgjithmonė i papėrcaktuar .

I vogėl megjithėse ėshtė nė gjendje tė paformuar , nuk mund tė kapet .

Nėse mbretėrit dhe feudalėt mund ta shfrytėzojnė ,

Dhjetėmijė gjėrat do vinin bashkė

Dhe shi i butė do binte .

Njerėzit nuk do kishin mė nevojė pėr udhėzime dhe tė gjitha gjėrat do merrnin rrugėn e tyre .

Kur e tėra tė ndahet , pjesėt kanė nevojė pėr emra .

Tashmė ka emra mjaftueshėm .

Njeriu duhet tė dijė kur tė ndalojė .

Duke ditur kur tė ndalojė eviton telashe .

Tao nė botė ėshtė si njė lum qė rrjedh brenda nė det .Tridhjetė e tre

Tė njohėsh tjerėt ėshtė dituri ;

Tė njohėsh vetėn ėshtė ndriēim brėndėsor .

Tė mėsosh tjerėt kėrkohet fuqi ;

Tė mėsosh veten kėrkohet forcė .

Ai qė di se ka mjaftueshėm ėshtė i pasur .

Ruajtja ėshtė shenjė e forcės sė vullnetit .

Ai qė rri aty ku ėshtė , qėndron .

Tė vdesėsh por jo tė mbarosh do tė thotė tė jesh pėrjetėsisht i pranishėm .

Tridhjetė e katėr

I madhi Tao rrjedh ngado , si majtas ashtu edhe djathtas .

Dhjetėmijė gjėrat varen nga ai , asgjė nuk mban .

Pėrmbush qėllimin e tij qetėsisht dhe nuk pretendon asgjė .

Ushqen tė dhjetėmijė gjėrat ,

Dhe prapė nuk ėshtė zoti i tyre .

Nuk ka qėllim ; ėshtė shumė i vogėl .

Tė dhjetėmijė gjėrat i kthehen atij ,

Prapė nuk ėshtė zoti i tyre .

Ėshtė shumė i madh .

Nuk tregon madhėshti ,

Pėr rrjedhojė ėshtė madhėshtor .Tridhjetė e pesė

Tė gjithė qė i pėrmbahen qėndrės do shkojnė tek ai .

Sepse atje mbizotėron qetėsia , lumturia dhe paqja .

Kalimtarėt mund tė ndalojnė pėr muzikė ose pėr ushqim tė mirė ,

Por njė pėrshkrim i Tao-sė

Duket pa esencė ose shije .

Nuk mund tė shikohet , nuk mund tė dėgjohet ,

Dhe prapė forcat nuk mund t’i shterojnė .

Tridhjetė e gjashtė

Ajo qė tkurret

Duhet fillimisht tė zgjerohet .

Ajo qė dėshton

Duhet fillimisht tė forcohet .

Ajo qė rrėzohet

Duhet fillimisht tė ngrihet .

Para se tė marrim

Duhet tė japim .

Kjo quhet kuptimi i natyrės sė gjėrave .

E buta dhe e dobėta mundin tė ashprėn dhe tė fuqishmen .

Peshqit nuk mund tė braktisin ujrat e thella ,

Dhe municionet e njė vendi nuk duhen shfaqur .

Tridhjetė e shtatė

Tao pėrmbahet nė mosveprim ,

Prapė asgjė nuk ka mbetur pa u bėrė .

Nėse mbretėrit dhe zotėrit do e shikonin ,

Tė dhjetėmijė gjėrat do zhvilloheshin nė mėnyrė natyrale .

Nėse duan tė veprojnė pėrsėri ,

Do ktheheshin nė thjeshtėsinė e lėndės pa formė .

Pasi atje nuk ka dėshira .

Pa dėshira ėshtė .

Dhe nė kėtė mėnyrė tė gjitha gjėrat do ishin nė harmoni .Tridhjetė e tetė

Njė njeri vėrtetė i mirė nuk ėshtė nė dijeni tė mirėsisė sė tij ,

Dhe prandaj ėshtė i mirė .

Njė budalla mundohet tė jetė i mirė ,

Dhe prandaj nuk ėshtė i mirė .

Njė njeri vėrtetė i mirė nuk bėn asgjė ,

Dhe pėrsėri nuk lė asgjė pa bėrė .

Njė budalla gjithmonė vepron ,

Dhe prapė i ngelin shumė gjėra pėr tė bėrė .

Kur njė njeri vėrtetė i dashur nuk bėn asgjė , nuk lė asgjė pa bėrė .

Kur njė njeri i drejtė nuk bėn asgjė , ai lė shumė punė pėr tu bėrė .

Kur njė disiplinues bėn diēka dhe asnjė s’reagon ,

Ai pėrvesh mėngėt nė pėrpjekje pėr tė imponuar rendin .

Rrjedhimisht kur Tao ėshtė humbur , ka mirėsi .

Kur mirėsia ėshtė humbur , ka dashamirėsi .

Kur dashamirėsia ėshtė humbur , ka drejtėsi .

Kur drejtėsia ėshtė humbur , ka ritual .

Tani rituali ėshtė cipa e besimit dhe besnikėrisė , fillimi i konfuzionit .

Dituria e tė ardhmes ėshtė vetėm njė grackė e lulėzuar e Tao-sė .

Ėshtė fillimi i marrėzisė .

Rrjedhimisht njeriu vėrtetė i madh jeton nė ēfarė ėshtė e vėrtetė dhe jo ēfarė ėshtė nė sipėrfaqe .

Mbi frut dhe jo mbi lule .

Si rrjedhojė prano njėrėn dhe braktis tjetrėn .Tridhjetė e nėntė

Kėto gjėra nga kohėrat e lashta lindin nga njė :

Qielli ėshtė i plotė dhe i qartė .

Toka ėshtė e plotė dhe e qėndrueshme .

Shpirti ėshtė i plotė dhe i fortė .

Lugina ėshtė e plotė dhe e mbushur .

Tė dhjetėmijė gjėrat janė tė plota dhe tė gjalla .

Mbretėrit dhe zotėrit janė tė plotė dhe vendi drejtohet me rregull .

Tė gjitha kėto janė virtyte tė gjithėsisė .

Qartėsia e qiellit parandalon rėnien e tij .

Qėndrueshmėria e Tokės ndalon ēarjen e saj .

Fuqia e shpirtit ndalon konsumimin e tij .

Plotėsia e luginės parandalon tharjen e saj .

Rritja e dhjetėmijė gjėrave parandalon shterimin e tyre .

Drejtuesi i mbretėrve dhe zotėrinjve parandalon rėnien e vendit .

Rrjedhimisht e pėrulur ėshtė udha e fisnikut .

E ulėt ėshtė baza e tė lartės .

Princat dhe feudalėt vetkonsiderohen “jetimė” , “tė ve” dhe “tė pavlerė” .

Mos varen nė tė qėnit tė pėrulur ?

Suksesi i tepėrt nuk ėshtė avantazh .

Mos tringėllo si nefrit

Ose si kėmbanė guri .Dyzet

Kthimi ėshtė lėvizja e Tao-sė .

Prodhimi ėshtė udha e Tao-sė .

Tė dhjetėmijė gjėrat janė lindur nga tė qėnurit .

Tė qėnurit ėshtė lindur nga tė mos qėnurit .

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Filozofia Kineze: Tao Te King 2(pjesa 2)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Filozofia-
Kėrce tek: