Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 FIFA njeh Kosovėn, e lejon tė luajė miqėsore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: FIFA njeh Kosovėn, e lejon tė luajė miqėsore   Wed May 23, 2012 11:15 am


Data 22 maj do tė hyjė nė historinė e futbollit pasi Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s, i mbledhur dy ditėt e fundit nė Budapest, ka vendosur zyrtarisht njohjen e Kosovės dhe i ka dhėnė fund izolimit tė futbollit tė kėtij vendi nė arenėn ndėrkombėtare.
“Komiteti Ekzekutiv i ka dhėnė aprovimin anėtarėve tė FIFA-s qė tė luajnė ndeshje miqėsore me Federatėn e Futbollit tė Kosovės nė pėrputhje me nenin 79 tė Statutit tė FIFA-s”, shkruhet nė deklaratėn e lėshuar sot nga zyrat e institucionit qė drejton futbollin botėror.
Kjo do tė thotė se ēdo pėrfaqėsuese kosovare e futbollit tashmė ka mundėsinė tė zhvillojė miqėsore me tė gjitha kombėtaret e botės dhe jo tė kufizohet siē ka ndodhur mė parė vetėm me disa miqėsore “tė fshehta” me pėrfaqėsueset shqiptare apo me klube tė ndryshme.
Ndonėse FIFA ka lejuar zhvillimin e miqėsoreve, Kosova nuk ėshtė bėrė ende zyrtarisht anėtare e FIFA-s, pasi duhet tė kalojė njė periudhė prove, gjatė sė cilės duhet tė bėhet edhe anėtare e UEFA-s.
Nė rastet e mėparshme, periudha e provės ka zgjatur 2-3 vjet, ndėrsa mė pas kombėtaret janė lejuar tė marrin pjesė rregullisht nė eliminatoret e aktiviteteve ndėrkombėtare. Kjo do tė thotė se data mė e afėrt e mundshme qė Kosova tė marrė pjesė nė njė aktivitet zyrtar, do tė jenė eliminatorėt e Botėrorit Rusi 2018.
Tani ėshtė interesante tė shihet se si do tė reagojnė futbollist kosovare tė cilėt janė tė shpėrndarė nė kombėtare tė ndryshme, pasi ata kanė edhe ligjėrisht mundėsinė qė tė kthehen tė luajnė pėr pėrfaqėsuesen e Kosovės.

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
FIFA njeh Kosovėn, e lejon tė luajė miqėsore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: