Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Shpėrthen gėzimi mes shkencėtarėve: Jemi pranė thėrrmijės Higgs

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Shpėrthen gėzimi mes shkencėtarėve: Jemi pranė thėrrmijės Higgs   Mon Dec 12, 2011 8:48 pm

Shkencėtarėt pritet qė tė prezantojnė tė martėn prova se kanė arritur tė hedhin njė sy mbi ekzistencėn e thėrrmijės Higgs (Higgs boson).
Siē raporton BBC, ndėrsa Higgs ėshtė njė element thelbėsor pėr tė kuptuar universin, mė pėrpara askush nuk ka vėzhguar tė tilla gjatė eksperimenteve.
Gjatė njė konference pėr shtyp nė Gjenevė, ekipet shkencore do paraqesin tė dhėnat e tyre nė lidhje me progresin e bėrė nė kėrkim tė thėrrmijave nė tė ashtuquajturin Large Hadron Collider.
Shkencėtarėt thonė se akoma nuk kanė mjaftueshėm tė dhėna pėr tė shpallur zbulimin final, por janė tepėr tė entuziazmuar sepse mendohet se i kanė lokalizuar thėrrmijat nė njė qoshe.
Doktor Kristof Rembser thotė se brenda njė viti do mėsohet nėse ekziston thėrrmija Higgs.
“Thėrrmija Higgs do jetė njė zbulim i madh, por do jetė njė zbulim edhe mė i madh nėse provojmė se nuk ekziston,” tha ai.
‘Higgs boson’ ėshtė thėrrmija themelore, njė nga bazat e universit. Ajo ashtu njihet si pjesa e munguar nė teorinė e fizikės sė thėrrmijave- tė njohur si Modeli Standard- qė shpjegon se si ndėrveprojnė thėrrmijat dhe forcat.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Shpėrthen gėzimi mes shkencėtarėve: Jemi pranė thėrrmijės Higgs
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: