Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share
 

 Erdha Un :)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
franko
Admin
Admin


Male
Postime : 1
Age : 35
Vendodhja Vendodhja : turkey
Anėtarėsuar : 14/01/2008

Erdha Un :) Empty
MesazhTitulli: Erdha Un :)   Erdha Un :) Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 4:42 pm

Edhe pse me pak vonese, por ja i erdhi rradha edhe une te prezantohen, ketu ne forum, ku numer i madh I forumasve besoj se deri tash me njohin, por me njohin vetem si FRANKO^^AMC, por ate prej te verteti ende jo.

Po ia filloj nga e para.

Vendlindja

Une jam franko lame Lindur ne berat. ne 5 shtator 1983 atje kam mbaruar 8 vjecaren ne shkollen shyqyra lakra dhe shkollen e mesme ne [bab dud karbunara]
ndersa tani jam duke vazhduar ne turqi ne degen e ekonomis shpresoj se do ti sherbej vendit tim deri ne fund.
ende jam duke e shijuar, pasi me vitet qe I kam ende dukem I ri, sepse keto vite nuk kthehen, pasi keshtu kam degjuar nga me te medhejt se vitet e adoleshences jane vitet e arta te njeriut ne kete jete.


Dicka rreth vendit te lindjes ( berati ).

Berati njihet si qyteti i njė mijė e njė dritareve pėr shkak tė arkitekturės karakteristike tė shtėpive. Origjina e qytetit ka qene ilire, ashtu siē mund tė dallohet pėr shkak tė blloqeve tė mėdha tė gurėve dhe mureve. Si qytetet e themeluara nė shekullin e 4-t dhe tė 5-tė para Krishtit nė territorin e fisit ilir tė desaretėve, Berati u shndėrrua nė fillim tė shekullit tė 3-tė tė erės sonė nė njė qytet tė fortifikuar tė njohur me emrin Antipatrea. Berati ėshtė qytet muze i ndėrtuar nė rrėzė tė njė mali, ku ndodhet edhe njė kala. Brenda mureve tė kalasė ndodhet njė lagje e banuar me njė numėr tė madh shtėpish karakteristike, kalldrėme dhe kisha qė u pėrkasin periudhave tė ndryshme historike. Kishat mė interesante janė Kisha e Shėn Marisė dhe Kisha e Trinitetit tė Shenjtė, qė ėshtė njė nga shembujt mė tė spikatur tė arkitekturės bizantine nė Shqipėri.Katedralja e Shėn Marisė u rindėrtua nė vitin 1797 mbi rrėnojat e kishės sė mėparshme. Berati u pushtua nga osmanėt dhe xhami tė ndryshme u ndėrtuan poshtė kalasė, si xhamia e mbretit dhe xhamia e plumbit. Muzeu i Onufrit ia vlen tė vizitohet pėr pikturat dhe ikonat e tij e vetė Onufrit, piktorit tė njohur tė shekullit tė 16-tė. Qyteti pėrbėhet nga tre pjesė: Gorica, Mangalemi dhe pjesa e banuar brenda fortesės qė njihet si Kalaja.


Arsimi

Shkolla ka qene dhe do mbetet pasioni im eshte nje gje me te vertete interesnte ku happen dyret e para te diturise,pra e ceka edhe me larte qe shkollen fillore e kam te kryer ne vendlindje, perkatesisht ne Berat, shkollen e mesme,e vazhdova prap ne berat ne shkollen [bab dud karbunara] dhe tani ndodhem ne turqi edhe kam shpres se do i jap fund edhe nje vit qe me ka mbetur edhe shpresoj te kthehem ne shqiperi edhe te punoj atje ti sherbej vendit timInteresat dhe hobet e mia

Jane te shumta, por do te permend vetem disa nga ato:


Ne rradhe te pare me pelqen sporti ne pergjithsi, por nga sportet me I vecanti dhe ai qe me terheq me shume eshte futbolli, ku ndej nje kenaqesi te madhe kur luaj dhe shikoj futboll,skuadra qe me pelqen me se shumti, eshte milani, , qe le koke pas ketij ekipi, ndersa per kombetaret pelqej tej mase, Kombetarja brazili qe ndjej nje kenaqesi te madhe kur I shikoj duke luajtur idhujt brazil sa I perket vetes sime jam antare FB turkey 12 nga turqia, ne kategorine e kadeteve, luaj ne pozicionin e mesfushorit qendror.
Tjeter, muzika, eshte nje qetesim I shpirtit dhe me me pelqen te degjoj muzike shqiptare, noti nje tjeter sport qe e adhuroj tej mase, sepse me ben nje relaksim shpirteror ker bej not. Kompjuteri dhe interneti busulla te mistershme qe nuk do te kene fund…


Karakteristikat fizike

Edhe pse nuk me duket normale te pershkruaj veten, e di qe do kete vajza qe do te duan te mesojne se sa i bukur eshte ky FRANKO^^AMC.

I gjate: 178 cm
Pesha: 70 kg
Floket: Te kafta
Syte: ngjyre kefeje
Karaketeristikat: Behem nervoz ne cast per raste te pahijshme, flej tej mase kur kam kohe, kam pak sens per humor, ashtu me kane thene etj…


Forumi tiranaweb

Eshte nje faqe ku gjej nje kenaqesi te madhe ketu, antaret e ketij forumi jane me te vertete te mrekullueshem, te bute ne shkrime dhe shume te zgjuar, por I cmoj larte shqipetaret e Shqiperise tone se jane shume talente, kete e kam kuptuar gjate kohes qe kam jetuar edhe po i shof.

Ne kete forum se pari jam kycur me ndihmen e nje anetari te rregullte ketu. Jam shume I gezuar qe jam pjestare I ketij forumi pasi me pelqen shume, sidomos ke Sporti dhe Sportdashesit, ku une debatoj me se shumti.
Nje falemenderim I posacem shkon deri te cent, I cili e mundesoi nje gje te tille, qe te gjithe shqiptaret ( nga mosha te ndryshme ) te kene kete mundesi qe te mblidhen pikerisht ne kete forum dhe te debatojne ne sfera te ndryshme.


Perfundim

Per ta mbyllur, personalisht jam bindur se nje dite te gjithe shqiptaret do te jemi te bashkuar dhe nje komb I forte, qe qe nuk do te tolerojme qe dikush te shkel gjakun e shqiptarit, qe e kane bere dhe e bejne ende ata qe na kane inat, per kete qe po flas jam I bindur qe nje dite Rinia Shqiptare do ta bej, sepse shoh nje prespektive tek ata.

Mendoj se I permenda gati te gjitha, por nese deshironi ende te dini rreth meje urdheroni, une jam ketu..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ares
Ares
Ares


Male
Postime : 424
Age : 32
Vendodhja Vendodhja : Rugve
Anėtarėsuar : 04/10/2007

Erdha Un :) Empty
MesazhTitulli: Re: Erdha Un :)   Erdha Un :) Icon_minitimeMon Jan 14, 2008 4:47 pm

yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy:P
ja mire se na erdhe
kalofsh sa me mire ketu

____________________
Erdha Un :) Logo10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Erdha Un :)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Te duam Njeri-Tjetrin :: Prezantimet E Antareve-
Kėrce tek: