Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share
 

 what is miRC ! cesht miRC

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
Alibaba_Me_40_Hajdut

Male
Postime : 570
Age : 31
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

what is miRC ! cesht miRC Empty
MesazhTitulli: what is miRC ! cesht miRC   what is miRC ! cesht miRC Icon_minitimeMon Oct 29, 2007 8:33 pm

1. Ēėsht mIRC

mIRC ėshtė njė program anglez, i cili momentalisht nuk ka pėrkthime
tjera. Por nuk ėshtė e komplikuar pėr ta pėrdorur atė, edhe pse ndoshta
nuk e dini gjuhen angleze. Shumica e sustave, e funksionave dhe e
udhėzimeve edhepse nė gjuhen angleze, janė tė thjeshta dhe nuk janė tė
vėshtira. Instalimi i mIRC`it ėshtė vėshtirsia mė e parė ndoshta edhe e
fundit. Ky tekst ju ndihmon qė ju pa probleme ta instaloni mIRC`in.

Ēfar ėshtė IRC?
IRC (Internet Relay Chat) ėshtė njė takim virtual, ku gjithė
njerzit e botės takohen dhe flasin sė bashku, ose mė mirė tė themi
komunikojn pėrmes shkrimit. Si pjesėmarrės startoni thjeshtė vetėm
mIRC`in, njė program i vogel I cili lidhė kompjuterin tuaj me njė
rrjetė (server) tė IRC`it.Tė gjitha rrjetat janė tė lidhura sė bashku
dhe kėshtu ndėrrojnė lajmet prej njė pjesėmarrsi nė pjesėmarrsin
tjetėr. Me mIRC`in ėshtė e mundur qė ju nė njė diskusion tė mijave
“chanelave” mė qindra tė rrjetave tė IRC tė komunikoni, poashtu mundeni
qė privat tė komunikoni me shokėt apo me pjestarėt e familjes kudo qė
janė. Tė gjitha kėto gjėra interesante, ide dhe tema mund ti gjeni nė
IRC.
Si mundeni tė marrni pjesė nė IRC
Pa gajle, ne do t`ju tregojm se si e marrni programin, se si e
instaloni dhe poashtu do t`ju ndihmojm nė setup tė mIRC`it. Nė qoft se
deri kėtu keni arritur, me siguri se lehtė edhe mIRC`in do ta marrni
dhe do ta instaloni nė kompjuterin tuaj, nė qoft se sot jo, atėhere
nesra. Lexoni mė posht dhe pėrcjellni tė dhėnat…!
Nė qoft se pėr tė parėn here nuk e kuptoni kėtė tekst atėhere
lexoni edhe njė herė kėtė pjesė ose vazhdoni me kapitujt tjera
(shqiptari me siguri e kupton pėr tė parėn here). Ju e shohni se shumė
thjeshtė ėshtė pėrdorimi i mIRC`it. Si lektyre kėshillojm qė ta lexoni
hyrjen nė IRC tė cilėn e gjeni nė: Kodi:


http://www.mirc.com/ircintro.html


(anglisht). Duhet ta dini se ndihmė dhe informacione keni gjithėhere, por duheni vetėm ti lexoni.

Si startoni pėr tė parėn herė mIRC`in
MIRC`i ėshtė instaluar nė kompjuterin tuaj dhe tani mundeni ta
startoni. Para se ti lexoni kėshillat tjera shikoni qė kompjuteri juaj
tė jetė i lidhur me internet pra online. Lidhu me internet si herave
tjera si psh. kur startoni browserin! Gjeni tani iconėn e mIRC`it e
cila gjendet nė desktop apo nė start menu. Klikoni thjesht nė kėtė icon
pėr tė startuar!
Nė qoft se startoni mIRC`in pėr tė parėn herė, shohni menu me
opcione. Ju duhet ti plostoni kėto pėr tė filluar me komunikimin
“chat`in” Nė fillim ėshtė pėr ju vetėm susta “conect” e rėndėsishme.
Harroni njėherė tė gjitha opcionet tjera. Plotsoni kėto me emrin tuaj,
me e-mail`in, me nikun dhe njė alternativ tjetėr:

Full name: emri juaj i vėrtet (psh. crokoclu,tk)


E-mail address: e-maili i juaj (psh. chat@crokoclub.tk)


Nickname: emri juaj i thjeshtė (ang. Nick), me tė cilin dalni nė IRC. Ky mundet tė ketė 1 deri 12 shkronja (psh. Kreet)

Alternative: nė qoft se emri juaj i shkurtė (ang. Nick) nuk ėshtė i
lirė, atėherė merret alternativa, ose ju lyp njė emėr tjetėr (psh.
Bisedime1)

Nė qoft se doni, mundeni njė server tjetėr ta bėni standard ta
ndėrroni atė qė ėshtė Bisedime-Network Server. Provone psh. njė IRCnet
server! Natyrisht nuk ėshtė patjetėr qė t`ja japni emrin dhe mailin e
juaj tė vėrtet, nė qoft se doni tė jeni anonim. Mundeni tė klikoni te
“Invisible mode” dhe kėshtu aktivoni qė tė jeni anonim. Nė qoft se i
keni mbushur kėto rreshta atėherė klikoni te “Connect to Server” pėr tė
startuar direkt me IRC`in. MIRĖSEVINI!
Ėshtė njė gjė e mirė qė herave tjera, nuk ka nevojė pėr ti mbushur kėto rreshta.

Ēfare ndodhė tani?
Merrni pak kohė dhe shikoni njėherė…. Nė kėtė moment ndodhin disa
gjėra…mIRC`i ėshtė lidhur me njė Dardania server (apo me njė tjetėr tė
cilėn ju e keni zgjedhur). Ky server ju dėrgon disa informacione lidhur
me statutin e systemit. Kėto i gjeni nė dritaren e “Status”-it. Poashtu
hapet njė dritare e vogel ku i shohni disa IRC “dhoma” (angl.
Channels). Lexoni njė herė kėto emra tė “channel”-ave, kėto janė
“channel”-at mė tė popullarizuara shqipetar tė IRC`it. Nė qoft se doni
ta provoni njė nga ata vetėm klikoni dy herė nė kėtė listė! Dhe shpejt
do tė hapet ky “channel”.
Nė qoftė se hyni nė ndonjė “channel” do tė hapet njė dritare. Nė
pjesėn e djathtė tė kėsaj dritare shohni emrat e shkurta “Nicknames” tė
cilėt gjenden momentalisht aty. Nė pjesėn e majtė shohni shkrimet tė
cilat janė shtypur. Kėtu pra bėhet komunikimi. Provoni ti thoni dikujt
“tung”. Shkruni thjesht vetėm “tung” apo “hallo” nė pjesėn e poshtme tė
dritares. Ēaste te kėndshme me mIRC_in
Argetim tė kėndshem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
what is miRC ! cesht miRC
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Shkarkoni Programe :: IRC World-
Kėrce tek: