Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

  “The Economist”: Shqiptarėt e Greqisė, kthim nė shtėpi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: “The Economist”: Shqiptarėt e Greqisė, kthim nė shtėpi    Fri Jan 13, 2012 4:43 pm

Athinė, 13 janar, NOA – “Nė shtėpi pėrsėri. Shqiptarėt e Greqisė veriore, tė shqetėsuar tė pėrgatiten pėr tė shkuar nė shtėpi ...”.

Kėshtu nis njė artikull i posaēėm i prestigjiozes “The Economist”, dedikuar problematikės sė emigracionit shqiptar nė Greqi, e cila tashmė ėshtė komplikuar akoma me shumė me pėrkeqėsimin e krizės financiare greke.

“Eshtė drekė, dhe nxėnėsit janė duke dalė nga shkolla e Selanikut. Prindėrit e tyre duken tė shqetėsuuar duke pritur pėr tė biseduar me mėsuesen Valbona Hystuna. Tė rriturit flasin shqip, ndėrsa fėmijėt flasin me njėri-tjetrin nė greqisht. Shumė prej tyre nuk kanė dije mbi Shqipėrinė. Por kriza nė Greqi ėshtė duke i detyruar familjet qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre”, vijon mė pas artikulli nė fjalė. Duke shtuar mė tej, faktin se regjistrimi i fundit i popullatės nė Shqipėri, rezultoi se gjenden vetėm 2.8 milion banorė nė vend, disa qindra mijė mė pak se vite mė parė.

“Deri nė 1.4 milion shqiptarė, besohet tė kenė emigruar nė 20 vitet e fundit, mė shumė se gjysma e tyre nė Greqi. Por shqiptarėt e papunė atje, kanė filluar tė kthehen. Shumė burra shqiptarė kanė punuar nė ndėrtim, i cili nė fakt ka njė ndalesė nė Greqi. Ka shumė dėshmi anekdotike tė shqiptarėve qė duan tė shkojnė nė shtėpi, por ende pak statistika. Edmond Haxhinasto, ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, thotė se vetėm pak emigrantė janė kthyer. Megjithatė, znj.Hystuna qė thotė se "tė gjithė po flasin pėr largimin”, vijon mė pas “The Economist”.

Sipas kėsaj medie, nė tė kaluarėn shumė shqiptarė jetuan dhe punuan nė Greqi nė mėnyrė tė paligjshme, por tani shumica e tyre kanė pėrfituar lejet e qėndrimit. Megjithatė, ata qė humbasin punėt e tyre mund tė humbin edhe lejet e tyre, duke i detyruar ata ose tė kthehen nė shtėpi, ose tė qėndrojnė nė Greqi ilegalisht.
”Kryesisht shqiptarėt janė integruar mirė nė Greqi. Fėmijėt e tyre flasin mirė mė mirė greqisht, sesa shqip. Shpesh, shumė klasave, gjuha u duhet para se tė shkojnė pėrsėri nė Shqipėri”, shton “The Economist”.

Duke pėrfunduar se ashtu si numrat e emigrantėve, edhe remitancat qė dėrgohen prej tyre drejt Shqipėrisė, janė tė vėshtira pėr t’u matur.

“Por kėto shifra kanė njė rėnie tė ndjeshme. Nė vitin 2007, emigrantėt dėrgonin nė shtėpitė e tyre rreth 950 milion Euro. Shifra qė u tkurr nė vitin 2010 nė 690 milionė, ndėrsa pėr tre tremujorėt e parė tė vitit 2011, arriti nė vetėm 475 Euro.

Shumė shqiptarė nė Greqi i kanė transferuar kursimet e tyre nga bankat nė shtėpi, tė frikėsuar nga ēfarė mund tė ndodhė nėse Greqia do e lėrė zonėn Euro. Disa kompani greke kanė hedhur sytė drejt Shqipėrisė, tė drejtuar nga shqiptarėt tė cilėt kanė punuar pėr ta nė Greqi”, pėrfundon artikulli i “The Economist”.
Burimi: Noa

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
“The Economist”: Shqiptarėt e Greqisė, kthim nė shtėpi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: