Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 toleranca

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
ONUFRI

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: toleranca   Wed Dec 30, 2009 2:13 pm

Toleranca eshte fjale me kuptim te gjere dhe tregohet ne varesi te situates se krijuar apo rrethanave personale qe kalon njeriu ne jete.
Mund
te jesh tolerant ndaj besimeve fetare, bindjeve politike, pasioneve
njerezore apo kulturave dhe racave qe perbejne kete bote.
N.q.s.
do te flasim per ceshtje individuale apo gjera qe i ke bezdi dhe te
shqetesojne ato sigurisht varet shume nga personi apo miku juaj. Varet
sesi ky njeri ju bezdis,varet nga lidhja dhe vleresimi qe keni per
te,varet sa ndjeni per te dhe deshira juaj per te kuptuar kete njeri.
Duhet kuptuar qe njerezit nuk jan te gjithe njesoj dhe c'fare ti mund
te quash bezdi per nje individ tjeter quhet norma shoqerore.
Ajo qe ti mund ta cilesosh si inat mund te jene anet negative apo pozitive te individit ashtu sic mund ti kete gjithkush.
Thelbesore
eshte ti arrish ti kapercesh keto "inatet" dhe "bezdit" me mendje te
hapur dhe e gatshme per te kuptuar dhe arsyetuar. Si dihet mund te
mesosh gjera qe si ke menduar kurre qe te perkasin ty.
Sigurisht keto qe shkruajta vlejne per njerezit qe i ke ne
dhe i vlereson. Per miqe te vjeter dhe te rinj qe i ke vleresuar dhe
respektuar.Ne kete bote eshte shume e veshtire te gjesh miqe te vertet
dhe ata qe gjen duhet ti vleresosh dhe ti ruash me fanatizem edhe pse
mund te ndodhe qe te inatos apo bezdis ne disa raste.
Mbetem e mendimit qe nje miqesi e vyer eshte nje thesar i vertet qe ja di vleren vetem kur e humbet.


Bashke
me tolerancen ecen vendosmeria.Jam tolerante kur lejoj ndjenjen(qe mund
te jete urrejtje,dashuri,besim,zhgenim etj etj...)te me komandoje,dhe
jo une ta komandoj ate.Ne raste te tjera balancimi eshte rrugedalja per
cdo situate...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
ONUFRI

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Re: toleranca   Wed Dec 30, 2009 2:14 pm

Toleranca e vertete eshte toleranca ndaj intolerances !

Cfare na nxit te tolerojme dhe virtyt i kujt eshte toleranca ?

Sa
tolerant jeni ju ? Sa e pranoni diskutimin dhe sjelljen ndryshe te te
tjereve nga bindjet e tua ? Jeni te bindur per perfitimet qe dy pale
arrijne ne baze te tolerances ?

A ka toleranca nje kufi dhe cili do ishte ai ?

A jeni ju tolerante te vertete ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
toleranca
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Tema Shoqerore :: Humor-
Kėrce tek: