Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Britani, kush lind i varfėr mbetet i varfėr

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nina
antar i ri
antar i ri
avatar

Female
Postime : 15
Age : 39
Vendodhja Vendodhja : Tirana
Anėtarėsuar : 16/09/2011

MesazhTitulli: Britani, kush lind i varfėr mbetet i varfėr   Thu May 24, 2012 10:10 amNė Britaninė e Madhe shoqėria nuk ndryshon, ai qė lind nė njė familje tė varfėr me shumė vėshtirėsi mund tė pasurohet dhe tė dalė nga kjo shtresė sociale. Ky fakt tregohet nė njė studim tė prezantuar nga Nick Clegg, lideri liberal i demokratėve nė Britani.

Sipas sondazhit, njė nė pesė fėmijė pėrfiton ngrėnie shkollore falas, por vetėm njė nė njėqind ėshtė nė gjendje pėr tė hyrė nė tė "Oxbridge", njė nga dy universitetet kryesore britanike, Oxford dhe Cambridge.

E megjithatė, vetėm 7% e adoleshentėve ndjek njė shkollė private, nga tė cilėt dalin 70% e gjyqtarėve tė ardhshėm tė Gjykatės sė Lartė dhe 54% e administratorėve nė bursat e fuqishme nė Londėr.

Clegg, i cili ka studiuar nė Shkollėn private Westminster dhe Cambridge beson se ėshtė personi i duhur pėr tė mbėshtetur lėvizjen sociale.

“Unė kam qenė njeri me fat, por nuk duhet tė jetė fati ai qė tė ndikojė te njerėzit sepse ne kemi gjithė mundėsitė qė tė ndryshojmė politikat pėr tė krijuar njė jetė mė tė mirė”, u shpreh Cleeg duke njoftuar publikimin e 17 treguesve socialė nė vit pėr tė monitoruar nė qoftė se qeveria ėshtė e angazhuar pėr tė promovuar njė shoqėri mė tė drejtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Britani, kush lind i varfėr mbetet i varfėr
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Kuriozitete-
Kėrce tek: