Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 100.000 fjaleshi ditor qe po ndryshon trute tane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alibaba_Me_40_Hajdut
Admin
Admin
avatar

Male
Postime : 570
Age : 30
Vendodhja Vendodhja : Zurich
Anėtarėsuar : 06/06/2007

MesazhTitulli: 100.000 fjaleshi ditor qe po ndryshon trute tane   Tue Dec 22, 2009 6:54 am

Keni probleme me pėrqendrimin
nė kėtė artikull? Mund tė keni, sepse truri juaj
ėshtė bombarduar me mė shumė se 100.000 fjalė
nė ditė. I rrituri mesatar dėgjon apo lexon 100.500
fjalė nė ditė, tregon kėrkimi. Dhe me
‘ditė’ merret parasysh vetėm orėt e zgjuara
jashtė punės – qė do tė thotė se
realiteti ėshtė shumė mė tepėr.


Kėrkuesi Roger Bohn
pėrllogariti sasinė e informacionit qė njerėzit
janė tė ekspozuar brenda dhe jashtė shtėpisė,
pėr aktivitete tė tjera nga puna.

Udhėtimet
pėr nė kinema, dėgjimi i radios, tė folurit nė
telefon, tė luajturit video lojėra, lundrimi nė internet
dhe leximi i gazetės ishin tė gjitha tė faktorizuara
nė krijimin e njė ‘tabloje aktuale tė revolucionit
informues’.

Studimi arriti nė pėrfundimin se
njė i rritur mesatar ishte ekspozuar mė shumė se 100.000
fjalė ditore dhe 34 gigabajtė informacion - ose njė e
pesta e kapacitetit ruajtės tė njė kompjuteri portativ.

Ekzistojnė
shqetėsime se trutė tanė po mbingarkohen dhe pėr
mė tepėr struktura e tyre po ndryshon nga vėrshimi i
tė dhėnave.

Susan Greenfield, njė nga
shkencėtaret mė tė shquara britanike, ka
paralajmėruar vazhdimisht se faqet e rrjeteve shoqėrore mund
tė dėmtojnė trutė e fėmijėve duke
shkurtuar spektrin e vėmendjes, duke inkurajuar
kėnaqėsinė e ēastit dhe duke i bėrė
tė rinjtė mė shumė egoistė.

Pėrdorimi
konstant i kompjuterit mund gjithashtu tė
‘foshnjėrojė’ trurin, duke e bėrė
tė vėshtirė tė mėsuarit kur gjėrat
shkojnė ters.

Profesor Bohn, nga Universiteti i
Kalifornisė, tha: ‘Unė mendoj se njė gjė
ėshtė e qartė: Vėmendja jonė po copėtohet
nė intervale mė tė shkurtra dhe kjo ka mundėsi
tė mos jetė e mirė pėr tė menduar mendime
tė thella.’

Neuroshkencėtari i Universitetit
tė Oksfordit Profesor Colin Blakemore shtoi: ‘Truri mund
tė rritet dhe tė zmadhohet nė varėsi se si
pėrdoret. Ndoshta pėrplasja me kėtė informacion
tė ri do tė shkaktojė lindjen e qelizave tė reja
nervore.’

____________________

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.shpirtilir.com
 
100.000 fjaleshi ditor qe po ndryshon trute tane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Teknologji-
Kėrce tek: