Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Rona: U frymėzova nga tragjedia e Himarės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nina
antar i ri
antar i ri
avatar

Female
Postime : 15
Age : 40
Vendodhja Vendodhja : Tirana
Anėtarėsuar : 16/09/2011

MesazhTitulli: Rona: U frymėzova nga tragjedia e Himarės    Thu May 24, 2012 10:21 am


Rona Nishliu arriti tė prekte nė thellėsinė e tyre shpritėrat e shqiptarėve, me njė paraqitje tė shkėlqyer nė gjysmėfinalet e Eurovisionit qė po zhvillohet nė Azerbajxhan.

Vajtimi personal i kėngėtares sė lindur nė Mitrovicė, pėrkoi nė njė ditė zie kombėtare, duke e bėrė kėngėn e saj “Suus” veēanėrisht tė ndjerė.

Siē dėshmoi nė lidhje telefonike nga kryeqyteti azerbajxhanas, Baku, Rona mori frymėzim pikėrisht nga tragjedia, ndėrsa mė zėrin e saj shtangu dhe emocionoi tė gjithė publikun prezent.

“Nė radhė tė parė, dua tė shpreh ngushėllimet humbjen e studenteve dhe tė qėndroj afėr familjarėve tė tyre nė kėtė moment tė vėshtirė. Paraqitja ime ka qenė njė dedikim pėr shpirtėrat e tyre. Unė, nė njė ditė zie isha prezente nė njė skenė tė madhe dhe prestigjioze, ku s’mund tė bėja gjė tjetėr veē tė kėndoja. Isha shumė e emocionuar”, tregoi 25-vjeēarja, qė u shndėrrua nė njė prej kėngėtareve tė pakta qė fitoi duartrokitje qė nė mesin e performancės sė saj.“Pėr vetė llojin e kėngės dhe stilim tim tė tė kėnduarit, qė e bėn tė domosdoshme pėrqednrimin e brendshėm nė kėngė, e kisha tė pamundur tė pėrqendrohesha tek publiku. Gjatė kėngės, pėrqendrohem vetėm tek vetja. Pas paraqitjes, nė ekipin tim u tha se kishte shumė duartrokitje dhe kjo pa dyshim qė mė bėn tė lumtur. Mė vjen mirė edhe pėr komplimentat e shumta qė kam marrė”.

Nė vazhdim tė intervistės sė saj telefonike, Rona zbuloi se e gjithė paraqitja, dekori dhe veshja e saj nė skenė u ideuan nga ajo vetė. “Veshja u bė nė funksion tė kėsaj kėnge. Gjej rastin pėr tė falenderuar RTSH-nė, qė ka respektuar dėshirėn time pėr veshjen apo ideimin e videoklipit e gjithēka tjetėr. Kam qenė unė ajo qė e i kam menduar kėshtu, nė funksion tė pėrformancės sime, duke qenė se edhe kėnga ėshtė njė rrėfim i jetės sime. Ėshtė njė pasqyrim i asaj qė kam dashur tė njohė publiku ndėrkombėtar, pas pėrshtypjeve qė i kam dhėnė publikut mbarėshqiptar”.
E pyetur pėr finalen dhe pėr risitė qė mund tė sjellė nė ditėn e madhe, tė shtunėn, Nishliu tha: “Nuk e kam vendosur nėse do tė ndryshoj diēka apo jo. Sidoqoftė, do ta lė surprizė. Nuk e di kush mund tė fitojė tjetėr. Tė gjithė kėngėt janė fituese nė vendin e tyre, ndaj kanė secila tė veēantat dhe meritat e tyre. Nuk e di me tė vėrtetė. Nė finale do tė nisim tė tretėt dhe i bėj thirrje shqiptarėve nė diasporė, sepse ata brenda nuk mund tė votojnė, qė tė thurrin kodin 03, pasi dalim tė tretėt nė skenė. Sidoqoftė, vetė jam e pėrqendruar tek performance, pasi renditja pėrfundimtare do tė ketė pak rėndėsi”.

Vlerėsimet pėr Ronėn nė Shqipėri

Nė studion e “Pasdites”, tre tė ftuar bėnė vlerėsimet e tyre pėr performancėn e konkurrentes sonė nė “Eurovision”. Agim Doēi, autori i tekseve tė dy pjesėmarrėseve tė tjera nė festivalin europian tė kėngės, i kėngėve tė Anjeza Shahinit dhe Kejsi Tolės, vlerėsoi: “Ne morėn pjesė me Anjezėn dhe kanė kaluar shumė vite qė atė vend tė merituar, vendin e gjashtė, e fituam qė nė pjesėmarrjen tonė tė parė dhe pa kurrfarė lobimi. Herėn e dytė, prapė pa asnjė lobing, merituam nė 46 vende tė Europės, vendin e 17. Ėshtė fakt se ne si Shqipėri kemi dėrguar zėra brilant nė “Eurovision”, si Frederik Ndoci, Ledina Ēela, Olta Boka apo Juliana Pasha”.

Duke u pėrqendruar tek paraqitja nė edicionin aktual, Doēi shtoi: “Jam dakord me vėrejtjet qė u bėnė pėrse tė shkojmė me njė kėngė qaramane nė Azerbajxhan. Edhe unė kam qenė kritik dhe nuk bėj autokritikė, sepse shqipėria nuk kishte pėrse tė qante. Por, “Suus” ėshtė njė kėngė pėr vehten e saj dhe Rona Nishliu e ka interpetuar nė mėnyrė realisht brilante”.


Vesa Luma, njė kėngėtare qė ka dalė gjithashtu pjesė e sė njėjtit format si Rona Nishliu, i “Etheve”, tregoi pėrjetimin e saj pėr kėtė kėngė. “ Jam ndierė shumė e emocionuar, pėr shumė arsye. Me Ronėn ndamė tė njėjtin kompeticion. Kemi bėrė disa kėngė bashkė, ėshtė njė shoqe shumė e mirė, por jam shumė subjektive nėse flas pėr tė. Na nderoi dhe u paraqit shumė mirė, na ēoi nė finale e jam e lumtur pėr tė. Me mjetet e mia, kam bėrė apel nė tė gjitha faqet e mia qė tė votohet nga diaspora pėr pėrfaqėsuesen tonė. Gjithashtu, falenderoj shqiptarėt e Shqipėrisė qė na kanė dhėnė mundėsinė qė tė shprehim talentin tonė nė skenat e tyre”.

Nga ana e saj, Alma Mile, njė gazetare e njohur e kulturės, foli me objektivitet rreth performancės sė Nishliut. “Duhet thėnė qė kėnga e Ronės nuk ėshtė shumė popullore, sepse nuk tė bėn pėr vete qė me herėn e parė qė e dėgjon. Megjithatė, nė festivalin e “RTSH”, kur e degjova nė skenė mė pėlqeu sepse krijon gjendje dhe emocion. Duhet kohė e gjatė tė dėgjohet dhe tė tė bėjė pėr vete. Kėnga e saj pėrkoi me njė moment tragjik nė historinė e shqiptarėve. Ishte njė ēlirim i dhembjes, qė na dėrgon nė finale dhe edhe pėr kėtė arsye, tė gjithė duhet ta mbėshtesim. Tė huajt e kanė vlerėsuar zėrin e saj dhe kjo ėshtė njė prej kėngėve tė pakta tė duartrokitura qė nė mesin e saj”.

Parashikimet pėr finalen, Shqipėria renditet e gjashta

Rona Nishliu ēon Shqipėrinė pėr tė pestėn herė nė finalen e festivalit Europian tė kėngės, nė “Eurovision”.

Njė skenė e errėt, ku dominonte ngjyra e kuqe me tė zezė, e rrethoi pėrfaqėsuesen shqiptare. 25-vjeēarja kishte veshur njė fustan qė i pėrshtatej stilit tė saj me jakė tė lartė, dhe njė pelerinė blu mbi pantallona tė zeza.

Performanca e Ronės u prit me entuziazėm dhe duarktrokijte tė forta nga publiku, i cili shpėrtheu nė ovacione edhe gjatė interpretimit. Kualifikimi pėr nė finale bėri qė komentet tė jenė mjaft pozitive pėr kėngėtaren nga Mitrovica.

Nė prag tė finales sė “Eurosong”, parashikimet e publikuara nė blogjet e internetit, e kanė radhitur Rona Nishliun nė vendin e gjashtė. Blogu “wiwibloggs.com” e radhit pėrfaqėsuesen e Shqipėrisė nė vendin e gjashtė me 830 vota. Sipas sondazhit tė publikuar nė kėtė faqe interneti, favorite kryesor e “Eurovisionit” ėshtė Suedia qė pėrfaqėsohet me kėngėn “Euphoria” nga Loreen.

Nė vendin e dytė radhitet Rumania me “Zaleilah”, tė interpretuar nga Mandinga, ndėrsa i treti sipas kėtij sondazhi ėshtė pėrfaqėsuesi i Serbisė, Zeljko Joksimovic, me kėngėn “Love isn’t an object”.

Kush voton pėr Shqipėrinė?

Nė vitin 2004, Shqipėria pėr herė tė parė mori pjesė nė Eurovizion. Anjeza Shahini, me kėngėn “Imazhi yt” e rėnditi Shqipėrinė tė shtatėn mes 24 vendeve.

Por, kush i dha Shqipėrisė pikėt kryesore? Maqedonia e votoi maksimalisht me 12 pikė, e ndjekur nga Greqia dhe Malta nga 10. Surpizė ishte Serbia qė e vlerėsoi Anjezėn me 8 pikė, ndėrsa shqiptarėt e Suedisė dhe Zvicrės me sa duket detyruan kėto vende tė japin nga 7 pikė.Nė 2005, Ledina Ēelo duket se ka tė njėjtat vende qė e votojnė ashtu si Anjeza Shahini. Maqedonia sėrish 12 pikė, Zvicra dhe Greqia nga 10, nuk mungon as Serbia me 8 pikė.

Olta Boka nė 2008 rikthen Shqipėrinė nė finale pas 2 vitesh mungesė. Me sa duket janė sėrish shqiptarėt jashtė kufijve qė i japin pikėt mė tė shumta Shqipėrisė. Maqedonia e vlerėson maksimalisht me 12 pikė, Greqia 10, Kroacia dhe Zvicra i japin nga 8 pikė dhe Mali i zi 7 pikė.

Kejsi Tola nė 2009 nuk arrin tė marrė nga asnjė shtet pikėt maksimale. Por ėshtė Turqia qė i jep 10 pikė, ndėrsa Greqia, Maqedonia dhe Spanja vlerėsuan me nga 7 pikė kėngėtaren shqiptare.

Nė vitin 2010, Juliana Pasha ruajti votat kryesore tė marra nga paradhėset e veta. Maqedonia rikthehet duke i dhėnė Shqipėrisė pikėt maksimale12. Greqia qėndron sėrish ndėr vlerėsueset mė tė rregullta me 10 pikė, Zvicra 8, ndėrsa Turqia dhe Islanda nga 7 pikė.

Kėto janė pikėt e marra nga pėrfaqėsueset shqiptare nė Eurovision tė cilat nė shumicėn e rasteve duken si vota tė marra nga emigrantėt shqiptarė nė Europė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Rona: U frymėzova nga tragjedia e Himarės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: