Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Shahu, strategjia luftarake

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Shahu, strategjia luftarake   Mon Dec 05, 2011 5:15 pm


Megjithėse origjina e vėrtetė e lojės sė shahut ėshtė akoma e panjohur dhe misterioze, ėshtė mjaftė e sigurtė qė erdhi nga lindja, dhe perėndimi ėshtė magjepsur dhe mund te themi se ka rėnė nė dashuri me tė. Ne gjithashtu dimė se nė fillimet e saj loja e shahut ishte pjesė e strategjisė sė luftės dhe si pasojė u zbatua tek Ksatrijat (kastė luftėtarėsh).

Kuadratet e zeza dhe tė bardha simbolizonin errėsirėn dhe dritėn, luftėn midis Titanėve dhe Perėndive ose Ashura-ve dhe Deva-ve.

Fusha e kuadratėve (shahu) perfaqėson botėn e dukshme nėn udhėheqjen e tė zezės dhe tė bardhės ose dualiteti jin-jang (femėr-mashkull). Ajo perfshine 64-katrorė, 64 duke qėnė numėri i plotėsimit tė unitetit harmonik kozmik. Janė 64-gjashtėvijėsha nė I Ching, libri kinez i ndryshimeve i hartuar nga Konfuci. 8 trevijėshat me 8 kombinimet perfaqėsojnė 64 ndryshimet ose gjėndjet e tranzitit (ndryshimit). Kėto janė nė njė process tė vazhdueshėm transformimi me ndryshimin e njė nga 3 linjave trivijėshe. Kjo pėrfaqėson jetėn: iI qėndrueshėm dhe i ndryshueshėm. “Asgjė s’ėshtė e qėndrueshme” thotė Hermes Tremadhėshtori nė Pllakėn e Smeraldit, e cila me 7-parimet, thur tė gjithė urtėsinė e Egjiptit antik.

Fusha e Shahut simbolizon nė tė njėjtė kohė hapėsirėn ku forcat kozmike veprojnė si dhe hapėsirėn e brėndėshme tė njeriut ku vet njeriu lufton kundra vetes, me fjalė tė tjera, ėshtė Kurukcetra e Mahabharatės Indiane.

Loja e shahut bazohet tek inteligjenca dhe pėrqėndrimi. Ajo ėshtė arsyeja pse ėshtė mė e lehtė te mėsosh logjikėn dhe praktikėn e lojės direkt nė fushėn e lojės sesa nė njė “libėr manual strategjie”.

Sipas professor Klausit, dekan i filozofisė tek universiteti Hambold, “njeriu mėson mė mirė duke luajtur sesa duke dėgjuar mėsime abstrakte”. Kjo shpjegon pėrplasjen e “mbretit tė lojėrave”: e mėson nėpėrmjet praktikės, pėr ēka kombinohet nė tė njėjtėn kohė, vet-kontrolli, kontrolli i mėndjes dhe i disiplinės analitike duke zhvilluar progresivisht praktikėn e logjikės. Nje lloj dialogu, pjesėrisht shkencor dhe pjesėrisht magjik, analitik dhe, nė tė njėjtėn kohė, intuitiv, shprehės dhe i qetė, zė vend ne kėtė lloj dueli mendor qė ėshtė loja e Shahut.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Shahu, strategjia luftarake
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Filozofia-
Kėrce tek: