Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

  Nė anijen e mbytur njerėz nga 64 shtete, mes tyre dy shqiptarė, lista

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Nė anijen e mbytur njerėz nga 64 shtete, mes tyre dy shqiptarė, lista   Thu Jan 19, 2012 6:20 pm

Dy shqiptarė tė zhdukur tek anija Costa Concordia, ishin pjesė e 4229 personave tė cilėt u pėrballėn me mbytjen e anijes luksoze pak ditė mė parė nė afėrsi tė brigjeve toskane nė Itali.

Burime zyrtare nga Costa Crociere nė Itali, konfirmuan se shtetas nga 64 vende tė ndryshme tė botės pėrfshirė edhe dy shqiptarė ishin pjesė e njerėzve tė anijes mes tyre turistė dhe anėtarė tė ekuipazhit.

Qė tė dy shtetasit shqiptarė, kanė shpėtuar, bėri tė ditur Ambasada shqiptare nė Romė. Ata janė tė tė njėjtės familje, jetojnė nė Zvicėr dhe tashmė janė kthyer nė shtėpi.

Shqiptarėt gjendeshin mes pasagjerėve qė arritėn tė dalin nė kohė nga anija.

Kurse shumica e personave qė rezultojnė tė zhdukur janė anėtarė tė ekuipazhit, kryesisht kinezė dhe filipinas qė duket se ndodheshin nė zonat e shėrbimit si lavanderia.

Mė konkretisht Costa Crociere thotė se nė total nė anije kanė qenė 4229 vetė ndėr tė cilėt 4165 janė regjistruar si tė identifikuar kurse mungojnė 64 persona. Orėt e fundit numri u ul nė 28 tė zhdukur.

Ndėr njerėzit qė gjendeshin nė ajije, rezultuan 989 italianė, 569 gjermanė, 462 francezė, 177 spanjollė, 129 amerikanė, 127 kroatė, 108 rusė, 74 austriakė, 69 zviceranė, 46 brazilianė, 46 japonezė, 42 holandezė, 33 ukrainas, 30 koreanė, 20 rumunė, 26 nga Hong Kong, 25 britanikė, 21 australianė, 17 argjentinas, 13 tajvanezė, 12 kanadezė, 12 kinezė, 11 portugezė, 10 kolumbianė, 10 kilianė, 9 turq, 8 belgė, 8 izraelitė, 9 kazakistanezė, 8 peruanė, 8 polakė, 6 moldavė, 6 nepalezė, 5 suedezė, 5 venezuelanianė, 4 danezė, 4 nga Republika Domenikane, 4 serbė, 4 afrikano-jugorė, 3 nga Antilet Holandeze, 3 bjellorusė, 3 grekė, 3 hungarezė, 3 iranianė, 3 irlandezė, 3 maqedonas, 2 shqiptarė, 2 kubanezė, 2 algjerianė, 2 ekuadorianė, 2 meksikanė, 2 finlandezė, 1 nga Andorra, 1 bullgar, 1 boshnjak, 1 ēek, 1 indian, 1 maroken, 1 norvegjez, 1 nga Zelanda e Re, 1 filipinas dhe njė uruguaian.

Pra 3.216 pasagjerė dhe 1.013 anėtarė tė ekuipazhit duke ēuar shifrėn totale nė 4.229 persona.

Sakaq ėshtė gjetur njė tjetėr kufomė nė anijen turistike Kosta Koncordia, e cila u mbyt natėn e tė premtes nė afėrsi tė brigjeve tė Toskanės. Trupi i pajetė i burrit ėshtė gjetur nga zjarrfikėsit tė cilėt kanė vazhduar kėrkimet gjatė gjithė natės duke gdhirė e marta. Nė kėtė mėnyrė shkon nė gjashtė numri i personave qė kanė humbur jetėn nė kėtė tragjedi. Kufoma gjendej nė njė zonė tė anijes qė nuk ishte pėrmbytur. Personi ishte njė pasagjer. Prokuroria e Grossetos ka hapur nje hetim dhe janė arrestuar kapiteni 52 vjeēar i anijes e oficeri i parė nė sallėn e komandės, me akuzėn e vrasjeve pa paramendim, mbytje dhe braktisje tė anijes nė kohėn qė njė numėr i madh pasagjerėsh ende nuk ishin shpėtuar.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Nė anijen e mbytur njerėz nga 64 shtete, mes tyre dy shqiptarė, lista
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: