Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Alarmi, 4.700 asteroide kėrcėnojnė tė godasin Tokėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Alarmi, 4.700 asteroide kėrcėnojnė tė godasin Tokėn   Wed May 23, 2012 11:18 am


Kėrcėnimi nė Tokė ka njė numėr prej 4 mije e 700 . Bėhet fjalė pėr asteroidet, tė konsideruar si potencialisht tė rrezikshėm pėr tė goditur planetin tonė. Shifra ėshtė rezultat i regjistrimit tė kryer nga NASA nė hapėsirėn e saj satelitore, e cila u nis nė dhjetor 2009, me skanimin e qiellit nėn rrezatimin infra tė kuq.Pas galaktikave tė largėta, astrofizikanėt kanė vendosur t’i pėrqendrojnė sytė mbi objektiva mė tė afėrta, por po aq tė rėndėsishme, tė cilat mund tė pėrbėjnė njė rrezik tė vėrtetė pėr jetėn nė Tokė. Dhe kėto mjete tė vogla fluturuese, nė rrezen e jashtme tė Tokės, qė quhen asteroide, duket se paraqesin rrezik pasi mund tė pėrplasen me tė, nė rrugėn e tyre. Njė karakteristikė tjetėr e tyre ėshtė madhėsia, e cila ėshtė e mjaftueshme pėr tė shpėrbėrė atmosferėn tonė dhe goditur sipėrfaqen e Tokės, duke shkaktuar njė kėrdi tė vėrtetė, me fragmente kontinentale. Ndėrkaq, nga kėto 4.700 asteroide tė raportuar, rreth 30 pėr qind e tyre tashmė jane identifikuar mirė. Dhe ndryshe nga sa mendohej mė parė, u konstatua se janė vendosur nė njė orbitė me afėr Tokės, gjė qė i bėn ata tė kenė mė shumė gjasa tė pėrplasen me planetin tonė.

____________________
''Kam Lindur Duke Qar'' Kur Tė Gjith Qeshnin ''Do Vdes Duke Qeshur'' Kur Tė Gjith Do Tė Qajn!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Alarmi, 4.700 asteroide kėrcėnojnė tė godasin Tokėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: