Shpirti Lire
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:

Bordi Drejtues i Forumit shpirtilir

Shpirti Lire

Faleminderit per viziten ... Me Respekt Stafi
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi


Share | 
 

 Korēa

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ONUFRI
SuperAdmin
SuperAdmin
avatar

Male
Postime : 1579
Age : 34
Vendodhja Vendodhja : Berat
Emploi : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Loisirs : WwW.shqiperia.Forumotion.com
Anėtarėsuar : 12/11/2009

MesazhTitulli: Korēa   Wed Jan 06, 2010 12:58 amKorēa ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore. Korēa
ėshtė edhe qendra e prefekturės me tė njėjtin emėr. Ėshtė njė nga
qytetet mė tė mėdha tė vendit me rreth 85.000 banorė tė regjistruar,
por me 70.000 rezidentė.


Korēa
ėshtė qytet nė Shqipėrinė jugore. Korēa ėshtė edhe qendra e prefekturės
me tė njėjtin emėr. Ėshtė njė nga qytetet mė tė mėdha tė vendit me
rreth 85.000 banorė tė regjistruar, por me 70.000 rezidentė.


Historia
Hapėsira ku sot gjendet qyteti ėshtė
vėrtetuar se ka qenė e banuar qė nė kohėt e lashta. Kėshtu nė rrethinėn
e qytetit ėshtė gjetur ndėr tė tjera edhe njė kodėrvarrimi e vjetėr
diku rreth 7 mijė vjetė me njė diametėr prej 10.47 metrash dhe lartėsi
114 centimetra.


Ekonomia
Ekonomia e qytetit te Korces i ka
themelet e saj ne zhvillimin bujqesor, por nuk mund te lihen pa
permendur bizneset e medha te qytetit te cilat perfshine kryesisht
sektorin e ndertimit civil dhe prodhimin e materialeve te ndertimit,
sektorin ushqimor dhe ate te sherbimeve. Edhe pse Korca ofron mundesi
te mira per zhvillimin e turizmit, ngelet akoma shume per te bere ne
kete drejtim. Niveli ekonomik i qytetit aktualisht ndodhet ne nje
rritje kostante edhe pse duhet te sigurohet akoma stabiliteti ekonomik
sipas standarteve EU.


Kultura
Korca perben nje nga qendrat kulturore me
te rendesishme te shqiperise. Vete muzeumet e shumta ne qytet
pershkruajne aktivitetet kulturor nder shekuj. Eshte e mirenjohur
shkolla e pare shqipe ne kete qytet qe daton ne vitin 1887, shkolla e
pare ne Shqiperi per vajza si dhe liceu Francez ndertuar ne vitin 1917.
Edhe pse nder vite qyteti ka qene pushtuar disa here, ndikimet e huaja
perbejne nje pjese te vogel te kultures korcare
.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.ShQiPeRiA.FoRuMoTiOn.CoM
 
Korēa
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Shpirti Lire :: Kultura dhe Historia :: Qytetet Shqiptare-
Kėrce tek: