Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Facebook trondit bursat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Facebook trondit bursat   Fri May 18, 2012 7:47 pm


Facebook ėshtė zyrtarisht nė bursėn amerikane. Ceremonia e hapjes zyrtare tė hedhjes nė treg tė aksioneve tė Facebook u mbajt paraditen e sė premtes dhe nė tė merrte pjesė vetė krijuesi i rrjetit social, Mark Zuckerberg.

Kuotimi i Facebook nė bursė shton me shifra galopante pasurinė e Mark Zuckerberg. Por nė kėtė mori shifrash e kuotimesh, njėsish e aksionesh nė shitje, kėrkesash e ofertash ėshtė e vėshtirė tė pėrllogaritet pasuria e tij.

28-vjeēari hodhi nė treg 1/5 e aksioneve tė kompanisė, 421 milion tė tilla. Rrjeti social vlerėsoi fillimisht aksionet me 38 dollarė secili. Kėrkesa e madhe qė nė nisje tė kuotimit, bėri qė Facebook tė rriste cmimin, por dhe aksionet nė shitje.

Gazeta amerikane Wall Street Journal, nė edicionin online tė saj publikoi grafikėn e shitjes sė aksioneve tė Facebook nė Nasdaq. Kėrkesa e madhe pėr aksionet e rrjetit social detyroi drejtuesit e saj t’i rrisin ato nga 421 milion qė ishin me hyrjen nė bursė, nė 503.6 milion. Por pėrvec rritjes sė aksioneve, rritje pėsoi edhe ēmimi, qė nga 38 dollarė pėr aksion, shkoi nė 40.48 dollarė, vetėm brenda pak orėve.

E pėrllogaritur nė para, vlera e aksioneve tė nxjerra nė shitje nga Facebook deri mė tani dhe me kėtė ēmim, kap shifrat marramendėse prej 20.39 miliard dollarė.

Megjithatė, ekspertėt thonė se pėrfitimet e Facebook janė tė pakta po tė krahasohet me madhėsinė e tij. Rrjeti social pėrfiton mesatarisht 5 dollarė nė vit pėr secilin nga 900 milion pėrdoruesit e tij. Ky numėr i stėrmadh pėrdoruesish e bėn Facebook njė potencial tė madh tė reklamimit.

Por cfarė rezervon e ardhmja pėr Facebook? Pėr kėtė tė presim e tė shohim, por ajo qė mund tė themi ėshtė se kuotimi nė bursė i kompanive tė tilla ėshtė njė histori e shkurtėr, dėshtimi, por dhe suksesi. Nė nėntor tė 2011 Zynga vendosi kuotimin nė bursė, por qė nė ditėn e parė humbi 5 pėrqind tė vlerės sė aksioneve, ndėrkohė qė Linkedln dyfishoi fitimet pas kuotimit, po nė muajt e fundit tė vitit tė kaluar.

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Facebook trondit bursat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: