Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Zbulohet geni i “bukuroshėve tė fjetur”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Zbulohet geni i “bukuroshėve tė fjetur”   Mon Dec 12, 2011 9:09 pm

Ėshtė zbuluar gjeni i “bukuroshėve tė fjetur”. Ai quhet ABCC9 dhe ėshtė geni “gjumash” nė ADN e trupit tė njeriut.
Revista Molecular Psychiatry,tė gjithė njerėzit qė kanė nė ADN e tyre kėtė gen kanė maninė tė flenė mė shumė, se sa ata tė cilėve u mungon. Pėr zbulimin e tij u studiuan 10 mijė persona nga disa vende tė Europės.

Ekspertėt vėrtetuan nėpėrmjet tė dhėnave se ekzistenca e kėtij geni nė trupin e njeriut bėn qė njerėzit tė flenė gjysėm ore mė shumė natėn se sa ata qė nuk e kanė.

Ata qė e mbartin kėtė gjen nė ADN e tyre duhet thėnė se kanė nevojė pėr rreth gjysmė ore mė shumė pėr tė fjetur se sa masa normale e njerėzve tė tjerė.

Geni mund tė ketė njė ndikim tė gjerė nė zakonet tona tė gjumit dhe kjo influencė shpjegohet mjaft qartė nė studimin, i cili ėshtė publikuar nė revistėn Molecular Psychiatry.

Hulumtimi i cili ka pėrfshirė 10 mijė persona tė vendeve tė ndryshme evropiane kontribuon nė zbulimet e shumta qė po bėhen pėr gjumin, qė mbetet ende njė aspekt tepėr misterioz i jetės sonė. Zbulimi i ABCC9 hedh dritė mbi disa mistere ende tė pazbuluara tė jetės sė njeriut.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Zbulohet geni i “bukuroshėve tė fjetur”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: