Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Meshkujt me tė cilėt nuk duhet tė martohen femrat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
avatar

Male
Postime : 570
Age : 31
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

MesazhTitulli: Meshkujt me tė cilėt nuk duhet tė martohen femrat   Wed Jul 04, 2012 6:20 pm

Para martesės, duhet tė njiheni sė paku njė vit, ndėrsa duhet shmangur “djali i mamasė”, ata qė nuk dinė tė pėrdorin paratė, ata qė janė tė papėrshtatshėm ndaj tė tjerėve dhe qė nuk kanė shokė.
Femrat, sikurse edhe meshkujt, shpesh dashurohen “pa mend”, ndėrsa pasi tė kalojė faza fillestare e kimisė sė fortė, fillon tė menduarit racional lidhur me lidhjen, thotė psikologu australiani, Pat Connor. Ai mban kurset paramartesore pėr ēifte si dhe ėshtė autor i librit “Me kė nuk duhet tė martohesh”. Po kėshtu, u mban ligjėrata vajzave tė shkollave tė mesme dhe studenteve lidhur me zgjedhjen e drejtė tė partnerit pėr tėrė jetėn. Ai vetė nuk beson se nė botė ekzistojnė shpirtra tė ngjashėm, veēse njerėz tė cilėt janė tė gatshėm qė t’i obligohen njėri-tjetrit. Connor propozon periudhėn nė zgjatje sė paku prej njė viti, e cila u nevojitet njerėzve nė mėnyrė qė tė njihen mirė dhe tė kenė kuptuar a janė pėr njėri-tjetrin.
Djemtė me tė cilėt nuk duhet tė martoheni
Me “Djemtė e mamit”
Djem tė cilėt nuk janė nė gjendje tė vendosin vetė pėr diēka, mė shumė bisedojnė me nėnėn e tyre sesa me partneren dhe presin qė gruaja tė pėrkujdeset pėr tė nė mėnyrė tė njėjtė, sikurse nėna e tyre.
Meshkujt qė nuk dinė t’i pėrdorin paratė
Jo vetėm ata qė kanė rrogė tė vogėl, por edhe qė nuk dinė t’i rendisin prioritetet, ky tip i meshkujve ėshtė ngarkesė e tepėrt pėr martesė, kjo lidhje mund tė pėlcasė shumė lehtė pėr shkak tė grindjeve financiare, thotė Connor.
Meshkujt qė nuk kanė miq
Connor thotė se nuk ėshtė i rėndėsishėm numri i miqve, por nėse nuk ka asnjė shok, atėherė shpesh kjo ėshtė tregues i karakterit tė tij vetjak dhe tė ēuditshėm, gjė e cila nuk ėshtė e dėshirueshme nė martesė.
Meshkujt qė ju nėnēmojnė nė publik
Nuk ėshtė e rėndėsishme arsyeja ose sjellja, veēse ndjenja e fyerjes dhe e pėrēmimit. Kjo tregon se ai mashkull nuk ka vetėkontroll, pėr tė ėshtė e rėndėsishme shfryrja e zemėrimit. Ky tip i mashkullit gjithherė dėshiron tė dominojė, pra edhe nė martesė.
Meshkujt qė janė tė paedukuar ndaj tė tjerėve
Qoftė fjala pėr kamerierin, rojtarin e vendparkimit ose pėr arkėtarin, sjellja e paedukuar e shpreh karakterin e vėrtetė tė mashkullit, tė cilin e fsheh nga gruaja, porse me kohė patjetėr do tė dalė nė sipėrfaqe.
Meshkujt tė cilėt nuk mund tė bėjnė shaka nė llogari tė veten
Sjellja e tillė zbulon pasigurinė dhe komplekset, ky tip nuk ėshtė bazė e mirė pėr marrėdhėnie tė suksesshme. Po kėshtu, thotė Connor, tipi i kėtillė ėshtė shumė kritikues ndaj tė tjerėve, ndėrsa fare pak ndaj vetvetes.
Meshkujt tė cilėt asnjėherė nuk kundėrshtojnė
Nėse keni mashkullin i cili e miraton ēdo veprim tuajin, kjo mund tė jetė mirė nė fillim, por shumė shpejt do t’ju mėrzitet. Sepse te ky tip zbulohet karakteri maniak, me pengesa nė martesė, ndėrsa partnerėt do tė duhej ta korrigjonin e ta udhėzonin njėri-tjetrin. Nėse keni mashkullin i cili e miraton ēdo veprim tuajin, kjo mund tė jetė mirė nė fillim, por shumė shpejt do t’ju mėrzitet

____________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
Meshkujt me tė cilėt nuk duhet tė martohen femrat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Me te fundit-
Kėrce tek: