Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Tirana

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Tirana   Wed Jan 06, 2010 12:46 am
Pėr tju shoqėruar nėpėr Shqipėri apo pėr tju sugjeruar njė itinerar, ėshtė e natyrshme qė ta fillojm kėtė nga
kryeqyteti
i saj, Tirana. Eshtė njė ndėrmarrje e vėshtirė ta pėrfshish tė gjithė
hapėsirėn e kryeqytetit shqiptar me njė udhėtim tė vetėm, por me njė
pėrzgjedhje tė vendeve mė tė bukura tė tij, do tė largoheshit vėrtet me
mbresa tė kėndshme.
Le ta fillojmė pra udhėtimin nėpėr Shqipėri, duke eksploruar mė parė kryeqytetin e saj Tiranėn.

Njihuni me Tiranėn
Tirana - sot kryeqyteti i Shqipėrisė - u
themelua nė vitin 1614, nga Sulejman Pash Bargjini, njė feudal i pasur
i kohės, nga fshati Mullet. Ai ndėrtoi fillimisht njė xhami dhe njė
hamam, qė u bėn pastaj bėrthama e qytetit tė ardhshėm. Mendohet qė
Tirana tė ketė qenė njė qendėr e banuar, qysh nė kohėn e Ilirėve, rreth
shekullit IV para Krishtit. Rrėnojat e qytetit gjenden akoma sot nė
kėmbėt e malit tė Dajtit, ku mendohet tė ketė ekzistuar njė kėshtjellė.
Njė nga burimet e emrit tė Tiranė, ėshtė pikėrisht emri i kėshtjellės,
Tirkan, e cila pėrmendet pėr herė tė parė nė historinė e bizantinėve
nga historiani Prokopius.

Nė vitin 1920, nė Kongresin e Lushnjes, Tirana u vendos tė bėhej kryeqyteti i pėrkohshėm i Shqipėrisė.
Statusin
e saj pėrfundimtar e mori nė vitin 1925. Sot, Tirana ėshtė njė qytet qė
rritet dhe ndryshon pėrditė dhe ėshtė qendra mė e madhe tregtare dhe
administrative nė Shqipėri. Eshtė njė qytet i mbushur me hotele,
restorante, bare, pub-e, qendra dhe komplekse argėtimi, qė mundsojn njė
jet aktive dhe tė shumėllojshme pėr tė gjitha shtresat e popullsisė dhe
pėr tė gjith tė huajt qė vizitojnė Tiranėn pėr arsye nga mė tė
ndėryshmet.
Gjithashtu Tirana ėshtė njė qendėr aktivitetesh
kombėtare dhe ndėrkombėtare tė rėnėdėsishme, seminare, simpoziume,
konferenca, festivale, spektakle etj, qė e bėjnė njė qytet tashmė tė
njohur dhe tė hapur me botėn.

Po tė na duhej tė bėnim njė listė tė plotė tė atraksioneve tė
kryeqytetit shqiptar qė vlen tė vizitohen, kjo listė do tė ishte shumė
e gjatė. Nga kjo list ne po ju shkėpusim ato qė ju kurrsesi nuk duhet
t'i lini pa i parė ose vizituar:

Monumenti i heroit kombėtar, Gjergj Kastrioti, Skėnderbeu, nė qendėr
tė Tiranė, njė sėrė ndėrtesash historike, Xhamia e Ethem Beut, Kulla e
Sahatit, 35 m e lartė, ndėrtuar mė 1830. Nga maja e kullės, qė ėshtė e
hapur pėr vizitorėt, mund tė shijohet njė pamje fantastike e sheshit
Skėnderbej.
Urėn e Tabakve, (shek XVIII), njė fragment tė kėshtjellės sė Justinianit, Pranė Kinema Milenium 2.
Monumentin Nėna Shqipėri, nė Varrezat e Dėshmorėve, qė ndodhet nė pjesėn juglindore tė kryeqytetit.
Teatrin
e Operas dhe Baletit, Teatrin Kombėtar, Galerin e Arteve Figurative,
Qendrėn ndėrkombtare tė Kulturės, Pallatin e Kongreseve, Muzeun
Historik, Muzeun Arkeologjik, Muzeun e Shkencave tė Natyrės, etj.

Nė pjesėn jugore shtrihet Parku i Madh i Liqenit, me njė sipėr faqe
prej 230 ha dhe liqeni artificial nė mes tė tij me njė siPėr faqe prej
55 ha. Nė pyllin e Parkut tė Madh, rriten 120 lloje pemsh dhe bimėsh
dekorative dhe njė numėr i madh lulesh.
Jo shumė larg prej qytetit,
mund tė ushtroni turizmin malor. 25 km nga Tirana, ngrihet Mali i
Dajtit, ku mund tė kalohen pushime shumė tė bukura, tė mbushura me
aktivitete, si trekking, ekskursione, ski, etj. Tashmė ju mund tė
shfrytėzoni edhe transportin e teleferikut, i cili e pėrshkon hapsirėn
pėr 15 min dhe ju jep mundėsinė tė shijoni pamje tė mrekullueshme tė
natyrės nga lart. Kjo shkurton shumė kohėn dhe krijon mundėsi mė tė
mėdha pėr tė preferuar turizmin ditor qė ofron zona e malit tė Dajtit.
Nė Parkun Kombėtar tė Dajtit, rriten njė numėr i madh bimėsh dhe
kafshėsh dhe ėshtė e ndaluar rreptsisht gjuetia jashtė sezonit.

Njė mundėsi tjetėr e mirė jashtė Tiranės ėshtė Mali me Gropa, ku
njerėzit mund tė shkojn tė clodhen, larg zhurmave tė metropolit.
15
km nė jug tė Tiranė, ndodhet Kalaja e Petrelės, me njė moshė dymijė
vjeare, e ndėrtuar nga fiset ilire tė Albanėve, me Prijės Glaukun.
Kėshtjella ngrihet nė majė tė kodrės, duke ofruar njė panoram tė
mahnitėshme tė tė gjithė zonės. Nė kohėn e Skėnderbeut, kėshtjella
ėshtė komanduar nga Princesha Mamica, motra e Gjergj Kastriotit dhe
ishte pjesė e Principatės sė Krujės.
15 km nė veriperėndim tė
Tiranės, ndodhet kalaja e Prezės, edhe kjo pjesė e Principatės sė
Krujės. E ndodhur pranė Aeroportit tė Rinasit, kalaja ėshtė njė pikė
mjaft e frekuentuar nga turistėt, pėr pamjet unike qė ofron.

Njė tjetėr vend interesant, ėshtė Shpella e Pėllumbasit, ose
“Shpella e Zezė”, e zbuluar vetėm kohėt e fundit, 18 km larg Tiranės,
nė zonėn e Skoranės. Me muret e brendshme tė veshura me stalaktite dhe
stalagmite, ajo ėshtė jo vetėm njė vend tėrheqės pėr vizitorėt por edhe
pėr studiuesit dhe speleologėt.

Muzikė e tė gjitha llojeve pėr njė natė argėtuese
Nė Tiranė do tė gjeni me dhjetra lokale dhe klube nate tė gjinive tė
ndryshme, ku mund tė shkoni tė shijoni muzikėn qė ju plqen. Klube
jazz-i, pub-e, disko, kabare, bistro, ambiente orientale, muzik live,
pa lėnė mėnjanė koncertet dhe aktivitetet e shumta qė luhen nėpėr
sallat e teatrove dhe qendrave tė kulturės. Nė kėtė listė tė gjatė do
tju sugjeronim disa prej tyre, ku aktiviteti ėshtė permanent dhe
kėnaqėsia pa dyshim e garantuar. Kėshtu pėr tė kėrcyer muzikėn mė tė
mirė tė momentit, mund tė shkoni nė disko Calvin, pėr tė shijuar kabare
dhe spektakėl, ju sugjerojmė Rozafa Palace, pėrė tė dėgjuar live
kėngėtarė tė njohur, bėni mirė tė vizitoni Venue Club, pėr njė mbrėmje
tė qetė nė shoqėrinė e miqve dhe tė muzikės mė tė mirė tė viteve
60-70-80, duhet tė shkoni nė Charls Bistro. Sigurisht qė argėtimi nuk
mungon nė asnjė prej vendeve tė natės por zgjedhja ėshtė njė alternativ.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Tirana
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: