Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Gjashte menyra per t'u bere milioner ne 2012-n

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Gjashte menyra per t'u bere milioner ne 2012-n   Fri Jan 13, 2012 3:13 pm


Ne te gjithe duam qe te pasurohemi ne nje kohe te shkurter duke vjedhur nje banke ose ne ndonje menyre tjeter te paligjshme….cilat mund te jene opsionet tuaja! Infoalbania analizoi “listen e pasurise” qe publikohet cdo vit nga revista Forbes dhe ja cfare gjetem:

Menyra e pare per tu pasuruar eshte duke trasheguar pasuri nga prinderit, bashkeshorti/tja ose ndonje kusheri. Kjo eshte sigurisht menyra me e mire dhe me e zakonshmja per grate qe te shfaqen ne listen e te pasurve.

Menyra e dyte eshte duke ndertuar nje biznes te suksesshem. Kjo menyre eshte shume e praktikuar nga te pasurit. Shumica e meshkujve milionere ne kete liste ia kane arritur qellimit duke shfrytezuar kapitalizmin global per te krijuar pasuri te madhe.

Te tjera menyra jane duke blere aksione, prona ose asete te tjera ose duke u bere te pasur me parate e te tjereve ose duke themeluar fondin personal. Pra merrni trashegimi, filloni nje biznes te madh ose investoni (nese keni para), ose.. luani me parate e te tjereve!

Pasi pame keto menyra te mira per tu pasuruar infoalbania do t’ju tregoje gjashte menyra te pazakonshme per te bere 1 milione dollare ose me shume kete vit.

1. Tregoni se jeni telepatik

James Randi eshte nje magjistar amerikano-kanadez dhe u vleresua si nje skeptic shkencor. Ne vitin 1996 Randi themeloi Fondacionin e Edukimit James Randi (JREF) per te provuar se gjendja paranormale ekziston me te vertete!

Nese ju mund te deshmoni, apo te prodhoni nje gjendje paranormale, mbinatyrore ose nje fuqi apo ngjarje te erret per kenaqesine e Randit, atehere cmimi Sfida Paranormale Nje Milion Dollar eshte i juaji. Paci fat!

2. Provoni hipotezen Riemann

Ne nentor 2002 nje matematicien rus Dr.Grigorov Perelman beri dicka qe askush ne histori nuk e kishte bere: ai zgjidhi nje probleme matematike te bukur dhe te veshtire, e njohur si Supozimi Poincare’, me ndihmen e 4 dimensioneve hapesinore. Mos pyesni, eshte e nderlikuar!
Keshtu ne vitin 2010, Instituti i Matematikes Cambridge te Massachusetts i dha Dr. Perelman nje cmim prej 1 milion dollaresh, te cilin ai nuk e pranoi.

Lajmi i mire eshte se cmimi po pret per gjeniun qe do te zgjidhe nje nga problemat matematikore te mbetura te pazgjidhura. Per shembull nese ju provoni hipotezen Riemann e propozuar nga Bernhard Riemann ne vitin 1859 atehere nje milion dollare do te jene tuajat. Gjithsesi nese nuk keni nje talent te jashtezakonshem matematikor ose zerot jo-te parendesishme te funksionit zeta te Riemann nuk bejne pjese ne pelqimet tuaja atehere me mire harrojeni kete sfide.

3. Beni nje biznes te madh me te mire

Gjithnje e me shpesh, nje biznes i madh lancon nje kerkim kombetar ose boteror per dike i cili sjell nje ide se si te permiresoje modelin e tij te biznesit dhe te kete me shume perfitime. Per shembull, ne vitin 2009, firma amerikane Netflix e cila organizon dhe menaxhon kanalet e programeve televizive dhe filmave ne internet, i dha cmimin 1 milion dollare nje grupi prej tre shkencetaresh te cilet permiresuan algoritmin per te parashikuar nivelin e klikimeve te filmave.

Netflix vendosi qe te jape cmimin e dyte per nje tjeter sfide. Keshtu do na duhet te presim se cilat kompani te tjera do te paguajne cmime te medha ne menyre qe te rrisin aftesine krijuese te publikut.

4. Rrembeni cmimin Google Lunar X

Google nuk eshte vetem motori i kerkimit me popullor ne bote. Ai eshte edhe nje sponsor i vazhdueshem cmimesh per kerkimet ne shkence dhe teknologji. Nje nga cmimet me te lakmueshme eshte Google Lunar X Prize per 20 milione dollaresh i cili iu dha nje grupimit te pare privat qe derguan nje robot ne hene qe shetiti 500 metra dhe transmetoi video, imazhe e te dhena te Henes ne Toke. Ndryshe nga te tjeret qe jane me pak sfidues, Ky eshte me te vertete nje cmim fantastik!

Epo….ne me te vertete do te deshironim te dergonim nje robot shqiptar ne hene!!!

5. Shpetoni planetin

Miliarderi britanik Richard Branson, nga firma e famshme Virgin, eshte tmerresisht i shqetesuar per ngrohjen globale antropogjene (te shkaktuar nga njeriu).
Keshtu ne vitin 2007 ai lancoi Sfiden e Tokes Virgin, nje cmim prej 25 milione dollaresh per nje dizajn komercial qe jep idene e zhdukjes se ndikimit te njeriut dhe te gazrave sere ne atmosfere, per te kontribuar ne stabilitetin e klimes se Tokes.

6. Behu nje miliarder best-selling

Infoalbania vezhgoi edhe ekonomine e shkrimit te librave. Edhe pse ju jeni nje shkrimtar ne krye te listes, shumica e cmimeve te shitjeve shkojne per botuesit, shperndaresit dhe shitesit me pakice.

Sidoqofte, nese ju jeni nje autor i ri qe po kerkon frymezim, atehere shikoni JK Rowling, autoren e librave me popullore Harry Potter. Fale shitjeve te librave prej rreth 500 milione, Rowling eshte bere nje nga grate me te pasura ne bote, me nje vlere qe kap shifren 1 miliarde dollare.

Edhe pse thuhet se secili prej nesh kemi nje liber, libri juaj ndoshta mund t’ju beje milionere, apo miliarder. Megjithate jeni ju qe mund te beni goditjen me te mire. Ose mund te provoni fatin ne kazino! Edhe pse duket sikur vetem pronaret e kazinove bejne para!
Burimi: InfoAlbania

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Gjashte menyra per t'u bere milioner ne 2012-n
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: