Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Kapitull i ri nė historinė njerėzore. Zbulime befasuese nė Kinė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
avatar

Male
Postime : 570
Age : 31
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

MesazhTitulli: Kapitull i ri nė historinė njerėzore. Zbulime befasuese nė Kinė   Thu Mar 15, 2012 8:12 pm

Katėr persona tė epokės sė gurit janė gjetur nė shpella nė Kinė, tė cilat flasin pėr njė specie krejtėsisht tė re tė humanoid, dhe qė ky zbulim "hap njė kapitull tė ri 'nė historinė e evolucionit, thonė arkeologėt.
Fosilet, gjenden nė dy shpella, dhe i pėrkasin njė populli tė panjohur mė parė qė quhej Age Stone dhe kanė Gallery pėrzierjesh tė karakteristikave tė lashta dhe moderne.
Tė quajtur ' njerėz drerėt e kuq, pėr shkak tė kafshėve qė ata gjuanin dhe daton nė mes nga 14,500 nė 11,500 vjet mė parė. Kėto janė fosilet mė tė reja humanoide qė janė gjetur nė Azi.
Mė parė ishte menduar qė njerėzit e hershme kishin pak konkurrencė nė kontinent.

Ky zbulim ka "implikime befasuese pėr popullin mė tė hershėm tė Azisė", tha profesor Curnoe, i Universitetit tė New South Wales.
Ata do tė kenė ndarė tokėn me njerėzit modernė, nė njė kohė kur kultura e hershme e Kinės nė bujqėsi kishte filluar, tha ai.
Duke shkruar nė revistėn PLoS One, Prof Curnoe shpjegoi: "Kėto fosile tė reja mund tė jenė njė specie e panjohur mė parė, mund tė jenė ata qė i mbijetuan deri nė fund moshės sė akullt rreth 11,000 vjet mė parė.
Zbulimi hap njė kapitull tė ri nė historinė njerėzore evolucionare.

Shkencėtarėt i kanė quajtur "njerėz tė kuq dre " pėr shkak se provat sugjerojnė se ata gjuanin drerė tė kuq dhe i gatuanin ato nė shpellėn Maludong.
Deri nė zbulimin e ri asnjė fosil mė i ri se 100.000 vjeēar ishte gjetur nė territorin e lindor vetėm me pėrjashtim tė Homo sapiens.
Kjo sugjeron se Homo sapiens ishin drejtuar nė kėtė zonė qė ishte i lirė pėr paraardhėsit tanė tė evolucionit pasi njerėzit e parė u shfaqėn atje.
Por gjeni i ri sugjeron se kjo nuk mund tė ketė qenė rastėsi.
Profesori Ji Xueping, i Institutit Yunnan i Kulturorės dhe arkeologjisė, tha: "Pėr shkak tė diversitetit gjeografik tė shkaktuar nga Rrafshnalta Qinghai-Tibet, pjesa jug perėndimore e Kinės ėshtė e njohur si njė pikė e nxehtė e biodiversitetit, si edhe pėr kėtė diversitet tė madh kuturor"____________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
Kapitull i ri nė historinė njerėzore. Zbulime befasuese nė Kinė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: