Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Ndodh eklipsi, ‘Unaza e Zjarrit’

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Ndodh eklipsi, ‘Unaza e Zjarrit’   Wed May 23, 2012 11:17 am


Ishte hera e parė pas 18 vjetėsh qė nė Shtetet e Bashkura shihej njė spektakėl i tillė ndėrsa nė Tokio nuk kishte ndodhur pėr mė shumė se 70 vjet. Mijėra njerėz nė Amerikėn e Veriut dhe nė njė pjesė tė Azisė ndoqėn eklipsin diellor. Hėna bllokoi mė shumė se 90 % tė diellit, duke krijuar atė qė pėrshkruhet si “Unaza e Zjarrit”. Eklipse ndohin ēdo vit , por eklipse tė tilla janė shumė tė rralla pasi ndodhin vetėm kur orbita e hėnės ėshtė nė pikėn mė tė largėt nga toka dhe mė afėr me diellin. Eklipsi zgjati rreth 4 minuta. Ai filloi nė Azinė jugore dhe mė pas u zhvendos diagonalisht nė tė gjithė Paqėsorin, duke kaluar nė njė pjesė tė shteteve perendimore nė Amerikė dhe mė pas u zhduk kur ju afrua Teksasit.

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Ndodh eklipsi, ‘Unaza e Zjarrit’
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: