Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Krijohet motori me avull mė i vogėl nė mbarė botėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Krijohet motori me avull mė i vogėl nė mbarė botėn    Wed Dec 14, 2011 6:21 pm

Ėshtė ndėrtuar motori me avull, qė nga pėrmasat mund tė konsiderohet si mė i vogli nė mbarė botėn.
Edhe pse dimensionet e tij janė prej tė mijtat e milimetrit, ai sėrish funksionon njėsoj si motorėt e mėdhenj me avull, kjo dhe pse prodhon disa kėrcitje.

Rezultati, i cili ėshtė pėrshkruar nė mėnyrėn mė tė mirė nė revistėn Nature Physics, demonstron pėr herė tė parė shndėrrimin e energjisė termike nė energji mekanike nė njė mėnyrė efikase nė nivel mikroskopik.

Njė fakt i tillė mund tė themi se ėshtė tregues i qartė se aktualisht kemi njė pėrparim shumė tė madh dhe themelor pėr realizimin e mikro-motorėve, gjithmonė mė tė besueshėm dhe sa mė efikasė.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Krijohet motori me avull mė i vogėl nė mbarė botėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: