Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Eastwood realizon filmin e tij te ri "Invictus"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ares
Ares
Ares


Male
Postime : 424
Age : 31
Vendodhja Vendodhja : Rugve
Anėtarėsuar : 04/10/2007

MesazhTitulli: Eastwood realizon filmin e tij te ri "Invictus"   Sat Dec 26, 2009 4:42 pm

Filmi i Clint Eastwood, “Invictus”,
shtjellon historinė e presidentit tė sapozgjedhur tė Afrikės sė Jugut,
Nelson Mandela dhe mėnyrėn se si ai bashkoi afrikanojugorėt, nė
mbėshtetje tė ekipit rugby gjatė kampionatit botėror tė vitit 1995.

Kjo nuk ėshtė hera e parė qė Eastėood
ka zgjedhur njė temė frymėzuese. Ashtu si nė filmat e tij “Letters From
Iėo Jima” dhe “Flags of Our Fathers” qė e frymėzohen nga Lufta e Dytė
Botėrore, filmi “Invictus” kap njė moment historik. Aktori fitues i
ēmimit Oskar, Morgan Freeman interpreton nė kėtė film rolin e Mandelas.
Nė vitin 1994, Nelson Mandela sapo ishte zgjedhur President nė njė vend
tė ndarė nė vija racore, pas aparteidit. Megjithėse kaloi 27 vjet nė
burg, ai kuptoi se Afrika e Jugut nuk mund tė kishte demokraci pa
ripajtim. Presidenti Mandela e bėn kėtė sė pari pėrmes sportit. Duke
shfrytėzuar momentin e pėrgatitjeve para Kupės Botėrore tė sportit nė
Rugby, ai i bashkon zezakėt dhe tė bardhėt nė ekipin kombėtar
Springboks.

____________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Eastwood realizon filmin e tij te ri "Invictus"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: