Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Pirro Cako: “E vėrteta e ndarjes time me Inven”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Pirro Cako: “E vėrteta e ndarjes time me Inven”   Sun Jan 03, 2010 2:50 pm

Ka hapur njė studio tė tijėn por po kompozon pėr tė tjerėt. Jeta i
ka mėsuar shumė gjėra dhe po kėrkon tė kapė kohėn e humbur. Tani njė
studio muzikore “underground”, nė njė pallat kėtu pranė Zayet Center.
Keni vendosur tė mblidhni kėngėtarėt, dhe tė bėni muzikė tė tė gjitha
rrymave? Po, kanė filluar bashkėpunimet e para, dhe momentalisht jam
duke punuar kėngė pėr Anjeza Shahinin, Besa Kokėdhimėn, Mariza
Ikonomin, etj. Pėr njė kantautor si ju ēfarė ėshtė menaxhimi i studios
muzikore? Truri bėhet shumė produktiv kur fillon tė mendosh pėr tė
tjerėt.
Tani nuk mendoj mė pėr vete, por nė ēdo moment mendoj se si tė
krijoj pėr tė tjerė kėngėtarė, dhe krijimtaria patjetėr qė do jetė mė e
madhe. Qė nga viti ’88-tė kur nisa karrierrėn si kompozitor, tani e
shoh si rikthim. Ėshtė sfidė nė jetėn time. Mendoj, qė ėshtė momenti ta
pėrballoj.
Me kė po bashkėpunoni?
Alban Male, ėshtė djali qė po punojmė bashkė. Ėshtė i talentuar,
shkruan muzikė, ka ritėm tė brendshėm, orkestron, besoj do bėjmė kėngė
tė bukura.
Njė pėrpjekje kjo pėr tė ndryshuar jetėn tuaj?
Nė fakt doja tė kapja ritmin e jetės, jo vetėm si kantautor i 12
kėngėve tė mia nė kėto vite, por pėr tė kapur dhe ritmin e muzikės qė
pėlqejnė momentalisht tė rinjtė.
Besojmė s’do u mbetet kohė tė kompozoni kėngė pėr vete?
Nė fakt po. Sepse kam gjashtė muaj, qė dua tė bėj njė singell pėr vete,
por ende nuk ka ardhur momenti. Shpresoj ta kem gati nė shtator. Pėr tė
mos folur pastaj pėr albumin, qė ende nuk kam asnjė plan, pasi duhen
dhe 8 kėngė tė tjera.
Po shfaqeni gjithnjė e mė shumė edhe si autor tekstesh?
Po, qė kur krijova tekstin e kėngės “Diferenca je ti”, njė duet me Elsa
Lilėn, dhe kėngėn “S’tė mbaj dot peng” tė Samanta Karavellos. Tani jam
duke punuar pėr tekstin e kėngės sė Anjeza Shahinit, dhe tė singėllit
tim.
Kėngėt e shkruara nga ju para 20 viteve, tani qarkullojnė si ringtone. Fitoni para nga ato kėngė?
Deri tani jo. Pėr shembull kėnga “Veē njė herė jetojmė”, ėshtė krijuar
20 vite mė parė, e vazhdon tė dėgjohet nė ringtone, edhe pse unė ende
s’i kam marrė asgjė. Unė ende e ndiej veten kėngėtar tė regjimit
socialist, qė punoje dhe nuk merrje asnjė shpėrblim. Po unė jam kėngė-
tari i parė, qė kam liēensuar kėngėt e mia me rregullat tė reja, qė
kanė hyrė nė fuqi pėr tė drejėn e autorit. Kėshtu qė tani e tutje
gjėrat do ndryshojnė.
Anthony, djali juaj i ka shfaqur prirjet?
Para pak ditėsh ėshtė kthyer nga Franca. Ai ėshtė rritur tashmė, ėshtė
13 vjeē. Dhe ka prirje tė kėndojė, madje mė duket shumė pranė
interpretit. Ndoshta bėhet kėngėtar lirik, po pse jo dhe aktor. E ka tė
trashėguar gėnin e kėngėtarit dhe rrezaton diēka tė veēantė. Ndaj do
jem i pari, qė do tė eksperimtoj talentin e tij nė kompeticione si, Top
Fest, etj. Mendoj ėshtė njė test shumė i mirė pėr tė, pasi ai zotėron
instrumentin e pianos, qė ėshtė njė instrument, qė tė le- jon tė bėsh
shumė gjėra nė muz- ikė.
E latė Parisin pėrgjith- monė?
Isha para katėr javėsh nė Paris, atje kam rezidencėn, kėtu kam punėn,
karrierėn. Ėshtė shumė e vėshtirė pasi kjo punė qė kam marrė pėrsipėr
do t’i rrish nė kokė.
Kjo ėshtė arsyeja e vetme qė jeni kthyer nė Tiranė?
Mė pėlqen tė kontribuoj, dhe do desha tė merrja suksesin. Puna me
studion ėshtė njė mėnyrė qė tė mbetem nė treg edhe pėr 20 vite. Dhe kjo
qė unė bėra me kėtė studio ėshtė zgjedhje intuitive e imja pėr
disa arye.
Strategjia qė do ndjekėsh pėr tė mbetur nė treg dhe 20 vite?
Duke ndjekur modėn nė muzikė. Pėr shembull kėnga ime e re, ėshtė muzikė
house e pėrzier me pop- rock, qė e eksperimntoj pėr herė tė parė.
Po i largoheni muzikės el- itare pėr t’iu afruar masės. Nuk ėshtė pak e rrezikshme?
Albumi im i dytė “Mos mė krahaso”, ishte njė album shumė intelektual
dhe unė falenderoj “Supersonic” qė bėri lanēimin e duhur. Ishte njė
album qė nuk
kuptohej nga tė gjithė. Por pėr pyetjen qė mė bėni them se nuk ėshtė
njėsoj. Sepse tė ndjekėsh modėn do tė thotė tė ndjekėsh ritmet muzikore
qė vijnė nga vendet perėndimore, apo Shte- tet e Bashkuara tė Amerikės.
Njė nga pyetjet qė lexuam nė forumin e website-it tuaj ishte: “Je ndarė nga Inva? Si ėshtė e vėrteta?
Jo nuk ėshtė e vėrtetė. Dhe po ua them tė gjithėve, tė jenė tė bindur se asgjė nuk ka ndryshuar nė jetėn time.
Por jemi kuriozė tė dimė se si mund tė funksionojė njė martesė nė distancė?
Po mendoj qė martesa dhe familja ėshtė mirėmbajtje.
Kjo u jep mundėsinė ta bėni jetėn kėtu si beqar. Si po e pėrjetoni kėtė moshė?
Fundjavat nė orėt e vona i kaloj me shoqėrinė nė karaoke. Por natyrisht
qė jam i rebeluar. Mė duket sikur kam dhėnė pak nė jetė. Dhe pėr mua tė
japėsh pak, ėshtė sikur nuk ke dhėnė asgjė. Mendoj kam shumė pėr tė
dhėnė pėr muzikėn shqiptare. Kam njė etje pėr tė dhėnė mė shumė nė
jetėn time.
Vitin e kaluar prezantuat Festivalin e Kėngės, kėtė vit?
Qė prej muajit shkurt, jam emėruar drejtor artistik i Festivalit nė
RTSH. Po punoj pėr njė festival tė rinovuar, sipas mėnyrės dhe gustos
sime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Pirro Cako: “E vėrteta e ndarjes time me Inven”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Lajme Nga Vendi edhe Bota :: Show Biz-
Kėrce tek: