Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Ditėlindja e 100-tė e Pavarėsisė, shqiptarėt ēelin festimet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Ditėlindja e 100-tė e Pavarėsisė, shqiptarėt ēelin festimet   Tue Jan 17, 2012 11:16 pm

Pėrvjetori i 544-vjetorit tė vdekjes sė heroit kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu shėnoi edhe ditėn e ēeljes zyrtarisht tė festimeve pėr 100-vjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Kjo nuk ėshtė njė rastėsi, pėr shkak se edhe 28 nėntori i vitit 1912, ditėlindja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė nė Vlorė do tė shėnohej pėr herė tė dytė, pas plot pesė shekujsh, kur tė parin flamur shqiptar e ngriti Gjergj Kastrioti Skėnderbeu nė Krujė, nė 28 nėntorin e vitit 1444.

Kuvendi i Shqipėrisė mbajti njė seancė tė veēantė pėrkujtimore qė shėnon nisjen e festimeve tė ditėlindjes sė 100-tė tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė nga plaku i urtė Ismail Qemali.

Ceremoninė, ku morėn pjesė deputetė shqiptarė nga tė gjitha trojet shqiptare, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, kryeparlamentari i Kosovės Jakup Krasniqi, kryeministri Sali Berisha, e ēeli Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli.

Kryeparlamentarja Topalli gjatė fjalės sė saj nė sallėn e organizuar ndryshe nga seancat plenare, theksoi se kombi shqiptar e ka jetuar dy herė ngritjen e flamurit, dy 28 nėntor, njė nė 1444-ėn, nė 1912-ėn dhe mė pas u kurorėzua me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės mė 17 shkurt 2008.

Zonja Topalli deklaroi se sot celebrohet ditėlindja e madhe kombėtare.

“Ne kėtė vit nderojmė tė lirė ngritjen e flamurit nė Vlorė. Nė historinė tonė kombi ka festuar ditėlindjen dy herė, e para nė 1444-ėn dhe 1912-ėn, pėr tė mbėrritur nė pavarėsinė e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008”.

Ajo nėnvizoi se gjatė tėrė shekujve, gjatė Rilindjes, luftėrave pėr pavarėsinė e vendit, nė Lidhjen e Prizrenit dhe deri nė ditėn e shėnuar kur u ngit flamuri kuq e zi nė Vlorė, ideali i shqiptarėve ishte bashkimi i shqiptarėve.

“Shqiptaria evokonte gjithmonė Skėnderbeun. Ideali dhe qėllimi i shenjtė i Skėnderbeut ishte bashkimi i shqiptarėve. Feja e shqiptarėve ėshtė Shqiptaria. Edhe pas vdekjes sė tij, ideali i shenjtė ishte liria e trojeve shqiptare. Pėrkujtojmė tė njėjtin flamur si simbol i tė gjithė shqiptarėve, kudo ku ndodhen, se ai ėshtė njė dhe i vetmi, pasi ai pėrmbledh kujtimet e njė kombi qė i ndjen ēdo zemėr shqiptare”, deklaroi Topalli.

Kryeparlamentarja Topalli tha se nė Kosovė pavarėsia u kry, katėr vite mė parė, duke theksuar se nė kėtė ditė tė shėnuar kujtohen tė gjithė ata qė dhanė jetėn pėr flamurin shqiptar, dhe qė do tė kenė njė vend nė altarin e kombit tonė pėrjetėsisht.Berisha: Ekzistencėn ia detyrojmė Skėnderbeut, Pavarėsinė Ismail Qemalit, Shtetin modern mbretit Zog

Mes parlamentarėve tė shumtė nga tė gjitha viset shqipfolėse, kryeministri Sali Berisha deklaroi se shqiptarėt pėr ekzistencėn e tyre si komb i detyrohen Heroit Kombėtar, Skėnderbeut, pėrvjetori i 544-t i vdekjes sė tė cilit ėshtė bėrė edhe pikėpjekja e shqiptarėve nė nisjen e aktiviteteve mbarėkombėtare pėr kremtimin e ditėlindjes sė 100-ė tė Pavarėsisė sė vendit, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

Kryeministri Berisha theksoi nė hyrje tė fjalės sė tij pėrshėndetėse se ky takim i madh i shqiptarėve mbahet nė ditėn kur prijėsi i shqiptarėve mbylli sytė pėrjetė, gjashtė shekuj mė parė.

Shefi i qeverisė nė kėtė ditė tė shėnuar tha se nderimi mė i madh i takon plakut tė urtė tė Vlorės, Ismail Qemalit, i cili duke kundėrshtuar tė tėra planet e Evropės pėr copėtimin e trojeve shqiptare dhe fshirjen e shtetit shqiptar nga harta e Europės dhe botės, ngriti flamurin shqiptar nė 28 nėntor tė 1912-ės nė Vlorė.

Kryeministri Berisha deklaroi po ashtu se shqiptarėt i detyrohen Mbretit tė parė tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve Ahmet Zogut, qė ndėrtoi e kurorėzoi tė parin shtet modern shqiptar, qė shqiptarėt e gėzojnė edhe sot e kėsaj dite.

Shefi i ekzekutivit nėnvizoi se Pavarėsia e Shqipėrisė ka qenė aspiratė e hershme e shqiptarėve, dhe pėr tė dhanė jetėn nė ēdo kohė shqiptarėt kudo qė ata jetojnė.

Ai nėnvizoi faktin se nė themel tė shpirtit shqiptar qėndron motoja njė komb njė qėndrim.

Nė kėtė suazė, kryeministri duke nėnkuptuar Kosovėn dhe trojet shqiptare tė Maqedonisė saktėsoi se trungu i kombit shqiptar edhe mund tė ndahet, por jo shpirti, dhe shqiptarėt sipas tij, treguan se liria e tyre nuk ka ēmim.

Kryeministri nuk la pa kujtuar edhe udhėheqėsin legjendar tė Kosovės, Ibrahim Rugova, apo edhe luftėn ēlirimtare nė Kosovė e Maqedoni.

“Nė Kosovė shqiptarėt do tė organizonin rezistencėn mė tė pėrsosur qė Europa ka njohur, qė do tė udhėhiqej nga njė burrė legjendar siē ishte Presidenti i parė i Kosovės Ibrahim Rugova. Shqiptarėt e Kosovės rrėmbyen armėt dhe bėnė luftėn e fundit ēlirimtare nė Europė, duke ēliruar vendin e tyre dhe duke e bėrė Ballkanin mė tė lirė. Shqiptarėt nė Maqedoni organizuan pas pėrpjekjesh tė mėdha lėvizjen guerrilje mė efikase qė Ballkani ka njohur”, u shpreh kryeministri.

Ai rikujtoi edhe rrėzimin e regjimit diktatorial nė Shqipėri nė fillim tė viteve ’90, kur shqiptarėt gjunjėzuan regjimin e vjetėr qė kish vėnė pėrfund popullin pėr gati 50 vjet.

“Ky ėshtė njė shekull i pėrpjekjeve tona tė mėdha, i sakrificave herė herė edhe mbinjerėzore, dhe sot ėshtė rasti qė tė nderojmė tė gjithė ata burra e gra qė ngritėn fuqishėm zėrin tonė, aty ku ne zė nuk kishim. Tė nderojmė miqtė tanė qė kanė treguar njė solidaritet tė madh me ne, nė kėto dekada lirie. Por nė mėnyrė tė veēantė dua t’i shpreh mirėnjohje kombit tė madh amerikan, i cili qeverisė sė tij, i cili ka qenė pėrcaktues nė momentet mė kritike tė ekzistencės sė kombit shqiptar. Ne kemi fituar nė betejat tona pasi kemi patur fatin e madh tė kemi mbėshtetjen e kombit amerikan, qė buron nga pasioni pėr lirinė”, deklaroi kryeministri.

Ai siguroi se duhet bėrė gjithēka qė qytetarėt shqiptarė tė jenė mė tė lirė, mė tė begatė, mė tė sigurt, pėrmes projektit tė madh tė shqiptarėve nė Europė.

Mė pas ceremonia hapėse pėr aktivitetet kushtuar 100-vjetorit tė Pavarėsisė vijoi me njė program me kėngė tė njohura patriotike dhe pjesė koncertale.

Ceremonia e veēantė nisi me Himnin Kombėtar.Basha nga Shkupi: Statuja e Skėnderbeut, nder pėr gjithė Europėn

Nga Tirana nė Prishtinė e nė Shkup, kudo ku jetojnė shqiptarė sot u pėrkujtua pėrvjetori i vdekjes sė heroit legjendar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu dhe u kurorėzua nisja e festimeve pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė, raporton agjencia lajmeve NOA.al.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės Lulzim Basha mori pjesė si i ftuar nderi, nė ceremoninė e vendosjes sė gurit tė themelit, nė nisjen e punimeve pėr sheshin “Skėnderbej” nė Shkup. Nė ceremoninė e organizuar, nė 544 vjetorin e vdekjes sė heroit kombėtar, ishte i pranishėm Kryetari i Komunės sė Ēairit, Izet Mexhiti, Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti, zv/Kryeministri Musa Xhaferri, njėkohėsisht Kryetar i Kėshillit Organizativ, pėr kremtimet e 100-vjetorit, anėtarė tė kabinetit qeveritar e qytetarė tė shumtė. Pas vendosjes se gur themelit, tė pranishmit vendosėn kurora me lule, pranė monumentit tė Skėnderbeut.

Kryetari i Bashkisė sė Tiranės Lulzim Basha tha se emri i Skėnderbeut dhe statuja e Skėnderbeut i bėn nder ēdo qyteti europian.

Sipas Bashės, Gjergj Kastriot Skėnderbeu i ka bashkuar shqiptarėt kurdoherė, si njė nga gjeneralėt mė tė mėdhenj tė Europės, strateg i luftės mbrojtėse.

Skėnderbeu, sipas Bashės mbajti gjallė shpresat e shqiptarėve dhe u kthye nė njė simbol tė Rilindjes Kombėtare dhe sot ėshtė simbol i bashkimit tė shqiptarėve, kudo ku jetojnė.

“Ėshtė njė simbol i bashkimit, i lirisė, i vėllazėrisė, i atdhedashurisė, por ėshtė po kėshtu njė simbol i fuqishėm i europianizmit tė kombit shqiptar, i europianizmit pėr tė cilin ky princ, ky prijės u shpall “Atlet i Europės”, shumė mė herėt se sa ajo tė konceptualizohej si njė entitet politik, drejt tė cilit jemi tė orientuar tė gjithė ne shqiptarėt, pavarėsisht se ku jetojmė dhe ku projekti ynė europian ėshtė edhe pėrgjigjja pėrfundimtare e aspiratave tona kombėtare. Sigurisht ky shesh ka njė simbolikė tė veēantė, pėr mua si Kryetar i Bashkisė sė Tiranės. Sheshi “Skėnderbej”, emri i Skėnderbeut, statuja e Skėnderbeut i bėn nder ēdo qyteti europian dhe kėtė e them me bindje tė plotė, pikėrisht si Kryetar i Bashkisė sė Tiranės dhe pres me kėnaqėsinė mė tė madhe qė bashkėpunimi me Ēairin nė veēanti, me Shkupin nė tėrėsi, me tė gjithė komunat e bashkitė e shqiptarėve kėtu nė Maqedoni, ta shtrijmė nė rrafshe konkrete, nga e cila tė pėrfitojnė sa mė shumė vėllezėrit dhe motrat tona nė Maqedoni”, u shpreh Basha.
Burimi: noa

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Ditėlindja e 100-tė e Pavarėsisė, shqiptarėt ēelin festimet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: