Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Zbulohet hormoni qė shkakton ankthin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Zbulohet hormoni qė shkakton ankthin    Mon Dec 05, 2011 5:33 pm

Zbulimi ėshtė bėrė nga njė studim italian
Ankth, frikė dhe kriza tė papritura paniku: ēelėsi i kėtyre gjendjeve mendore tė ankthshme qė trishton shumė persona qėndron te njė hormon i quajtur Aldosteron. Zbulimi ėshtė bėrė nga njė grup kėrkuesish italianė, tė cilėt studiuan njė grup pacientėsh qė vuanin nga njė sėmundje, e cila karakterizohej nga prania e tepėrt e kėsaj substance.Nicoletta Sonino e Universitetit tė Padovas ka shpjeguar se zbulimi, i cili ėshtė publikuar nė revistėn "Psychotherapy and Psychosomatics", mund tė ēojė nė njė pėrmirėsim tė mekanizmave biologjikė, ku bazohen kėto shqetėsime tė humorit me pasoja tė rėndėsishme pėr cilėsinė e jetesės tek ata qė vuajnė. Ankthi i tepėrt, krizat e papritura tė panikut, krizat e frikės sė pajustifikuar mund ta bėjnė shumė tė vėshtirė jetėn e personave dhe tė krijojnė vėshtirėsi tė mėdha nė administrimin e situatave normale nė jetėn e pėrditshme. Ekzistenca e njė lidhjeje mes ankthit dhe familjes sė hormoneve Kortikosteroidė, sė cilės i pėrket si hormoni i stresit (Kortizoli), edhe vetė Aldosteroni, ishte vėnė re nga shkencėtarėt pėrmes eksperimenteve tė kryera me kafshėt nė laborator. Nė veēanti, Aldosteroni prodhohet nga gjėndrat mbiveshkore dhe luan njė rol tė rėndėsishėm nė rregullimin e presionit tė gjakut. Nė studimin pilot tė kryer me pacientė qė prodhonin Aldosterionė mė tepėr nga ē'duhej, Nicoletta Sonino zbuloi lidhjen mes molekulės dhe shqetėsimeve si ankthi dhe paniku. Gjithashtu, shkencėtarėt italianė pėrdorėn edhe disa teste qė pėrdoreshin nė psikiatri pėr shqetėsimet e humorit dhe u pa se kėta pacientė, qė prodhonin Aldosteronė mė shumė nga ē'duhej, vuanin nga shqetėsimet e humorit. Rezultatet nuk lanė asnjė hije dyshimi: subjektet qė u analizuan, vuanin nga ankthi shumė herė mė tepėr sesa popullsia nė pėrgjithėsi dhe nė shumė raste u vunė re ērregullime tė rėnda tė humorit, demoralizim dhe pesimizėm. Megjithėse pėrfundimet duhet akoma tė konfirmohen, sipas Soninit, nga tė dhėnat e para rezulton se Aldosteroni ėshtė hormoni kryesor qė shkakton ankth dhe frikė.
Burimi: Psikologjia.com

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Zbulohet hormoni qė shkakton ankthin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Psikologjia-
Kėrce tek: