Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Tepelena

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Tepelena   Wed Jan 06, 2010 12:50 amTepelena ėshtė qytet dhe kryeqenėr e rrethit me tė
njėjtin emėr nė jug tė Shqiperisė dhe ka nje sipėrfaqe prej 817 km2.
Tepelena ka njė popullsi rreth 55 mije banore (2005) e cila jeton ne dy
qytetet Tepelene e Memaliaj dhe ne fshat, ne tete komuna me 35 mije
banore.


Rrethi
perfshin pjese nga krahinat etnografike te Kurveleshit, Lopesit,
Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahesit, ku seicila shquhet pėr larmine e
traditave, kengeve, valleve e kostumeve.


Ne kete rreth, fale pozicionit gjeografik, ka pasur
shume qendra te banuara, si vende banimi te hapura ne rajonet Dragot,
Beēisht, Damės, ashtu dhe vendbanime te fortifikuara me mure masive.


Histori
Ne shekujt e pare te e.s. u vu re nje
nderprerje e veprimtarise fortifikuese, qe perkon me te ashtequajturen
"paqe romake", por me tej pėr te perballuar dyndjet e barbareve dhe
levizjet e brendshme ndertimet u gjalleruan. Ne kete periudhe te vone
antike ne Tepelene u zhvilluan ndertime ne pika kyce, ne qytet dhe ne
nyjet rrugore. Historianet trajtojne si te kesaj periudhe punimet ne
Kalivac, Zharre, Qesarat (ku janė gjetur qypa, gdhendje mermeri e
mbeturina te nje banje antike)...


Ne lashtesi, Tepelena bente pjese ne treven e
Kaonise. Zona e Buzit lidhej me iliret e Antipatrese (Beratit), Krahesi
me Bylynet (Mallakaster) dhe Lopesi me Amantinet (Plloca e Vlores). Ne
fundin e shekullit te 9-te, Tepelena hyn ne Themen e Nikopopjes pastaj
ne Despotatin e Epirit.Nga fundi i shekullit te 14-te, filloi depertimi
i turqve ne Shqiperine e Jugut. Ky pushtim, perpjekjet pėr
rregjistrimin e popullsise dhe pėr ndryshimet e fese se krishtere iu
kundeshtuan me arme ne dore... Ne vitin 1492 ndaloi ne Tepelene pėr 24
dite, ekspedita ndeshkimore e sulltan Bajazitit te II. Ne shekullin e
XVI, Tepelena bente pjese ne sanxhakun e Vlores. Nga fundi i ketij
shekulli, filloi islamizimi masiv duke bere kerdine ne lemin e taksave
dhe ne jeten shoqerore.


Tepelena ėshtė njė vendbanim i hershem qė lidhet me
ndėrtimin e njė keshtjelle nė shek IV-VI, tė ngritur nė kėtė pikė
strategjike nė kryqėzimin e rrugėve tė Vjosės, grykės sė Kėlcyres,
Drinosit dhe Mallakastrės. Poshtė kėshtjellės rruhen gjurmė tė njė ure
tė madhe, pjesa e pare me harqe tė shekullit tė dytė. Pesė fazat e
tjera janė ngritur nga shekulli VI deri XIX. Ajo u shkaterrua nga
pushtuesit Osman nė 1492.Nė shekullin XVII Tepelena kishte 250 shtepi.
Me 1789 Tepelenėn e shtiu nė dore Ali pash Tepelena. Kalaja aktuale u
rindertua prej tij me 1819 me nje sipėrfaqe 4-5 ha me tre hyrje dhe 3
kulla. Deri mė 1820 ka qėnė rezidenca e dytė e ApT. Mė 1918 u krijua
Klubi Atdhetar "Bashkimi" me pjesmarrjen aktive tė patriotit Avni
Rustemi, qė nė atė periudhė ishte mesues nė Tepelenė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Tepelena
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: