Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Poezi Qesharake

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:43 pm

Si u ndjeve kur tu ngul,a u merzite kur tu shkul,se aI leng te kishte
hyr dhe ai vend te ishte fryr,kete gje do ta provosh sa her bleten ta
ngacmosh.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:43 pm

Me vete thashe: Ah sikur te isha cigare, por si gjithmon ti do ma prishesh planin, kur une te behem cigare, ti do lesh duhanin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:43 pm

E kom pase ni femer e ka pase emrin qefser
e kapa nje dite e shtina n'kerr
e shetita pak e qova ne park
se preka aspak se tha bohna me bark
Po une i thashe mshile e shuj
me ra ndermend cka bona kur i boni 9 muj
lindi ne mujin kur ngrin ja lan emrin Nastradin
Nastradin e knojke te paste nana
tka gjet nana me jarana
tu e ngu kengen e Hashim Shales
Ne park t'germis e ngrazhd te lares
kur i boni Nastradini 13 vjet
shkon edhe ja lyp tezez te vet.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:44 pm

futesh ne dhomen time te erret
hipen ne trupin tim nudo
gjen vendin qe te pelqen me shum
dhe fillon te thithesh
ah mushkonj e llastuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:44 pm

Ke shkomi Kavajes
T'djelen kom shku ne plazh
ku te breku detit
turinin tat pashe.

Me ca rroba banje
si drane kopliku
po mu rrotullojshe
qe te shifte publiku.

Per nje xhiro tek bregu
te kerkova per pak kohe
por ti refuzove
gjasme se nuk do.

Po une e di
se ti per mu vdes
dhe une ste ndahem
o ylli lalit t'vet

Ajo plaka jote
me inot me pa
kujdes mi dreq kujdes
se gocen s'ta ha

Per dreke i fute
damote me qepe
dhe tasin e llalles
e rrujte komplet

Per t'hy ne muhabet
te kerkova nje kaptin qepe
po ti sme dhe gjo
se nje gjysem kishe vete.

Dallget bejne shkume
dielli rrezaton
po ti o yll bote
plazhin po terbon.

O Zot faleminderit
qe yllin tem kom pa
qe ja honksha buzen
e t'gjitha ca ka.

Per ne cunat e rinj
o Zot bej bismilah
se si rrushi lalit
ne ket dynjo ska..


FUND..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:45 pm

Prej Hotmailit Kur Ti Leshova Syt
Kur Te Pash Paswordin Ne Fyt
Thash U Myt Kuku Per Mu
Shpejt Windowsin E Kam Startu
Ja Po Qeli Mesengjerin Me Shum Deshir
Per Me Gjet Nje Qike Te Mire
Kam Vendos Edhe Pike
U Njoftova Me Nje Qike
tung I Thash Qka Po Ban
Une Jam Baca Shaban
Tung Me Tha Me Dashuri
Une Jam Dada Selvi
Une E Vese Per Dashuri
Kam Deshir Me I Pas Pes Femi
Ajo Me Tha O Babalok, Largohu
Se Ta Futa Blok
Ok I Thash Nuk Te Lus
Po Ta Futi Ni Virus
Nuk Eshte Gajle Tha Per Mu
Kam Adres Edhe Ne Yahoo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:45 pm

Lere grua se c`me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s`i ngre kryet perpjete

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythe zbuluar
Sulej si qen i terbuar

I pushtonte vete te tera
Zgavra,shpella,guva,verra
Fryhej si nje patllixhan
Kur shkonte nen fustan

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot c`ka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s`i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate
Dhe s`leviz te behet burre
Te mbeti vetem per shurre

Ah moj grua moj e grate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese mend s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot

Ishe trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe tu hante verra

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha
Mazallah mbetcin me barre
I therrja i beja varre
Nuset e reja me naze
Thoja si qofte taze

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja dhe c`me thosh koka

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen

Vete i ujdisja te tera
C`me tha koka e s`e bera
Ne Europe s`lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare

Shijova bionde gjeramane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lash mendt e kokes

Kush te doje le ta provoje
Ta marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune e pati
U plaka me ra takati
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:59 pm

Syri yt i bukur,
Vdeksha une per ty,
Buza jote e kuqe,
Vdeksha une per ty,
Faqja jote si pjeshke,
Vdeksha une per ty,
Floket e tu si pras,
Vdeksha une per ty,
Ah ajo shoqa jote dje,
Krah per krahu me ty
"Vdeksh" ti ishallla.
Vdekte ne ajo !!!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:59 pm

Nje djale theu kemben se ra nga molla,
-Nje makine u shkaterrua se u perplas me nje qershi,
-Nje burre plak u var tek thana e tij,
-...dhe pastaj thone qe frutat bejne mire...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 12:59 pm

Dje isha ne kopshtin zoologjik
Dhash 10 eura per te pare krokodolin
Dhash 20 euro per te pare tigrin
Dhash 50 euro per te pare luanin
I jap edhe 100 euro per te pare majmunin qe e lexon ket poezi.....heehehe :gezim:

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:00 pm

MEMEDHEU

MEMEDHE QUHET TOKA
KU ME IKEN PER LESH KOKA

KU KAM DASHUR MEM E ATE
KU TE NGRIJNE FAJDET,PARATE

KU KAM FIS E KU KAM FARE
KU S'KA DRITA POR PISHTARE

KU TE MBYT PLUHURI,TALLASHI
KU KERCET E PRET KALLASHI

KU KA DIAMANT E AR
KU S'GJEN UJE PER TU LARE

KU KA PLEHRA TOGJE-TOGJE
DHE QINDRA PARTI PER L****

MEMEDHE,ESHTE NJE COPE TOKE
QE TE BEN ME DHIMBJE KOKE

KU PO SHEMBEN KOMBINATE
DHE HAJDUTET NGRENE PALLATE

KU BEN LIGJIN KONDRABANDA
DHE NJE POLITIKAN KA 10 BODYGUARDA

KU PO SHITEN ME DOLLARE
VARRET E GJYSHERVE TE PARE

KU KA RRUGE E TROTUARE
JO PER NJEREZ,JO PER GOMARE

KU PIPINE E BEN NE BREKE
SE ME SHUMICE GABI I SHETE

MEMEDHE QUHET TOKA
KU ASNJERI SHQIP S'KUPTOKA

KU BEJNE C'MOS SHESIN EDHE DHEMBET
VEC TU IKIN NGA SYTE KEMBET

KU BEJNE PARADA BUKURIE
VAJZA TE C'DO KATEGORIE

KU DHE DJEMTE KONKUROJNE
"MISS ALBANIA"TE FITOJNE

KU NJE MISS PRISH VIRGJERINE
VEC TE NDERROJE NENSHTETESINE

MEMEDHE,QUHET KY VEND
QE KA DEPUTET ME MEND

QE PERLESHEN E BERTASIN
DHE SE DINE AS VETE SE C'FLASIN

KU KA LIGJE EDJE REND
VEC PER FORME E JO ME GJITHE MEND

KU POLICET JANE TRU THARE
DHE S'KANE PATENTE AS PER GOMARE

KU MBI PRONEN QE ME LA IM ATE
PA LEJE ESHTE NGRITUR NJE PALLATE

E TENI PUNOJ SI SHK.......
NE PRONAT E NJE GREKU PLAK

KU PER KUNJ TJETRI TE ZHVESH
DHE POLICI RRI E QESH

KU TE TREDHIN DUKE QARE
SIC TREDHIN GOMERIN ME DARE

DHE KU TUA DISH PER NDER
QE TE VEN TRITOL NE DER

KU RROJ ME GAZ E ME SHPRESE
QE TE GDHIHEM GJALLE NE MENGJES

KU BLIHET BUKA VERESI
DHE MIJERA FAMILJE NE SHTEPI

KU NJE VRASES A GOMAR
KA ME VLERE,SE NJE PUSHTETAR

KU NGROH VEZE REVOLUCIONI
ME DIPLOME PROSTITUCIONI

KU NE MUAJ MERR 100 MIJE LEKE
DHE S'BLEN DOTE AS NJE PALE BREKE

MEMEDHE,ESHTE SHQIPERIA
KU SE PYT NENEN E BIJA

KU SHUM PREMTIME BEN PARTIA
DHE VEC SHTOHET VARFERIA

KU GJITHCKA LIND NGA ASGJEJA
KU TE MERR SHPIRTIN TVSH-JA

KU S'TA MBAN TE SHKOSH NE GJYKATE
SE TE GRIJNE TE BEJNE SALLATE

KU KRIMINELI QE S'ARRESTOHET
ME BURG TE PERJETSHEM DENOHET

DHE AI QE ESHTE NE QELI
NGA SJELLJA E MIRE,FITON LIRI

KU TE RRJEPIN SI GJEL DETI
MIRE HAJDUTET PO DHE SHTETI

KU DOKTORET JANE KASAP
PO S'PATE LEKE TE THERIN PRAPE

KU NE SPITAL,S'KA NARKOZE
DHE KUR PJERDHIN,NXJERRIN BLOZE

KU KANDIDOJNE EDHE GRATE
PER NJE POST NE ADMINISTRATE

MILITANT,ISH SEKRETAR
PER KOLLTUK NE VIJE TE PARE

KU PER DJATH,E HAN SAPUNIN
DHE TE PAFAJSHMIT,I RRASIN HUNIN

KU JANE RRUGET GROPA-GROPA
DHE TA LENE MAKINEN PA RROTA

MEMEDHE,ESHTE DHE MILIONI
BENCI,VILA E TELEFONI

FEMRAT,WISKY,REHATIA
VEC PER ATO QE I KAN XHAN PARTIA

KU KE FRIK TE ECESH NATEN
SE PADASHJE,ZEN PUSETEN

KU KENGETARI VJEDH MUZIKA
DHE DHJETET POLICI NGA FRIKA

KU REGJIZORI NXJERR NE SKENA
VAJZA,NE MBATHJE E SUTJENA

KU NE MBREMJE THONE MIRMENGJES
KU VENDI ESHTE MBUSHUR ME KINEZE

MEMEDHE,ESHTE DHE VATANI
KU KULLOT BAGETINE COBANI

KU NUK MUNGIJNE QEVERITE
QE NDERROHEN PER C'DO VIT

KU C'DO SEANCE NE PRLAMENT
LEHIN DEPUTETET SI QENTE

KU NJEREZIT,TERHEQIN KARROCA
KU KA FRIKE TE DALE JASHTE GOCA

KU POLICI S'KA PISTOLETE
DHE HAJDUTI HEDH SHURREN PERPJETE

KU NGROHET MILETI NEN DIELL
SE S'KS ENERGJI PER KALORIFERE

KU PER TE HYRE NE URNIVESITET
S'TE DUHET TRURI PO PATE LEKE

KU NE DISKO,PUB E BARE
NUK SHEH FEMER PA CIGARE

KU KA BINGO E LOJRA FATI
INTERNETE E DHOMA CHATI

KU USHTRIA NUK TE MBRON
POR PO QE FEMER,TE PERDHUNON

KU NE GAZETA,ZOTERON POLITIKA
DHE USHTRIA LUFTON ME THIKA

KU NISEN NJEREZIT PER JASHTE SHTETIT
DHE PERFUNDOJNE NE FUND TE DETIT

KU NE MARTENITET,LINDIN FEMINE
DHE NENAT MARRIN ARRATINE

MEMEDHE,PRA ESHTE GJITHCKAJA
KUR NUK TE MUNGON PARAJA

KA XHAMIJA EDHE KISHA
KU NDESHET NANO DHE BERISHA

KU NE KISHE PREDIKON HOXHA
DHE TJTRI PO MBYTET NGA BORXHA

KU IKIN NE SHTEPINE PUBLIKE
DHE PERSONAT NE KARRIKE

KU S'DEL DOT NE PAZAR
SE TE SHESIN PER GOMAR

KU S'TA HEQ KUSH LITARIN PREJ FYTI
KU SE MER VESH I PARI TE DYTIN

MEMEDHE,ESHTE KY DHE
KU FEMIJET PA SHKOLLE I LE

KU MESUESI SHKUMES S'KA
DHE NXENESIT QESHIN HAHAHAHA

KU NE SHKOLL PERDORET DROGA
DHE DREJTORIT I NGRIHET RROGA

KU PER PLEQTE QE KAN TENSIONIN
SHTETI IU NDERPRET PENSIONIN

KU ATIJ QE ESHTE FUKARA
SHTETI I THOTE:TI RRI MOS HA

KU VIDHEN E SHITEN ME LEKE NDIHMAT
QE KAN ARDHUR PER JETIMAT

KU TE ZHVESHIN NE MES TE QYTETIT
PERPARA ZYRES SE DEPUTETIT

KU NE SHKALLET E PALLATIT TE KULTURES
TJTRI HEQ BREKET,E IA KEPUT SHURRES

KU PRESIN BURRAT TEK USHTARI
QE TE VIJE TI MARRE PRONARI

KU NENA,PER TE RRITUR FEMINE
E SHET NDERIN PER 20-MIJE

KU NUK KA NGA T'IA MBAJE MILETI
I BIEN KOKES PREJ SIKLTI

KU KERKON,E S'TE JAPIN PUNE
PO TE TRAJTOJNE ME DHUNE

KU POLITIKANET VETEMM LLAPIN
DHE PREMTIME TE KOTA JAPIN

MEMEDHE,ESHTE FORMULA E PUNES
KU GJITHKUJT I KA ARDHUR NE MAJE TE HUNDES

MEMEDHE,ESHTE FUKARALLIKU
QE C'DO GJE E BEN HORLLIKU
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:00 pm

Pi cigare, paf e puf
Sepse sot une jam me rruf
Une me gripin, do luftoj
Sepse ty te dashuroj.

Ti pi cigare me hashish
E per mua sdo tia dish
Ti me asgje nuk lufton
Sepse mua, sme dashuron...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:00 pm

Une pi birr, ti pi kos
e te thash mos u merakos
une pi konjak, ti pi dhall
ate shpull qe te gjujta, ma bej hallall
une ha buke, ti gjel deti
ma le njehere
se nuk u be qameti... :gezim:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:00 pm

Buze detit po rrinim
Dallget sjellnin shkume
Ne ate flad pasditje.
Te thashe:te dua shume.

Te dua te thashe
Me kaq su mjaftova
Dhe fjalen te dua
Ne rere e shkrova.

Erdhi vala e detit
E permbyti reren
Dhe fjalen e te dua
E fshiu te teren.

Te dua te thashe
Perplot dashuri
E shkrova kete fjale
Ne mur perseri.

Nuk zgjati shume kohe
U trondita zerish
Se murin e prishi
Fadroma e bashkise.

Te dua, te dua
Je e embel mjalte
Kete fjale e shkrova
Tutje mbi asfalt.

Se di nje pastruese
Aty se nga mbiu
Dhe fjalen te dua
Me fshese e fshiu.

Te dua serish shkrova
Me gozhde mbi derrase
Mbi te hipi pula
Dhe beri nje glase.

Ah sa hidherohem
Kur kujtoj sedyti
Qe dashurine tone
Dallga e permbyti.

Ah sa u brendosa
Tere shpirti me dhembi
Qe dashurine tone
Fadroma e shembi.

Jo, jo, me te vertete
Kete kurre se prisja
Nje dashuri t?sinqerte
Ta fshinte pastruesja.

Por me iku grenza fare
Merzia me mbertheu
Tere dashurine e madhe
Nje pule na e dhjeu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:01 pm

Plaka dhe Plaku

Plaka me plakun u zune
Edhe n'a rrembyen drune
Plaku gjuan me lopate
Plaka tepsine kishte shpate
I thote plaku serbes, serbes
- Une t'i bej turite pershesh!
Plaka meget i pervesh
Dhe sulet si luaneshe
I thote plakut degjo mor burre
s'ke per te me mposhtur kurre!
Nga mengjesi gjer ne darke
Lufta ishte ndezur flake.
Gjithe mehalla u trondit
Por pleqte nuk donin me dite
Ata s'canin koken fare
Thyej dyer dhe dritare
Vec ta shihje pas ca kohe
Shtepia ishte bere verore
Por me ane te nje marrveshje
Ne darke ju dha fund kesaj ndeshje!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:01 pm

Poezi nga krahinat...

Vlore
Kemi brigjet plot me skafe
turist' plot nga gjithe bota
det si yni s'ka Evropa
lum si ne qe na ka Vlora.

Mirdite
Kena pula qe hane gur
kena shkrepa me ba mur
kena pisha me ba drite
lum per na qe rrim' n'Mirdite.

Sarande
Kemi Jonin per tu lare
prane Greqise per pazar
shtepi bosh e me verande
lum si ne per k'te Sarande.

Shkodra
Kena Bunen e Liqenin
kem' Rozafen dhe humorin
kem' gjakmarrjet e shoqnine
s'ka si Shkodra per Shqipnine.

Korca
Kemi fjalet, pastertine
nikoqire e besimtare
arsimdashes e shtegtare
KorcaJone nuk ke te share.

Tirana
Kemi Dajtin edhe Lanen
Parlament , aeroportin
njerez plot ,pluhur e zhurme
o Tiron te duam shume.

Durresi
Kemi portin me te madh
kemi plazhe te pamate
korridorin tete, si dhe autostrade
Durrsi i refugjatve e Teutes me varke.

Gjirokastra
Kemi keshtjellen, shtepite muze
ish- udheheqsin, te madhin Kadare
konsullaten, tregtare me shumice
Gjirokaster guri, kursen pa teprice.

Fieri
Kemi fushat myzeqare
kemi Benz-a kemi pare
bejm' kanabis e duhan
Fieri yne qe je me nam."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:02 pm

Chat-ist i vogėl jam

operatorėt frik s'i kam
10 marr ne mėsime
babin peshkatar e kam
mami shet fruta perime.

Me shoket on- line
bėjm' gallat pėrdit
t'u u sha me fjalė
mė keq se sa fėmitė.

Shoqet i kam t'mira:
ca jan' t'bukra kinge
e ca jan' shėmtira
disa shtirren t'zgjuta
dhe te fusin kunja
po un kam qen' portier
dhe nuk pys pėr bomba.

Rroft interneti
se na qiti m'drit
shėroi edhe gjyshin
qė s'shifte ka syt.

Nė shtėpine tonė
e kena bo me listė
n'orėn 5 tė mjesit
nizet kompjuteri shpisė.

I pari ėshtė babi
qe rri lexo lajme
po jan me figura
e me teta te zhveshme
se i pash i ditė
ke vrima e deres
dhe ai po thoshte:
"Ene kėto rruspie
te lejn pa menje !"

Pastaj futet gjyshi
qe kliko ke bursa
se lek ka investu
do me i shtu me teper
se Sudja i pat mor ne brekt!!!
Gjyshin e kam trim
futet dhe n chat
me emrin "i bukri"
i hodhi ne tok grat.

Pastaj gjyshja vje,
futet ne dhom
i rras gjyshit shpulla
se ngeli nė chat
me robt tu u zon
e na flliqi fare
ktė' mhallen ton.

Ka ora 7 mami vje me vrap
kliko te horoskopi
me pa a o' me fat
pastaj shko ke ca
faqe kot m koti
me lule e lajna,
ku shesin rroba t'vdekmish,
bizhuteri gabi
dhe receta supash
me lekure arabi.

Masanej m'syn gjyshja,
po mu nuk me lejn,
m bojn gati shpejt
e me nisin n'shkoll.
Gjyshja shko ke lojnat,
kazinot, bixhozi
se luhen pa pare
dhe fito dollar.
U bo nja 2 vjet
qe lu pa pushu
po gjo i mu*
ajo s'ka fitu
se i bojn me hile
- me thot ajo mu.

Deri n'orn 1
n'rrojn venet me gjyshin
karrigen ngroft e majn
deri sa vje klyshi,
- kshu m'qujn ato mu.

Pėr 5 minuta drek haj un'
i laj durt shpejt
me uj, pa sapun
shkoj dhe puth gjyshin
dhe i them t'u ju lut
venin te ma lshoj
se kam rradhn un'.
Ai m shikon dhe thot me prti:
"H mor kopil a u ktheve ti?
'ne kaq shpejt sot
apo i le or't e funit
pr me ardh n shpi?!?"
Jo mr - i them una
- kisha 6 or
dhe mezi kam ardh
se po bie ne bor !!!
Hmm ,- thot gjyshi
dhe shkon n dritare,
kur born shikon
ai habitet fare.
Bre, bre- thot' edhe kokėn tund
- dikur binte me flok
tani e hedhin kshtu me 1 cop,
po si nuk e pash fare,
po kur ra ne tok ?!?
Po kshtu ėshtė kur rri aty
ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
- ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

Me vrap ne karrige
shkoj e ulem un'
me miun e vogėl
klikoj tek chat-i, ose atia,
si i thot' pėr shkurt ajo teze Xhevrija.
Dhe futem ke Dhoma Shqipria
pickoj nja 2 goca
e shkruj zhgarravina,
ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
e shtyj katunaren se ajo do pak dru
i boj filma Lolitas
se ajo m'do shum' mu
kujto se jam i mir,
20 vjeē djal' me pasuni e vetur
ne kup pėr tu pir.

Ene kshu me rrena
kam zon 2 dashnore:
njėra quhet Djella tjetra Salvatore.
E para ėshtė stiliste, e dyta piktore,
thon jan' simpatike
po m'duken konviktore,
m'thon se jan puntore,
sidomos me goj, qndisje e pun' dorė.
Po gjyshi m'ka thon:
femnave naze mos u boj
se t'gjitha jon t'veanta
asnji nuk o isoj !

Dhe ort kalojn'
prindrit ne shpi vijn',
mami thesin e lakrave ke dera e hedh
shtrihet ne divan
se o bo telef.
Babi vje m von
sjell 5 a 6 peshq
duket shumė i lodhur
me flokt si dreq.
E plas muhabeti, lesh politike
Fillojn' t'shamet keq
fluturojn' jastikt,
po un rri ke dhoma e myllem me cels
Kompjuterin s'e lėshoj deri nesėr n'mjes!!!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:02 pm

CJAN ATA NE ATE BREG
UBUBUJA QEKAN GREK
KUJDES CUNA MOS JU KAPIN
SE PASTAJ JU RRUAJ TRAPIN

RA NJE SHI VENDIN E LAU
CPATI GREKU QE NA SHAU
KERKON TE NA ULI RRACEN
GREK O GREK TE QIFSHA RRACEN

MU TE KRYQI KU U LUTE
PANDEHE SE NA E FUTE
O HALEJA I HALESE
I PATURP E I PA BESE

CA USHTARE KUR PO KENDONIN
NE ORGAZEM PO KALONIN
SHANIN TURQ EDHE SHIPTAR
SDI PSE NDIHESHIN KRENAR?!

DHE I DONIN ZORRET TONA
PER OSHKURE PER NALLONA
PSE KESHTU O CIPEPLASUR
SHUM URREJTJE PASKE PASUR

ME NGADAL E ME AVASH
SA TE BEHET KECI DASH
JE I LUTUR TE NA HASH
CA PRODHON ZORRA E TRASH

O SURRATI MENALLONA
NUK I NXERR DOT ZORRET TONA
NDAJ RRI URTE NE ATE PRAK
SE KA BERE CECUA BICAK

PO NEVE JEMI KETU
ME TE VJETER DHE NGA JU
DHE SE CAJME TRAPIN HIC
KUR NA SHAN NJE PALO PIC

GREK O GREK O KRYE HORR
E NDJEN VETEN SUPERIOR
KE HARRUAR HISTORINE
VANGJEL ZHAPEN DHE ALINE

KISHTE ZHAPA NE OBORR
NJEMIJE GREKER SHERBETOR
KISH ALIU NE JANINE
FRONIN DHE VASILIQINE

KAPEDANET SHQIPETARE
ME FLORI DYFEKUN LARE
VEC ME KENGET E DYFEKUT
PAVARESINE I SOLLEN GREKUT

LIH OR LIH DUKE KENDUAR
POR HISTORIA ESHTE SHKRUAR
VULE E BARDHE MBI TE ZEZE
QE NGA VJOSA NE PREVEZE

SE NE JEMI KETU
ME TE VJETER DHE NGA JU
NDAJ MO LINI,HINGELLINI
SE CA BORXHE NA I KINI

HISTORIA E VERTETE
S'ESHTE VETEM DHJETE VJET
QE ERDHEM ATY TE JU
SE CA HALLE KISH KETU

PO HALLET TONA DO TE TRETEN
VEC KUJTIME DO TE MBETEN
PO DHE NE,O GREK DIKUR
TE DHAME BUKE E TE DHAM GRURE

NDRYSHE FLET E NDRYSHE BEN
KALI TROJES U BE QEN
QEN-ZAGAR PERJASHTA DHEMBET
TE HA E TE NDUK NGA KEMBET

VETE NA NGAVE NUK TE NGAME
PISLLEKUN TE GJITHE E PAME]
TE PERGJIGJEM O ANDART
ME MOREDHE TE BARABARTE

PROVOJE MORE HALE
NDAC ME TURKUN NDAC ME NE
PROVOJHE,O BIR PUTANE
TE LESH BREKET KESAJ ANE

MOS HARRO O HORRI HORRIT
DRUNIN E 4 SHTATORIT
JU QIME E PRAPE SU NGOPET
PERPARA JU VUME SI LOPET!

NE VERTETE JEMI TE GURTE
PO NUK JEMI AQ TE URTE
DOME TE SHAJME,O MAVIE
EDHE ME LIBER SHTEPIE

MORALI YT S'MUND TE NGJALLET
KUR ME KENGE ANDARTI TALLET
ME TURKUN E SHQIPERISE
QE TE MUNDIM ME PESHTYME

SE NE JEMI TE SPROVUAR
HISTORIA NA KA SHKRUAR
KUR S'KISHIM BUKE MORE MUT
HANIM ZJARR EDHE BARUT

NA NGAVE NDAJ TE NGAME
KESHTU DITEM KESHTU THAME
GREK-USHTAR KOKEGORRICE
EC NA PUTH NE PRAPANICE

GREK-USHTAR KOKETHUMBI
FJALA VRET ME SHUM SE PLUMBI
SERISH RESTON DO TA MARESH
PO KJO S'ESHTE NJE PUNE USHTARESH...

C'JANE ATA QE SHKOJNE LART
O-BO-BO C'QEKAN ANDART
I JANE SULUR SHQIPETARIT
QE TI HANE MAJEN E KARIT

NE O GREK E THAME TONEN
MER TRA QIFTE KINA NONEN
KRUHU ME DJEMT E SHQIPERISE
PO S'TI QIM GJITH ROPT E SHPISE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   Wed Dec 30, 2009 1:03 pm

Raskapitur e katranosur
Trup e shpirt i sakatosur
Po vajtoj pa fund pa shprese
Qe nje kater ta bej pese
Ti pese me jep nder
Me jep emrin inxhinier
Ta jap un po sta jep dyli
Se s'i thone Filoqyli
Me limite e integrale
S'kemi kohe te vemi ne hale
Ver nje tra e hiq nje vize
Do vdesim mbi analize
Sezoni erdhi:Miremengjes!
Per shkollen sec ndjeva mall
Kam dy vjet pa par nje pese
Dhe neper kurse po bej palle
Ti kur te jesh merzitur shum
Te kafja e shkolles ajd kerkom
Atje i ulur do jem un
Ne vit te pare si gjithmone
Aty do jem s'do jem larguar
Ne shkolle i mbetur si te tjere
Ne kafenene e preferuar
Aty ku rrine inxhiniere
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi Qesharake   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi Qesharake
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Tema Shoqerore :: Poezit Me Te Bukura!!!-
Kėrce tek: