Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Janari, muaji i krizave nė ēift

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AnGeL_DrEamS
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 403
Age : 27
Vendodhja Vendodhja : BeRaT
Emploi : AlbSpace Community
Loisirs : AlbSpace™
Anėtarėsuar : 06/01/2010

MesazhTitulli: Janari, muaji i krizave nė ēift   Thu Jan 19, 2012 6:28 pm

Janari ėshtė “muaji ters” pėr ēiftet, vlerėsoi njė sondazh i kryer nga e pėrditshmja britanike “Daily Mail”.

Nė kėtė periudhė tė vitit, britanikėt shpenzojnė tetė minuta mesatarisht nė ditė duke u zėnė me partnerin, ndėrsa dy nė tre tė intervistuar pranojnė se i kanė dhėnė fund raportit tė tyre nė kėtė periudhė.

Kushtet atmosferike, mungesa e parave si pasojė e shpenzimeve tė tepruara tė kryera pėr festat e fundvitit janė disa prej arsyeve qė shkaktojnė kėtė krizė. Megjithatė, arsyet e vėrteta gjenden thellė nė psikologjinė e njerėzve.

Njė psikologe e sjelljes njerėzore, Donna Dawson, shpjegoi: “Janari dhe muajit e tjerė tė dimrit njihen pėr njė periudhė tė natyrshme depresioni. Mungesa e dritės sė diellit shkakton njė stress tė shtuar dhe mungesa e akvititetit fizik, si pasojė e kushteve atmosferike, bėn qė tė jemi lehtėsisht tė irritueshėm. Njė kombinim i tillė rrethanash rezulton shpesh fatale pėr ēiftet”.

Ndonėse sondazhi u krye vetėm nė qytetet britanike, sipas “Daily Mail”, rezultatet kanė njė vlerė globale, pasi arsyet qė e bėjnė janarin “tė zi” nė ishull mbeten tė njėjta edhe pėr zonat e tjera tė botės. /albeu

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Http://WwW.ShqpitiLir.Com
 
Janari, muaji i krizave nė ēift
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: