Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Numėr i madh vetėvrasjesh me armė zjarri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Numėr i madh vetėvrasjesh me armė zjarri    Mon Dec 05, 2011 5:35 pm

Nė Zvicėr ēdo ditė vetėvritet njė njeri me armė zjarri. Po tė kishte rregulla mė ashpra tė zotėrimit tė armėve, numri tyre mund tė ulej.


Kėtė e tregon njė studim i Universitetit tė Cyrihut lidhur me armėt e zjarrit dhe vetėvrasjet. Disponimi i armėve tė zjarrit ka njė ndikim direkt nė dendurinė e vetėvrasjeve me armė zjarri, shkruhet nė njė njoftim tė Universitetit tė Cyrihut. Rezultatet e kėtij studimi janė publikuar nė numrin aktual tė revistės profesionale "American Journal of Public Health".

Pėr shkak tė legjislacionit tė tyre liberal, vende si Zvicra dhe SHBA gjenden nė majė tė listės sė rangimit. Sipas studimit, ndryshimet nė disponimin e armėve tė zjarrit, si psh. nė ligjet ose nė rregullat mė restriktive, ndikojnė direkt nė numrin e pėrgjithshėm tė vetėvrasjeve.

Nė Kanada, si pasojė e masava tė tilla pėrkatėse, zotėrimi i armėve qė nga vitet 80 ėshtė ulur nga 31 nė 19 pėr qind, dhe pėr pasojė, vetėvrasjet me armė zjarri janė ulur nga 32 nė 19 pėr qind. Nė Australi zotėrimi i armėve u ulė nga 20 nė 10 pėr qind, ndėrsa numri i vetėvrasjeve me armė zjarri nga 30 nė 19 pėr qind.

Nė gjysmėn e rasteve tė involvuara armėt nga ushtria

Ne po kėtė hark kohor, nė Zvicėr pjesėmarja e vetėvrasjeve me armė zjarri u shtua nga 23 nė 27 pėrqind, thuhet nė njoftim. Siē sqaron autori i studimit, Vladeta Ajdacic-Gross, nė rreth gjysmėn e rasteve ishin tė involvuara armėt nga ushtria.

Armėt e zjarrit luajnė njė rol tė rėndėsishėm sidomos tek vetėvrasjet impulsive ose nėn ndikimin e alkoolit. Ato mundėsojnė qė tė gjejė mė shpejt zbatim impulsi i veprimit.

Sipas autorit tė studimit, nė Zvicėr, njė vend me shkallė tė lartė vetėvrasjesh, ekziston nevoja e intervenimit. Sa i pėrket armėve tė zjarrrit, mund tė pėrfytyrohen masa tė tilla si regjistrimi i armėve, ndalesa e armėve tė veēanta, mosha minimale e zotėrimit ose afatet e pritjes me rastin e blerjes sė armės.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Numėr i madh vetėvrasjesh me armė zjarri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Psikologjia-
Kėrce tek: