Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Dashuria kuron sėmundjet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Dashuria kuron sėmundjet   Mon Dec 05, 2011 5:35 pm

thuhet nė njė studim tė kohės sė fundit.

Disa psikologė amerikanė nė Pensilvani kanė zbuluar se njerėzit qė bėjnė dashuri tė paktėn dy herė nė javė pėrmirėsojnė sistemin imunitar.


"Tė bėsh dashuri njė herė ose dy herė nė javė, do tė thotė tė sfidosh gripin," kėshtu thonė ekspertėt amerikanė, duke theksuar se gjithēka duhet berė pa e tepruar. Studimi tregon se tė bėrit dashuri i bėn mirė trupit dhe mendjes. Studimet tregojnė se erosi ka njė ndikim pozitiv mbi shėndetin. Madje, ai mund tė jetė aq pozitiv sa mund tė parandalojė edhe gripin. Disa psikologė amerikanė nė Pensilvani kanė zbuluar se njerėzit qė bėjnė dashuri tė paktėn dy herė nė javė pėrmirėsojnė sistemin imunitar. Shkencėtarėt kanė vėnė re se seksi ndikon mjaft pozitivisht pėr mbajtjen nė nivele tė pranueshme tė imunoglobinės, njė antigjen qė ndodhet nė koracėn e mukozės, i vendosur ne linjėn e parė, qė ka pėr qėllim mbrojtjen ndaj te ftohtit dhe gripit. Pėr tė zbuluar efektet qė ka seksi nė nivelin e imunoglobinės, Karl Ēarnetski nga Universiteti "Wilkes", si dhe kolegu i tij Frank Brenan kanė testuar jetėn seksuale tė 111 studentėve tė grupmoshave 16-23 yjeē, duke monitoruar nivelin nė rritje tė imunoglobinės. Rezultatet e studimit, tė publikuara nė revistėn e njohur "New Scientist", kanė treguar se studentėt qė kishin new jetė seksuale mė tė varfėr nė javė, kishin njė rėnie tė nivelit tė imunoglobinės, krahasuar me studentėt qė kryenin marrėdhėnie seksuale tė paktėn dy herė nė javė.

Duke iu referuar kėtyre tė dhėnave, Kliford Lovell, imunilog i Universitetit tė Kalifornisė, shpjegon se personat qė kanė njė jetė aktive seksuale mund tė jenė mė pak tė ekspozuar ndaj infeksioneve. "Sistemi imunitar nxit nė mėnyrė natyrale prodhimin e cilėsinė e imunoglobinės nė rast se njė person kryen marrėdhėnie tė shpeshta seksuale", thekson Lovell. Mbi tė gjitha, studimi tregon se nė rast se marrėdhėniet seksuale janė tė tepruara gjatė periudhės dimėrore, ato mund te bėhen shkak pėr probleme anėsore shėndetėsore dhe kjo vjen pėr shkak tė rrirjes sė paparashikueshme tė nivelit tė imunoglobinės, moment ky ende i pashpjeguar. Sipas Karl Ēarnetskit, studentėt qė kryejnė mė shumė marredhėnie seksuale mund tė gjenden pėrballė problemeve psikologjike siē janė ankthi dhe stresi, faktorė qė ndikojnė ne uljen e nivelit tė imunoglobinės.
___________________
Burimi: Psikologjia.com

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Dashuria kuron sėmundjet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Psikologjia-
Kėrce tek: