Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Wind-Power ndal gjeneratorėt nė Golesh

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SmiLey
antar i ri
antar i ri
avatar

Female
Postime : 24
Age : 28
Vendodhja Vendodhja : Climbing the Ladder of Success
Anėtarėsuar : 24/06/2010

MesazhTitulli: Wind-Power ndal gjeneratorėt nė Golesh    Wed May 23, 2012 8:06 pm
Kur kompania gjermano-kosovare Wind-Power, prodhues i energjisė nga era, erdhi pėr tė investuar nė Kosovė, nė pėrurim nuk mungonin asnjėri nga protagonistėt e energjetikės kosovare. Madje, thureshin lavde se bėhej fjalė pėr njėrin nga projektet mė serioze tė prodhimit tė energjisė sė pastėr.


Nuk kaloi shumė kohė dhe gjeneratorėt e kėsaj kompanie, tė vendosur nė Kodrat e Goleshit, kanė ndalur punėn. Krejt kjo si pasojė e njė vendimi tė Zyrės se Rregullatorit tė Energjisė, me tė cilin ia pėrgjysmoi tarifat e shitjes, qė pėr menaxheret e kompanisė i bie tė punohet me humbje. Investuesi, u ankua kundėr vendimit dhe pėr mė shumė se njė vit nuk mori pėrgjigje nga ZRRE. Si pasojė, edhe Korporata Energjetike e Kosovės e shkyēi nga rrjeti deri nė njė marrėveshje pėr tarifat, Shkruan Express.

Para kėsaj, menaxheri i projektit, Avni Hajrullahu, rrėfen pėrvojėn e hidhur edhe me Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė dhe Administratėn Tatimore tė Kosovės. Thotė se i ėshtė dashur kohė e gjatė qė ta kompletojė njė grumbull dokumentesh dhe shumė ditė pritjeje deri te regjistrimi i biznesit.

Pėr burokracinė nuk ėshtė befasi nėse shikohet renditja e Kosovės nė raportet e Bankės Botėrorė pėr ambientin e tė berit biznes. Paraqitet si vend me procedura tė tejzgjatura dhe burokraci. “Pas tė gjitha kėtyre pengesave, investitori ėshtė duke e shqyrtuar seriozisht tėrheqjen nga Kosova”, thotė menaxheri i projektit, Hajrullahu.

Sipas tij, situata pėr kompaninė u rėndua se tepėrmi, kur Zyra e Rregullatorit tė Energjisė vendosi t’i pėrgjysmojė tarifat e shitjes sė kėsaj energjie.

Nė fillim, marrėveshja pėr blerje tė energjisė mes kompanisė dhe KEK-ut kishte tarifat nxitėse 84 euro/MWh pėr energjinė e prodhuar nga era.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Wind-Power ndal gjeneratorėt nė Golesh
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Ekonomi-
Kėrce tek: